"09" листопада 2020 р. Справа № 414/2258/20
Провадження № 3/414/590/2020
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Панчук М.В., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Кремінського відділу поліції Головного управління національної поліції в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 ,
встановив:
у Кремінський районний суд Луганської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія АПР18 №128193 від 17.10.2020, що надійшов від Кремінського ВП ГУНП у Луганській області вбачається, що водій ОСОБА_1 перевозив людей в ТЗ MERCEDES-BENZ SPRINTER, д/н НОМЕР_1 , не проконтролював, щоб пасажири, які знаходяться в салоні автівки, були вдягнені в захисні маски, чим було порушено умови карантину.
З метою правильного і своєчасного вирішення кожної справи відповідний орган, посадова особа зобов'язані ретельно підготуватися до її розгляду. В ст. 278 КУпАП визначено питання, які необхідно вирішити під час підготовки: чи належить до компетенції органу, посадової особи розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Диспозиція ст. 44-3КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Таким чином, диспозиція ст. 44-3КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 128193 від 17.10.2020, який надійшов до суду, в останньому взагалі не зазначено дата, час та місце вчинення адміністративного правопорушення і не зазначені відповідні спеціальні правило чи норма, порушення яких допустив ОСОБА_1 .
Також, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, у останньому в графах «місце проживання» та «місце реєстрації» не зазначено повної адреси проживання та реєстрації ОСОБА_1 , а саме не зазначено: АДРЕСА_1 . При цьому у вказаних графах зазначено «Юнокомунаровск, Ленінградська 1», але не визначено назвою чого є дані назви (міста, села, смт, тощо або вулиці, провулка, проспекту, тощо). Вказані обставини позбавляють суд можливості належного повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду.
Окрім того, у протоколі про адміністративне правопорушення у графі «до протоколу додається» вказано, що до протоколу додано фото та відео фіксація, але жодного носія, на якому б містився відеофіксація до протоколу не додано. Проте до протоколу про адміністративне правопорушення додані інші матеріали, які в протоколі не зазначені.
У статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 зазначається, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Малофєєва проти Росії» та «Карєлін проти Росії» зазначає, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, суд позбавлений можливості редагувати зазначені у протоколі фабулу адміністративного правопорушення та нормативно-правовий акт, яким передбачається відповідальність за його вчинення, відповідно до норм чинного законодавства та практики Європейського суду з прав людини з огляду на принцип рівності сторін процесу.
У п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17.10.2014 зазначається, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Суд звертає увагу правоохоронного органу, що вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП саме на особу, яка складає протокол про адміністративне правопорушення покладається обов'язок щодо вказівки нормативно-правового акту, яким передбачено порушення, за яке на особу складається протокол про адміністративне правопорушення, а у ч. 2 ст. 251 КУпАП наголошується про те, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З огляду на процедуру притягнення до адміністративної відповідальності, необхідності забезпечення права на захист, забезпечення неухильного дотримання Конституції України, а також зазначені недоліки при складанні протоколу, суддя вважає за необхідне повернути протокол разом з додатками для дооформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 256, 276, 278, 283 КУпАП, суддя
постановив:
матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом серія АПР 18 №128193 від 17 жовтня 2020 року, що надійшов від Кремінського відділу поліції Головного управління національної поліції в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , повернути до Кремінського відділу поліції Головного управління національної поліції в Луганській області - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.В. Панчук