Рішення від 10.11.2020 по справі 618/914/20

Справа № 618/914/20

Провадження № 2/618/198/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 року

Дворічанський районний суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Буніна Є.О.,

за участю секретаря судового засідання Кучеренко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в залі суду в смт Дворічна цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної допомоги,-

встановив:

Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної допомоги, в якому просить стягнути з відповідача 6492,86 гривень на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області та судовий збір, сплачений позивачем при подачі позовної заяви в сумі 2102,00 гривні.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02 січня 2019 року до Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації (далі-Управління) із заявою звернулась ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям. До вказаної заяви були долучені визначені чинним законодавством документи, зокрема: заява; декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; довідка про реєстрацію місця проживання; довідка про доходи; довідка про наявність у громадян земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого селянського господарства, городництва, сінокосіння і випасання худоби, земельної частки (паю) та інших, довідку з місця навчання дитини В обґрунтуванні своїх вимог позивач зазначила, що являється одинокою матір'ю, отримує лише пенсію за вислугу років та державні допомоги в Управлінні, проживає разом з донькою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка навчається в КЗОЗ «Куп'янський медичний коледж ім. Марії Шкарлетової» за контрактом. На підставі поданих документів, відповідно до Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядку) та Закону України про державну допомогу сім'ям з дітьми від 21.11.1992 № 2811 -XII гр. ОСОБА_1 призначено державні допомоги на шість місяців: з 01.01.2019 по 30.06.2019. В результаті перевірки виявлено порушення. Донька ОСОБА_1 - ОСОБА_2 працювала в період з 03.08.2018 по 21.08.2018 в ПЗОВ «Сосновий» та одержала заробітну плату в розмірі 3735,17 гривень. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги заробітна плата не вказана. Державні соціальні допомоги на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 нараховані без врахування даної заробітної плати. Після перерахунку допомог з урахуванням заробітної плати ОСОБА_2 обсяг надміру виплачених коштів становить 6492 грн. 86 коп. 20.06.2019 ОСОБА_1 з'явилася до Управління та підписала угоду про добровільне повернення коштів на протязі червня 2019 року по травень 2020 року. До цього часу належна до повернення до Державного бюджету сума у розмірі 6492 гривні 86 копійок не погашена. Добровільно повернути зазначену суму ОСОБА_1 відмовляється, у зв'язку з чим Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області звернулося з вказаним позовом до суду.

Представник позивача Неронова М.Є. у судове засідання не з'явилася, надала заяву, в якій просила суд справу розглянути в її відсутність та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце слухання справи повідомлялася своєчасно і належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення останній поштового відправлення, яке вона отримала 29.10.2020 «особисто». При цьому від ОСОБА_1 до суду не надходило клопотання про відкладення судового розгляду.

Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.

22 жовтня 2020 року відповідачка ОСОБА_1 подала до суду відзив, в якому зазначила, що не визнає позовні вимоги, оскільки обов'язковою умовою для повернення чи примусового стягнення отриманої державної допомоги є наявність встановленого факту умисних дій особи щодо подання недостовірних відомостей, в тому числі про сімейний стан, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на таку допомогу і на визначення її розміру. Жодних фактів умисних дій, спрямованих на навмисне подання недостовірних відомостей чи приховування відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на допомогу, визначення її розміру, не встановлено, а також не доведено, що шкода Управлінню завдана саме з її вини.

ОСОБА_1 зазначено, що вона надала всі необхідні документи, необхідні для призначення допомоги та які їй було запропоновано надати. При цьому зазначила, що позивач самостійно повинен перевірити чи не працює член сім'ї заявника, але позивач цього не зробив та призначив допомогу.

Відповідачка посилалася на норми ст. 1215 ЦК України, за якою не підлягає поверненню безпідставно набуті пенсії, допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплати проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, у зв'язку з чим просила відмовити у задоволенні позову.

27 жовтня 2020 року позивач Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області подало до суду відповідь на відзив, в якому зазначили наступне. Умовою отримання допомоги є подання заявником відповідної заяви та декларації про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї), форми яких встановлюються Міністерством соціальної політики України.

При заповненні заяви відповідачка власноруч ставила підпис про те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі надання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.

Щодо повноважень спеціаліста з прийому громадян, під час приймання заяви та документів, спеціаліст з прийому звіряє відомості, наведені в заяві, з пред'явленими паспортами (документами, які засвідчують особу) зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) громадян та членів їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, свідоцтвами про народження неповнолітніх дітей та іншими документами, які передбачені відповідними нормативно правовими актами для призначення допомоги. Інші дії спеціаліста законодавством не передбачені.

Відповідно до п. 3 Положення про головного державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091 соціальний інспектор проводить вибіркові перевірки особових справ одержувачів соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника.

Управління зазначило, що 20.06.2019 ОСОБА_1 з'явилася на особистий прийом та погодилась з тим, що її донька ОСОБА_2 дійсно працювала та отримала заробітну плату, про що свідчить її особистий підпис на акті перевірки та підписана угода про добровільне повернення надміру виплачених коштів у сумі 6492,86 гривні.

Виходячи з вище викладеного Управління просило суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Матеріальна підтримка малозабезпеченим сім'ям здійснюється шляхом надання таким сім'ям державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей.

02 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям (а.с.33-34).

У декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачем зазначено членом його сім'ї доньку ОСОБА_2 , доходами сім'ї вказано пенсію ОСОБА_1 і допомога УСЗН (а.с. 35-36).

На підставі поданих документів УСЗН у Дворічанському районі прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, та державну допомогу сім'ї з дітьми, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям, якими ОСОБА_1 призначено соціальні допомоги у розмірі 1512,65 гривень та 369,20 гривень щомісячно з 01.06.2019. по 30.06.2019 р.(а.с.16, 20).

Відповідно до акта про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 07.06.2019 було виявлено подання ОСОБА_1 неповної/невірної інформації про доходи. Внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 6492,86 гривні (а. с. 25).

Актами проведення документальної невиїзної перевірки від 07.06.2019, зафіксовано факт приховання ОСОБА_1 відомостей про доходи своєї доньки ОСОБА_2 , які вплинули на розмір державних допомог на період з 01.01.2019 по 30.06.2019.

ОСОБА_2 працювала в період з 03.08.2018 по 21.08.2018 та одержала заробітну плату в розмірі 3735,17 гривень. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги заробітна плата не вказана. Державна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2019 по 30.06.2020 та державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 були нараховані без врахування вказаної заробітної плати.

Відповідно до методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги до сукупного доходу сім'ї входить заробіток учнів та студентів, які поєднують навчання з постійною роботою на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання.

Після перерахунку допомог з урахуванням заробітної плати ОСОБА_2 у сумі 3735,17 гривень обсяг надміру виплачених коштів по державній допомозі на дітей одиноким матерям складає 1867,56 гривень, по допомозі малозабезпеченим сім'ям - 4625,30 гривень (а. с. 23, 24).

Згідно з довідкою про доходи, виданою Позаміським закладом оздоровлення та відпочинку «Сосновий» від 10 червня 2020 року № 61, ОСОБА_2 працювала у ПЗОВ «Сосновий» вихователем та за період з 03.08.2018 по 21.08.2018 сума її доходу склала 3735,17 гривень (а. с. 22).

Після виявлення позивачем вказаних порушень виплати допомоги відповідачу припинились.

На вимогу УСЗН у Дворічанському районі Харківської області ОСОБА_1 20.06.2019 з'явилася на особистий прийом та підписала угоду про добровільне повернення коштів на протязі червня 2019 року по травень 2020 року (а. с. 6, 7).

Нарахування та виплата допомоги сім'ям з дітьми проводиться у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.

Згідно з пунктом 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок), допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, що передбачено абз. 1 п. 48 Порядку.

Відповідно до пункту 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Нарахування та виплата допомоги малозабезпеченим сім'ям проводиться у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до положень ст. 1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі Порядок) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно (з 02.06.2020 діє нова редакція).

Відповідно до п.12 Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення (п.25 Порядку).

Згідно з п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно зі ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За правилами ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже ОСОБА_1 , звертаючись до позивача із заявою на призначення їй даного виду державних допомог, була ознайомлена під підпис з умовами отримання допомог, тому вона могла і повинна була передбачити ту обставину, що допущення нею даного виду порушення (неповідомлення про доходи члена сім'ї) може вплинути на встановлення права на державну допомогу або на визначення її розміру.

Суд вважає, що ОСОБА_1 безпідставно набула державні кошти передбачені для виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме: допомога на дітей одиноким матерям та соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що стало наслідком звернення Управління соціального захисту населення до суду за захистом прав та інтересів. Доказів відсутності умислу з її сторони на приховування доходів доньки для отримання державної соціальної допомоги та державної допомоги відповідачка не надала. Посилання на те, що їй було невідомо про працевлаштування доньки ніяким чином не підтверджуються.

Відповідно до ч. 3 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЦПК України, суд при розгляді справ керується принципом верховенства права.

Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Під час судового розгляду даної справи позивачем були надані належні, допустимі, достовірні та достатні докази на підтвердження своїх позовних вимог, на підставі яких судом встановлені обставини та факти, що обґрунтовують вказані вимоги.

Відповідачем, всупереч вимог ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України, належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів наявності підстав для відмови в задоволенні позовних вимог позивача не надано і в матеріалах справи не міститься. Доводи позивача, викладені в позові, відповідачем і матеріалами справи не спростовуються.

Суд з'ясував обставини, на які посилався позивач як на підставу своїх вимог, приймає до уваги думку відповідачки, яка заперечувала проти задоволення позову, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів окремо кожного, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову.

У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, в зв'язку з чим суд стягує з відповідача судовий збір в сумі 2102,00 гривні на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 10, 11, 12, 13, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-289, 352, 354, п. 15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області, юридична адреса: 62702, Харківська область, Дворічанський район, вул. 35-ї Гвардійської Дивізії, буд. 9, до ОСОБА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , про стягнення суми сплаченої державної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , 6492 (шість тисяч чотириста дев'яносто дві) гривні 86 (вісімдесят шість) копійок, як суму сплаченої державної допомоги.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , 2102,00 (дві тисячі сто дві) гривні судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Дворічанський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя Є.О. Бунін