Постанова від 09.11.2020 по справі 414/2088/20

ПОСТАНОВА

"09" листопада 2020 р. Справа № 414/2088/20

Провадження № 3/414/593/2020

Суддя Кремінського районного суду Луганської області Панчук М.В., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Кремінського відділу поліції Головного управління національної поліції в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 ,

встановив:

згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 09.11.2020 в провадження судді Панчука М.В., надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 №133151 від 09.10.2020 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 .

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія АПР18 №133151 від 09.10.2020, що надійшов від Кремінського ВП ГУНП у Луганській області вбачається, що 09.10.2020 водій ОСОБА_1 перевозив людей в ТЗ MERCEDES-BENZ SPRINTER 316CDI, д/н НОМЕР_1 , та не проконтролював щоб пасажири, які знаходяться в салоні автівки були вдягнені в захисні маски, чим порушили умови карантинного режиму.

З метою правильного і своєчасного вирішення кожної справи відповідний орган, посадова особа зобов'язані ретельно підготуватися до її розгляду. В ст. 278 КУпАП визначено питання, які необхідно вирішити під час підготовки: чи належить до компетенції органу, посадової особи розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Диспозиція ст. 44-3КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Таким чином, диспозиція ст. 44-3КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 133151 від 09.10.2020, який надійшов до суду, в останньому належним чином не зазначено час та місце вчинення адміністративного правопорушення і не зазначені відповідні правило чи норма, порушення яких допустив ОСОБА_1 .

Також, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, у останньому в графах «місце проживання» і «місце реєстрації» не зазначено повної адреси проживання та реєстрації ОСОБА_1 , а саме не зазначено: АДРЕСА_1 . При цьому у вказаних графах зазначено «Рубіжне Б.Хмельницького 101А/6», але не визначено назвою чого є дані назви (міста, села, смт, тощо або вулиці, провулка, проспекту, тощо). Вказані обставини позбавляють суд можливості належного повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду.

Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення у графах «свідки», «потерпілий», відсутні будь-які відомості про залучення або не залучення свідків, потерпілого. У графі «до протоколу додається» нічого не зазначено, хоча при цьому до протоколу про адміністративне правопорушення додані матеріали.

У статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 зазначається, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Малофєєва проти Росії» та «Карєлін проти Росії» зазначає, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Таким чином, суд позбавлений можливості редагувати зазначені у протоколі фабулу адміністративного правопорушення та нормативно-правовий акт, яким передбачається відповідальність за його вчинення, відповідно до норм чинного законодавства та практики Європейського суду з прав людини з огляду на принцип рівності сторін процесу.

У п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17.10.2014 зазначається, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Суд звертає увагу правоохоронного органу, що вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП саме на особу, яка складає протокол про адміністративне правопорушення, покладається обов'язок щодо вказівки нормативно-правового акту, яким передбачено порушення, за яке на особу складається протокол про адміністративне правопорушення, а у ч. 2 ст. 251 КУпАП наголошується про те, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Також суд звертає увагу правоохоронного органу, що постановою Кремінського районного суду Луганської області від 19.10.2020 по справі №414/2088/20 (провадження № 3/414/544/2020) протокол про адміністративне правопорушення АПР18 № 133151 складений стосовно ОСОБА_1 було повернуто для доопрацювання. В зазначеній постанові судом вже було зазначено про те, що протокол містить певні недоліки, зокрема, щодо не заповнення граф «свідки», «потерпілий», відсутності РНОКПП або паспортних даних, а також не зазначення часу, місця правопорушення, посилання на умови карантинного режиму і норм, які були порушені ОСОБА_1 .

Проте Кремінський ВП ГУНП в Луганській області, після отримання постанови суду від 19.10.2020 щодо належного оформлення протоколу, повторно направляючи до суду протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 № 133151 від 09.10.2020 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП ОСОБА_1 , не виконав вимоги постанови суду від 19.10.2020 по справі №414/2088/20 (провадження №3/414/544/2020), а саме не виправив зазначені вище недоліки.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

З огляду на процедуру притягнення до адміністративної відповідальності, необхідності забезпечення права на захист, забезпечення неухильного дотримання Конституції України, а також зазначені недоліки при складанні протоколу, суддя вважає за необхідне повернути протокол разом з додатками для дооформлення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 256, 276, 278, 283 КУпАП, суддя

постановив:

матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом серія АПР 18 №133151 від 09 жовтня 2020 року, що надійшов від Кремінського відділу поліції Головного управління національної поліції в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , повернути до Кремінського відділу поліції Головного управління національної поліції в Луганській області - для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя М.В. Панчук