Рішення від 11.11.2020 по справі 300/1629/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2020 р. справа № 300/1629/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправним та скасування дисциплінарного стягнення у вигляді догани, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправним та скасування дисциплінарного стягнення у вигляді догани застосованої 10.06.2020 командиром патрульного батальйону Н.Ю. Докупіль.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване дисциплінарне стягнення (догана) накладено на позивача за неналежне виконання останнім функціональних обов'язків було здійснено з грубим порушенням вимог Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України. Так, звернув увагу суду на те, що відповідно до рапорту командира патрульного батальйону майора ОСОБА_2 , останній здійсним обхід кімнати зберігання майна та особистих речей 1 патрульної роти о 11:00 год 10.06.2020, в той час коли позивача на території військової частини НОМЕР_1 не було, оскільки близько 10:30 год він змінився з добового наряду. Також, послався на статтю 45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, яка вказує, що у разі не виконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни чи громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. Крім того, вказав на те, що дисциплінарне стягнення йому особисто командиром патрульного батальйону ОСОБА_3 . Докупіль не оголошувалось, а також не оголошувалось у письмовому наказі, на нараді чи перед строєм, що свідчить про грубе порушення статті 97 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України. Всупереч статті 98 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України не було доведено в чому полягала його вина та порушення ним військової дисципліни. Вважає, що відповідачем порушено порядок накладення дисциплінарних стягнень.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 07.08.2020 (а.с. 23-24). Проти заявлених позовних вимог заперечив вказавши, що 10.06.2020 о 11:00 год під час проведення обходу кімнати зберігання майна та особистих речей 1-ї патрульної роти патрульного батальйону у присутності командира 1-ї патрульної роти патрульного батальйону капітана ОСОБА_4 було виявлено неналежне зберігання особистих речей військовослужбовців, а також майна роти та не відповідність стелажних ярликів, про що командир патрульного батальйону ОСОБА_2 рапортом доповів командиру військової частини НОМЕР_1 та просив внести зміни в службові картки старшого прапорщика ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення «догана» - за неналежне виконання своїх функціональних обов'язків. Також, пояснив, що 30.07.2020 командир патрульного батальйону ОСОБА_2 надав пояснення в яких повідомив про те, що 11.06.2020 ним було оголошено догану старшому прапорщику ОСОБА_1 в приміщенні кімнати зберігання майна та особистих речей 1 патрульної роти за неналежне виконання своїх функціональних обов'язків , а саме, неналежне зберігання особистих речей військовослужбовців, а також майна роти та не відповідність стелажних ярликів. Вважає, що дисциплінарне стягнення накладено згідно вимог Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України , зокрема ст.ст. 45,48, та підставно здійснено запис в службову картку позивача і накладено стягнення у вигляді догани за неналежне виконання своїх функціональних обов'язків. Просив в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Відповідно, до розписки на відзиві, копію такого позивач отримав наручно 03.08.2020, однак правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.

ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України на посаді сержанта з матеріального забезпечення 1 патрульної роти патрульного батальйону.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Західного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України ОСОБА_5 (по стройовій частині) від 05.06.2020 № 127 сержанта з матеріального забезпечення 1-ї патрульної роти патрульного батальйону старшого прапорщика ОСОБА_1 призначено з 09 по 10 червня 2020 у добовий наряд військової частини черговим солдатської їдальні(а.с.13)

Відповідно до розпорядку дня на перше півріччя для підрозділів військової частини НОМЕР_1 затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_6 , особовий склад, заступає в добовий наряд о 07:40 год, а зміна добового наряду відбувається о 09:30-10:00.

Відтак, добовий наряд черговим солдатської їдальні позивача тривав з 07:40 год 09.06.2020 по 10:00 год 10.06.2020.

Як зазначив позивач та не заперечив відповідач у відзиві, о 10:30 він покинув територію військової частини НОМЕР_1 та пішов відпочивати додому після зміни з добового наряду.

10.06.2020 о 11:00 год командиром патрульного батальйону військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_2 здійснено обхід кімнати зберігання майна та особистих речей особистих речей 1 патрульної роти у присутності командира 1-ї патрульної роти капітана ОСОБА_7 та виявлено неналежне зберігання особистих речей військовослужбовців, а також майна роти та не відповідність стелажних ярликів. Вказані обставини відображені у рапорті командира патрульного батальйону майора ОСОБА_2 адресованому командиру військової частини НОМЕР_1 полковнику ОСОБА_8 з проханням внесення змін в службову картку старшого прапорщика ОСОБА_1 а саме «догана» за неналежне виконання своїх функціональних обов'язків (а.с.10).

Дисциплінарне стягнення у вигляді догани внесено до службової картки ОСОБА_1 (а.с. 11-12).

Щодо допущеного позивачем дисциплінарного проступку суд зазначає наступне.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Закон України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”.

Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Згідно з статтями 1 та 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” військова дисципліна це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту (стаття 7 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”).

Згідно з статтею 45 вказаного Закону у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Згідно функціональних обов'язків сержанта з матеріального забезпечення 1 патрульної роти, сержант з матеріального забезпечення 1 патрульної роти, серед іншого відповідає за облік і правильне зберігання стрілецької зброї, боєприпасів до неї, іншого майна роти, зберігання особистих речей військовослужбовців, за стан пожежної безпеки приміщень роти і закріпленої за нею території, за ведення ротного господарства.

Сержант з матеріального забезпечення 1 патрульної роти підпорядковується командиру роти, а з питань внутрішньої служби - головному сержанту роти (а.с.27-28). Засвідчені копія функціональних обов'язків ОСОБА_1 наявна у матеріалах адміністративної справи № 300/2306/19 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправним та скасування наказу від 01.11.2019.

Як вже попередньо встановлено судом підставою застосування до позивача 10.06.2020 дисциплінарного стягнення у вигляді догани слугувало виявлення командиром патрульного батальйону військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_2 10.06.2020 о 11:00 год під час обходу кімнати зберігання майна та особистих речей особистих речей 1 патрульної роти у присутності командира 1-ї патрульної роти капітана ОСОБА_7 неналежне зберігання особистих речей військовослужбовців, а також майна роти та не відповідність стелажних ярликів.

При цьому, у період з 07:70 год 09.06.2020 по 10:00 год 10.06.2020 ОСОБА_1 залучався в склад добового наряду військової частини в якості чергового солдатської їдальні, що підтверджується копією витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 Західного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України Р.Науменка (по стройовій частині) від 05.06.2020 № 127.

Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» за №548-XIV від 24.03.1999 затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі Статут), який визначає загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах.

Відповідно до статті 6 Статуту вимоги цього Статуту зобов'язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.

Згідно з статтею 267 Статуту добовий наряд призначається для підтримання внутрішнього порядку, охорони особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, приміщень і майна військової частини (підрозділу), контролю за станом справ у підрозділах і своєчасного вжиття заходів для запобігання правопорушенням, а також для виконання інших обов'язків внутрішньої служби.

Відповідно до статті 315 Статуту черговий їдальні призначається із військовослужбовців сержантського (старшинського) складу. Він відповідає за правильність одержання продуктів із складу, повноту закладання їх у казан, своєчасну роздачу їжі за встановленими нормами, а також за санітарно-гігієнічний стан їдальні й додержання в ній порядку. Черговий їдальні підпорядковується черговому військової частини, його помічникові та заступникові командира військової частини з тилу. Черговому підпорядковується добовий наряд, призначений для роботи в їдальні, та кухарі.

Новопризначений черговий їдальні у встановлений час прибуває на інструктаж до заступника командира військової частини з тилу, а за його відсутності - до начальника продовольчої служби.

Перед розводом новопризначений черговий їдальні перевіряє склад наряду, заповнює відомість добового наряду їдальні та відправляє його на медичний огляд. Після розводу він приймає за описом документи (додаток 7 до цього Статуту), кухонний інвентар і посуд, перевіряє справність технологічного обладнання, розподіляє роботу між особовим складом наряду в їдальні, інструктує його про заходи безпеки.

Про здавання й прийняття чергування попередній і новопризначений чергові їдальні доповідають заступникові командира частини з тилу і черговому частини. (Стаття 316 Статуту).

Обов'язки чергового їдальні встановлює стаття 317 Статуту, яка вказує, що такий зобов'язаний: знати кількість людей, взятих на харчування, та меню-розкладку; бути присутнім під час одержання інструктором-кухарем (старшим кухарем) продуктів із складу, контролювати їх вагу і якість, у разі потреби викликати чергового лікаря чи фельдшера через чергового частини; стежити за обробкою продуктів, а також за тим, щоб обробку м'яса та риби, видачу готової їжі здійснювали тільки кухарі; обов'язково бути присутнім під час закладання продуктів у казан і наглядати за тим, щоб усі передбачені розкладкою продукти були закладені за їх вагою; бути присутнім під час поділу м'яса й риби на порції, перевіряти їх вагу, а також правильність записів інструктора-кухаря (старшого кухаря) в книзі контролю за якістю приготування їжі; приймати за описом розміщене в їдальні обладнання, інвентар та посуд; не допускати до роботи в їдальні робітників, які не пройшли медичного огляду, стежити, щоб під час роботи додержувалися правила гігієни; розподіляти роботу між військовослужбовцями, призначеними для її виконання в їдальні; підтримувати чистоту й порядок у їдальні, не допускати перебування в їдальні особового складу в головних уборах, польових утеплених куртках і спеціальному (робочому) одязі; стежити за своєчасним накриванням і прибиранням столів, миттям посуду, не дозволяти винесення його з їдальні; не допускати видачі їжі без дозволу лікаря (фельдшера) й чергового частини, стежити за своєчасною і правильною роздачею їжі й додержанням черговості у видачі їжі підрозділам; вимагати від старшого зміни кухарів зберігання запасів продуктів у чистоті й порядку; залишати запас їжі за заявками головних сержантів (старшин) рот або чергових рот, не допускаючи її зберігання понад визначений термін; організовувати вчасне прибирання відходів після обробки продуктів і стежити за чистотою прилеглої до їдальні території; не допускати до їдальні сторонніх осіб; дбати про виконання вимог пожежної безпеки та заходів безпеки під час роботи технологічного обладнання; про всі виявлені недоліки доповідати черговому частини або його помічникові, а також заступникові командира частини з тилу й начальникові продовольчої служби; під час відвідання їдальні прямими начальниками від заступників командира військової частини й вище, а також черговим частини та його помічником відрекомендовуватися їм. Наприклад: "Пане (пані) полковнику, черговий їдальні сержант ОСОБА_9 "; після закінчення робіт у нічний час супроводжувати добовий наряд, крім чергових кухарів, до підрозділу й доповідати черговому частини.

Суд встановив, що об'єктивною стороною дисциплінарного проступку за вчинення якого позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності є неналежне виконання служби, що проявилось у неналежному зберіганні особистих речей військовослужбовців, а також майна роти та не відповідність стелажних ярликів 10.06.2020.

При цьому, суд встановив, що добовий наряд позивача в якості чергового солдатської їдальні розпочався о 07:40 год 09.06.2020 та закінчився о 10:00 год 10.06.2020, після чого позивач змінився з добового нараду і близько 10:30 10.06.2020 залишив військову частину.

Відтак, перевірку порядку зберігання особистих речей військовослужбовців, а також майна роти в кімнаті зберігання майна та особистих речей 1 патрульної роти здійснено посадовими особами відповідача після закінчення добового наряду позивачем.

Відповідно до статті 294 Статуту військовослужбовці, яких змінили з добового наряду, звільняються від занять і робіт у день зміни.

Таким чином, факт встановлення посадовими особами відповідача неналежного зберігання особистих речей військовослужбовців, а також майна роти в кімнаті зберігання майна, не свідчить про неналежне виконання позивачем функціональних обов'язків, оскільки такий відповідно до статті 294 Статут після зміни з добового наряду о 10:00 10.06.2020 був звільнений від занять та робіт у день зміни , тобто 10.06.2020.

Об'єктивна сторона дисциплінарного проступку складається з протиправної поведінки (дії або бездіяльності) суб'єкта, наслідків та причинного звязку між ними.

Отже, досліджуючи об'єктивну сторону дисциплінарного проступку, що слугував підставою притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, суд встановив відсутність допущення позивачем дій або бездіяльності, що утворюють склад дисциплінарного проступку.

Враховуючи відсутність в діях позивача об'єктивної сторони дисциплінарного проступку, суд встановлює відсутність факту допущення позивачем дисциплінарного проступку, що може слугувати підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до статті 83 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

У статті 86 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” визначено, що якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема відзиву на позовну заяву, відповідачем не наведено заперечень щодо спростування доводів позивача про перебування у добовому наряді. Також, з досліджених матеріалів справи встановлено, що Вказана обставина, не враховувалась і при накладенні оскаржуваного дисциплінарного стягнення та обрання його виду, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 86 Дисциплінарного статуту.

Щодо оголошення дисциплінарного стягнення позивачу суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст. 97 Дисциплінарного статуту про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення. Оголошувати про дисциплінарні стягнення командирам у присутності підлеглих заборонено.

Позивач вказує на те, що дисциплінарне стягнення йому особисто командиром патрульного батальйону ОСОБА_2 не оголошувалось, а також не оголошувалось у письмовому наказі, на нараді чи перед строєм.

При цьому, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, у відзиві на позовну заяву посилається на письмові пояснення командира патрульного батальйону ОСОБА_2 від 30.07.2020, у яких останній підтверджує оголошення дисциплінарного стягнення особисто ОСОБА_10 11.06.2020 у приміщенні кімнати зберігання майна.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача(частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

В порушення наведеної норми відповідачем не доведено дотримання ст. 97 Дисциплінарного статуту в частині підтвердження оголошення дисциплінарного стягнення особисто ОСОБА_1 командиром патрульного батальйону ОСОБА_2 , оскільки доказів у підтвердження наведених у відзиві заперечень суду не надано.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до додатку 3 до Дисциплінарного статуту, на зворотному боці службової картки у розділі ІІ «Стягнення» міститься графа «Підпис про ознайомлення».

Матеріалами справи підтверджено, що у службову картку позивача внесено запис про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани за неналежне виконання службових обов'язків, датований 10.06.2020.

Проте, матеріали справи не містять доказів на підтвердження ознайомлення позивача з накладеним на нього дисциплінарним стягненням, зокрема, на зворотному боці службової картки у розділі ІІ «Стягнення» відсутня графа «Підпис про ознайомлення».

За таких обставини, з метою захисту порушеного права позивача, накладене на ОСОБА_11 10.06.2020 відповідачем дисциплінарне стягнення у вигляді догани підлягає скасуванню.

В статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх рішень та дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат у справі відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати накладене 10.06.2020 командиром патрульного батальйону майором ОСОБА_2 на сержанта з матеріального забезпечення 1-ї патрульної роти патрульного батальйону старшого прапорщика ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;

Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ 14323422), вул. Чорновола, 161, м. Івано-Франківськ, 76005.

Суддя /підпис/ Микитин Н.М.