Постанова від 10.11.2020 по справі 475/896/20

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/896/20

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.11.2020смт. Доманівка

Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області Кривенко О.В., за участі секретаря Маташнюк О.В., за участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. смт.Доманівка, Доманівського району, Миколаївської області, не працює, проживаючого АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

В протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №641974 від 19.10.2020 р. ДОП Доманівського ВП Попенком В.В. зазначено, що 17.10.2020 р. близько 10:00 год. в смт.Доманівка, по вул. Комарова, гр. ОСОБА_1 вчинив сварку з гр. ОСОБА_2 , в ході якої виражався на його адресу грубою нецензурною лайкою, вів себе грубо на зауваження не реагував, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчинені адміністративного правопорушення не визнав і суду пояснив, що під час складання протоколу були відсутні свідки, а також особа, яка ніби-то заявила про вчинення ним адміністративного правопорушення, він не вчиняв хуліганських дій та не висловлювався нецензурною лайкою.

З метою перевірки обставин, що викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, в судовому засіданні були допитані свідки.

Так, свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . ОСОБА_6 в судовому засідання пояснили, що 17.10.2020 року близько10-00 год. бачили, як по вулиці Комарова ходили агітатори та носили агітаційний матеріал. Кандидата ОСОБА_2 вони того та в інші дні не бачили. ОСОБА_1 вийшов з подвір'я та сказав, що не буде голосувати за ОСОБА_2 , не чули щоб ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лайкою та порушував громадський порядок.

Свідок ОСОБА_2 на виклик суду в судове засідання не з'явився.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідків допитаних в судовому засіданні, дослідивши письмові докази, долучені до протоколу та докази, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та

технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов”язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно ст.280 КУпАП- орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов”язаний з”ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом”якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з”ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена відповідальність.

Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного. Відповідно ознаки складу адміністративного правопорушення об'єднаються у чотири групи (елементи): об'єкт адміністративного правопорушення, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт адміністративного правопорушення та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Всі зазначені елементи складу адміністративного правопорушення є обов'язковими. Суб'єктивна сторона відображає психічне ставлення особи до скоєного діяння і наслідків, що наступають в результаті цього діяння. Вина особи є необхідним елементом суб'єктивної сторони.

Фабулою ст. 173 КУпАП визначено, що адміністративна відповідальність наступає за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка здійснює дрібне хуліганство, розуміє, усвідомлює, що своїми діями вона порушує громадський порядок і бажає або свідомо допускає прояв неповаги до суспільства.

Суть даного правопорушення зводиться до вчинення таких дій, що привели до порушення громадського порядку і спокою громадян.

Громадська небезпека дій правопорушників проявляється в тому, що дрібне хуліганство певною мірою дезорганізує весь комплекс суспільних відносин, що склалися, а дії правопорушників спрямовані проти забезпечення нормального життя, суспільно-політичної діяльності громадян. Дрібне хуліганство необхідно відрізняти від таких схожих дій, як самоуправство, приниження гідності, нанесення побоїв, або інших проступків, які мають наслідком адміністративну відповідальність .

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого даною нормою, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням

Суб'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі. Умисний прояв винним явної неповаги до оточуючих - головний момент, що визначає зміст і сенс поведінки хулігана. За відсутності такого мотиву не може бути дрібного хуліганства.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №641974 від 19.10.2020 р., ОСОБА_1 поставлено в провину те, що він по вул. Комарова в смт

Доманівка виражався грубою нецензурною лайкою в адресу гр. ОСОБА_2 .

До протоколу долучені письмові пояснення ОСОБА_2 ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 .

Із письмових пояснень ОСОБА_2 та пояснень ОСОБА_1 , вбачається, що між ними певний час існують неприязні стосунки, які виливалися в різні конфлікти. Конфлікт, який мав місце 17.10.2020 р., виник по причині відмови ОСОБА_2 на прохання ОСОБА_1 надати йому паливо для розчистки ставка, який знаходиться на околиці селища. Як пояснив ОСОБА_2 після виборів він зможе розглянути його питання.

Викладаючи обставини адміністративного правопорушення в протоколі, інспектором ДОП Доманівського ВП, в порушення вимог ст.256 КУпАП, не викладено суті дрібного хуліганства, а саме

- з яких мотивів виражався ОСОБА_1 нецензурною лайкою в адресу ОСОБА_2 , чи порушували його дії громадський порядок і спокій громадян, чи носили дії ОСОБА_1 безпричинний характер.

У протоколі про адміністративне правопорушення мають бути зазначені: дата і місце складення; посада, прізвище, ім”я, по батькові особи, яка його склала; відомості про особу порушника; місце, час учинення і суть дрібного хуліганства; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відмості, необхідні для вирішення справи, в т.ч. про матеріальну шкоду, якщо її було заподіяно (ч1 ст.256 КУпАП).

Не викладена в протоколі, в повному обсязі, суть дрібного хуліганства, позбавляє суд можливості визначити вину особи, відносно якої складено протокол.

Крім того в протоколі в графі “свідки” не зазначено свідків, в присутності яких складено протокол, а також їхні підписи.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення та загальних норм Конституції України та Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, вина особи у вчиненні адміністративного правопорушення має бути доведена належними доказами, а будь-які сумніви і протиріччя повинні трактуватися на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в матеріалах справи відсутні достатні дані, які б свідчили про те, що 17.10.2020 р. мали місце дії ОСОБА_1 , спрямовані на порушення громадського порядку та спокою громадян з хуліганських мотивів. А тому суд приходить до висновку про відсутність в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, про яке йдеться у протоколі серії АПР18 №641974 від 19.10.2020 р.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 33, 173, 221, 247, 268, 283, 287 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Доманівський районний суд Миколаївської області.

Суддя :О. В. Кривенко