Справа № 161/17923/20
Провадження № 1-кс/161/8038/20
про відмову у відстороненні від посади
м. Луцьк 10 листопада 2020 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , старшого слідчого з ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Борисівка, Новоград - Волинського району, Житомирської області, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, одруженого, працює на посаді провідного спеціаліста відділу державної експертизи Головного управління Дерржгеокадастру у Волинській області на якого покладено виконання обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
Старший слідчий з ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 , за погодженням із прокурором - прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Волинської обласної прокуратури ОСОБА_8 , звернувся до слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області із клопотанням про відсторонення від посади провідного спеціаліста відділу державної експертизи Головного управління Дерржгеокадастру у Волинській області на якого покладено виконання обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, підозрюваного ОСОБА_5 .
Своє клопотання мотивує, тим що СУ ГУНП у Волинській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016030130000008 від 05 січня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 згідно наказу голови Державного комітету України із земельних ресурсів (Держкомзему) № 396-кт від 05.08.2008 «Про переведення ОСОБА_5 » переведений з 05.08.2008 на посаду начальника управління Держкомзему в Луцькому районі Волинської області з присвоєним 11 рангом VI категорії державного службовця, яку обіймав до 27.01.2011.
Так, відповідно до пункту 8 Положення про управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 7 від 08.01.2010, ОСОБА_5 як начальник управління Держкомзему Луцькому районі Волинської області здійснює керівництво діяльністю управління і несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань, розподіляє обов'язки між своїми заступниками за погодженням з начальником головного управління, затверджує положення про структурні підрозділи і функціональні обов'язки працівників управління, призначає на посаду і звільняє з посади в установленому порядку працівників управління, а за погодженням з начальником головного управління - керівників його самостійних підрозділів, організовує планово-фінансову роботу в управлінні, здійснює внутрішній контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує формування та вдосконалення системи обліку, розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису управління.
Крім того, відповідно до розподілу обов'язків між начальником і заступником начальника управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області від 01.09.2008 (додатку № 1 до наказу управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області № 04од від 01.09.2008) ОСОБА_5 як начальник управління Держкомзему Луцькому районі Волинської області здійснює керівництво землевпорядною службою в районі, регулювання земельних відносин з метою забезпечення раціонального використання і охорони земель, створення умов для підвищення їх продуктивності, охорони прав громадян, підприємств, установ і організацій, зміцнення законності з питань земельних відносин; здійснює керівництво управлінням, розподіляє обов'язки між працівниками, очолює та контролює їх роботу; забезпечує виконання покладених на управління завдань щодо реалізації державної політики у сфері дорученій управлінню; готує відповідні накази, організовує та контролює їх виконання; організовує відповідно до функціональних завдань, покладених на управління, розробку проектів, програм, аналітичних матеріалів, планових показників, комплексних заходів, пропозицій; регулює роботу управління щодо його ефективної взаємодії з іншими органами державної влади, науковими організаціями, що стосується діяльності управління; контролює дотримання в управлінні органами державної влади вимог чинного законодавства, рішень Луцької державної адміністрації, співпрацює з різними органами виконавчої влади при виконанні покладених на управління завдань, керуючись чинним законодавством, вживає необхідні заходи щодо організації роботи управління; подає пропозиції керівництву головного управління про призначення на посаду, звільнення з посади та переміщення працівників управління, яких призначає обласне управління земельних ресурсів; забезпечує своєчасне заміщення вакансій на конкурсній основі відповідно до Закону України «Про державну службу», заохочення та накладання стягнень, сприяє підвищенню кваліфікації працівників; призначає на посаду і звільняє з посади працівників управління; розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису управління; забезпечує дотримання працівниками управління правил внутрішнього трудового розпорядку, організовує роботу із захисту державних таємниць у відповідності з чинним законодавством, організовує роботу з документами, контролює стан трудової та виконавчої дисципліни, організовує дотримання працівниками управління законодавства України з питань державної служби та боротьби з корупцією; вносить на розгляд районної державної адміністрації і районної ради подання про зупинення рішень, їх дій або бездіяльності з питань регулювання земельних відносин, що суперечать законодавству, пропозиції про припинення права власності або права користування землею у випадках, передбачених Земельним кодексом України, а також про вжиття заходів щодо поліпшення якості земель; залучає спеціалістів органів виконавчої влади, установ, організацій для розгляду питань, що належать до його компетенції; одержує від місцевих органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій документи, матеріали та інформації необхідні для виконання покладених на управління завдань; вносить пропозиції районній державній адміністрації і районній раді щодо обмеження тимчасової заборони (зупинення чи припинення) промислового, цивільного та інших видів будівництва, освоєння земельних ділянок, проведення геологорозвідувальних, пошукових, агротехнічних та інших робіт, які проводяться з порушенням земельного законодавства, або можуть негативно вплинути на стан земельних ресурсів в районі; бере участь в роботі комісії по вибору і відведенню земельних ділянок для громадських та державних потреб, для фізичних і юридичних осіб для зайняття підприємницькою діяльністю, готує висновки по них; бере участь у роботі комісії з приймання в експлуатацію меліоративних і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, що будуються з метою раціонального використання та охорони земель; скликає в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції; розподіляє обов'язки між працівниками управління, встановлює їх персональну відповідальність, затверджує посадові інструкції; підписує документи, що направляються від імені управління, які входять до його компетенції; у межах своїх повноважень на основі та на виконання законодавства України видає накази, організовує та контролює їх виконання.
Таким чином, ОСОБА_5 , постійно обіймаючи посаду в органі державної влади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а тому являється службовою особою відповідно до вимог частини 3 статті 18 КК України.
Крім того, відповідно до вимог ст.ст. 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Вимогами ч. 1 ст. 57 Земельного кодексу України (надалі ЗК України) визначено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Згідно вимог п. «ґ» ч. 4 ст. 84 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, серед іншого, і землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 56 ЗК України.
Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств (ч. 2 ст. 56 ЗК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 116 ЗК України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Проекти землеустрою щодо створення нових землеволодінь та землекористувань розробляються з метою обґрунтування розмірів і меж земельних ділянок з урахуванням вимог щодо раціонального використання та охорони земель (абз. 1 ст. 51 Закону України «Про землеустрій»).
Відповідно до пункту 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004, чинної на час вчинення кримінального правопорушення, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення.
Проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства. Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок (п.п. 9-11 Вищевказаного Порядку).
Прогнозні матеріали використання і охорони земель, проекти землеустрою, матеріали державного земельного кадастру, проекти з питань використання і охорони земель, реформування земельних відносин, а також техніко-економічні матеріали обґрунтувань використання і охорони земель підлягають державній експертизі, яка здійснюється органом по земельних ресурсах відповідно до закону (ч. 3 ст. 186 ЗК України).
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9 ст. 118 ЗК України).
Частинами 1, 2 ст. 149 ЗК України визначено, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Вимогами ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції Закону № 3404-IV) визначено, що Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами 5 - 8 цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Згідно вимог ст. 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Об'єктами державної експертизи є документація із землеустрою та документація з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріали і документація державного земельного кадастру (ст. 6 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»).
Вимогами ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» визначено, що обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Проведення державної експертизи передбачає експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об'єкта державної експертизи та підготовку обґрунтованого та об'єктивного експертного висновку. Процедура проведення державної експертизи включає: перевірку наявності та повноти необхідних документів і матеріалів щодо об'єктів державної експертизи та їх реєстрацію (підготовча стадія); аналітичне опрацювання документів чи матеріалів щодо об'єктів державної експертизи, а в разі необхідності - проведення обстежень у натурі (на місцевості) та проведення на їх основі аналізу їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам (основна стадія); узагальнення окремих експертних досліджень, одержаної інформації, підготовку висновку державної експертизи та видачу його замовникам об'єктів державної експертизи (заключна стадія) (ст. 33 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»).
Згідно ст. 22 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державної експертизи належать: організація та проведення державної експертизи відповідно до закону, здійснення в межах повноважень державного контролю за додержанням вимог законодавства у сфері державної експертизи
Окрім цього, згідно із п. «а» ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціального уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановлення порядку набуття і реалізації права на землю, додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.
Згідно із ст. 60 Закону України «Про землеустрій» державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Положенням про управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області, затвердженим наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 7 від 08.01.2010 визначено, що управління Держкомзему у Луцькому районі Волинської області є територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та відповідно, головному управлінню Держкомзему у Волинській області.
Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, головного управління Держкомзему у Волинській області, а також цим Положенням.
Основними завданнями управління є: підготовка та внесення головному управлінню Держкомзему у Волинській області пропозицій щодо формування державної політики в сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, здійснення землеустрою, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, забезпечення її реалізації та проведення земельної реформи; координація роботи з проведення земельної реформи; організація і забезпечення ведення державного земельного кадастру та координація робіт з підготовки земельно-кадастрової документації; здійснення землеустрою і проведення моніторингу земель; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Управління відповідно до покладених на нього завдань: подає у встановленому порядку пропозиції щодо управління землями державної і комунальної власності, установлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, регулювання земельних відносин; бере участь у підготовці і здійсненні організаційних, економічних та інших заходів у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища; організовує в установленому порядку виконання землевпорядних робіт і проведення державної інвентаризації земель; забезпечує в межах компетенції регулювання земельних відносин, створення та ведення державного земельного кадастру та реєстрацію в його складі земельних ділянок і трав на них; здійснює відповідно до закону державне регулювання у сфері планування територій та розмежування земель державної і комунальної власності; здійснює в межах своєї компетенції координацію місцевих органів виконавчої влади з питань землеустрою; здійснює в установленому законодавством порядку методичне забезпечення місцевих органів виконавчої влада з питань регулювання земельних відносин; здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та інших законів; обстежує земельні ділянки, яким заподіяно шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням; здійснює відповідно до закону інші функції для виконання покладених на нього завдань.
Управління має право: одержувати в установленому законодавством порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також від підприємств, установ та організацій інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань; залучати спеціалістів територіальних підрозділів центральних і місцевих органів виконавчої влада, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції; утворювати за погодженням з іншими територіальними підрозділами центральних і місцевих органів виконавчої влади комісії, експертні та консультативні ради і робочі групи.
Всупереч вищевказаним вимогам, ОСОБА_5 , 22.06.2010 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, не здійснив належних заходів державного контролю при проведенні перевірки на відповідність чинним на той час вимогам законодавства технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки, а саме: за № 2398 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_9 , за № 2399 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_10 , за № 2400 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_11 , за № 2401 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_12 , за № 2402 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_13 , за № 2403 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_14 , за № 2404 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_15 , за № 2405 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_16 , за № 2406 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_17 , за № 2407 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_18 , за № 2408 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_19 , за № 2409 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_20 , за № 2410 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_21 , за № 2411 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_22 , за № 2412 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_23 , за № 2413 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_24 , за № 2415 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_25 , за № 2416 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_26 , за № 2417 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_27 , за № 2418 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_28 , за № 2419 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_29 , за № 2420 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_30 , за № 2421 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_31 , за № 2422 від 22.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_32 , та підписав 24 висновки до вищевказаної технічної документації із землеустрою.
Крім того, він же 23.06.2010 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, не здійснив належних заходів державного контролю при проведенні перевірки на відповідність чинним на той час вимогам законодавства технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку за № 2444 від 23.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_33 , та підписав висновок до вищевказаної технічної документації із землеустрою.
Крім того, він же 24.06.2010 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, не здійснив належних заходів державного контролю при проведенні перевірки на відповідність чинним на той час вимогам законодавства технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку за № 2450 від 24.06.2010 щодо земельної ділянки площею 0,1197 га для ведення садівництва ОСОБА_34 , та підписав висновок до вищевказаної технічної документації із землеустрою.
У вищевказані висновки внесено відомості про можливість відведення земельних ділянок для садівництва на території Боголюбської сільської ради Луцького району Волинської області вищевказаним громадянам та відсутність обмежень на використання земельних ділянок, на підставі яких в подальшому головою Луцької районної державної адміністрації було винесено розпорядження № 264 від 30.07.2010 про затвердження фізичним особам ОСОБА_26 , ОСОБА_21 , ОСОБА_9 , ОСОБА_20 , ОСОБА_19 , ОСОБА_23 , ОСОБА_35 , ОСОБА_29 , ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 , ОСОБА_36 , ОСОБА_11 , ОСОБА_16 , ОСОБА_25 , ОСОБА_37 , ОСОБА_12 , ОСОБА_22 , ОСОБА_27 , ОСОБА_17 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_24 , ОСОБА_28 технічних документацій, що стало підставою для виготовлення кожним з них Державних актів на право власності на земельну ділянку площею 0,1197 га із цільовим призначенням для ведення садівництва, що фактично розташовані на території Боголюбської сільської ради Луцького району Волинської області, проте в межах кварталу 15, виділу 3,4, Боголюбського лісництва ДП «Ківерцівське лісове господарство».
При цьому, в ході здійснення заходів з державного контролю ОСОБА_5 не взято до уваги те, що згідно матеріалів лісовпорядкування Боголюбського лісництва ДП «Ківерцівське лісове господарство» за 2002-2012 років, 26 зазначених вище земельних ділянок, виділених для садівництва садівничому товариству «Дубок», загальною площею 3,1122 га, є землями лісового фонду та знаходяться у кварталі 15 виділах 3, 4 Боголюбського лісництва ДП «Ківерцівське лісове господарство», а тому в силу положень ст. ст. 19, 57, 84 Земельного кодексу України та ст. 5 Лісового кодексу України відносились до земель державної власності лісогосподарського призначення, категорія земель «рілля», та не могли бути передані у приватну власність громадянам, а також те, що незважаючи на зміну цільового призначення вказаних земельних ділянок із земель лісогосподарського призначення на землі для садівництва, проект відведення земельних ділянок садівничому товариству «Дубок» та вищевказаним особам на території Боголюбської сільської ради Луцького району Волинської області, всупереч вищезазначеним нормам законодавства не розроблявся, межі в натуру не виносились, згоди Кабінету Міністрів України на вилучення вищевказаних земельних лісових ділянок площею більше 1 га, а також на зміну їх цільового призначення, не надавалось.
В результаті неналежного виконання ОСОБА_5 своїх службових обов'язків із земель лісового фонду Боголюбського лісництва ДП «Ківерцівське лісове господарство» незаконно вибули та були передані фізичним особам 26 земельних ділянок площею 0,1197 га кожна для ведення садівництва, вартість кожної з яких згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 7297-7322 від 27.07.2016 становить 32 870 гривень кожна, тобто на загальну суму 854 620 гривень, чим завдав ДП «Ківерцівське лісове господарство» збитків на вказану суму, що в 250 разів і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та свідчить про спричинення тяжких наслідків.
06 листопада 2020 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Оскільки, наявна обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, яке відноситься до категорії тяжких злочинів, існують обґрунтовані ризики, що подальше перебування ОСОБА_5 на посаді провідного спеціаліста відділу державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на посаді негативно відобразиться на проведенні досудового розслідування, оскільки він з метою уникнення кримінальної відповідальності може знищити, сховати або спотворити речі чи документи, незаконно впливати на свідків, у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Окрім цього, перебування підозрюваного ОСОБА_5 на посаді створить негативну думку серед працівників управління Держгеокадастру у Волинської області та громадськості про те, що можна вчиняти кримінальні правопорушення та в подальшому перебувати на посаді, виконуючи свої службові обов'язки, у зв'язку із чим старший слідчий звернувся з відповідним клопотанням до слідчого судді.
Заслухавши думку старшого слідчого та прокурора, які клопотання підтримали та просили його задовольнити, пояснення підозрюваного та його захисника, кожного зокрема, які заперечували щодо задоволення клопотання, також, дослідивши матеріали клопотання та долучені до нього документи, приходжу до висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити, з наступних підстав.
Згідно ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Таким чином, старшим слідчим та прокурором не доведено наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади необхідно для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на посаді, може з метою уникнення кримінальної відповідальності знищити, сховати або спотворити речі чи документи, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, оскільки кримінальне провадження продовжується тривалий час.
Окрім того, суд враховує, що ОСОБА_5 одружений на утриманні має хвору дружину - інваліда I групи, яка потребує постійного догляду, що свідчить про міцність соціальних зв'язків, таким чином, відсторонення його від займаної посади позбавить останнього можливості заробляти кошти для утримання сім'ї, тобто, позбавить єдиного джерела доходу та засобів для існування.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання старшого слідчого з ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 про відсторонення від посади повідного спеціаліста відділу державної експертизи Головного управління Дерржгеокадастру у Волинській області на якого покладено виконання обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, підозрюваного ОСОБА_5 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154, 156, 157, 369, 372 КПК України, слідчий суддя,-
В задоволенні клопотання старшого слідчого з ОВС СУ ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1