Рішення від 07.09.2020 по справі 234/14962/19

Справа № 234/14962/19

Провадження № 2/234/348/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі: судді Нейло І.М., за участю секретаря судового засідання Ридош Г.Ю., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Дейнека І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів. У позовній заяві зазначено, що ОСОБА_2 систематично зверталась до УПтаСЗН Краматорської міської ради з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До складу сім'ї згідно наданах декларацій враховувалися: ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 - заявник (мати), перебуває на обліку в управлінні як отримувач щомісячної компенсаційної виплати по догляду за особою з інвалідністю І групи; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - чоловік, перебуває на обліку в управлінні як отримувач щомісячної компенсаційної виплати по догляду за престарілим, який досяг 80 - річного віку; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - донька, навчається; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - син; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - донька.

Згідно остаточного акту від 16.01.2019 року за №100Т складеного державними соціальними інспекторами, встановлено, що сім'я відповідача з 06.11.2012 року володіє двома транспортними засобами (авто НОМЕР_1 , 2008 року випуску та мопед Honda NH , 1990 року випуску).

В поданих деклараціях про доходи та майновий стан осіб, наданими до управління 10.01.2013. 22.07.2013. 23.09.2013, 06.03.2014. 19.09.2014, 21.10.2014, 07.04.2015, 08.10.2015. 11.04.2016, 07.10.2016, 11.04.2017, 12.10.2017, 04.04.2018, 03.10.2018 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в розділі IV декларації «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї» Відповідачем, як представником сім'ї, зазначено лише один транспортній засіб - авто НОМЕР_1 2008 року випуску. Мопед Honda NH 1990 року випуску, який зареєстровано, як транспортний засіб в установленому порядку з 06 листопада 2012 року, в вищезазначених деклараціях відповідачем, як представником сім'ї, не зазначено.

Згідно п.28 Порядку №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов'язаний повернути суму надміру виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Позивач вважає, що на підставі п. 10 Порядку №250 сім'я відповідача за період з 01.01.2013 по 31.12.2018 не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на загальних підставах.

Згідно п. 12 Порядку №250 у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, то вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Рішенням управління від 16.01.2019 року розрахована сума надмір виплачених відповідачу коштів за період з 01.01.2013 по 31.12.2018 склала 474660 грн. 31 коп.

Позивач вважає, що оскільки ОСОБА_2 у вказаний період не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, тому утворилась заборгованість, яка не сплачена у добровільному порядку, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПтСЗН Краматорської міської ради вказану заборгованість в сумі 474660 грн. 31 коп.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснив, що ОСОБА_2 при зверненні до УПСЗН за призначенням допомоги як малозабезпеченій родині не мала умислу подати недостовірні дані про наявність у неї мопеду та укрити від відображення його у декларації, оскільки відповідач не вважала мопед транспортним засобом. Крім того пояснив, що у бланку декларації є тільки графи в яких необхідно зазначати тільки відомості про автомобілі але про необхідність вносити до декларації мопед, відповідач дізналась тільки на початку 2019 року, коли було відмовлено у наданні соціальної допомоги. З урахуванням відсутності недобросовісності зі сторони набувача виплати, а також соціального статусу родини, як багатодітної, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши сторони, дослідивши доводи позову, надані сторонами докази, суд,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із ст.1 ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (із змінами і доповненнями), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Ст.4 вказаного вище Закону, що діяла на момент звернення до суду з позовом передбачалася, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_2 : 10.01.2013. 22.07.2013. 23.09.2013, 06.03.2014. 19.09.2014, 21.10.2014, 07.04.2015, 08.10.2015. 11.04.2016, 07.10.2016, 11.04.2017, 12.10.2017, 04.04.2018, 03.10.2018 зверталася до УПтаСЗН Краматорської міської ради із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

В розділі ІV декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги "Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо" ОСОБА_2 зазначала, що у власності її сім'ї є лише автомобіль НОМЕР_1 2008 року випуску. Про інші транспортні засоби в декларації ОСОБА_2 не вказано.

Відповідно до вказаних заяв, УПтаСЗН Краматорської міської ради було прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Згідно акту від 16.01.2019 року за №100Т складеного державним соціальним інспектором, встановлено, що сім'я відповідача володіє двома транспортними засобами: автомобіль НОМЕР_1 , 2008 року випуску, який зареєстрований 06.06.2008 р. та мопед Honda NH , 1990 року випуску, який зареєстрований 06.11.2012 р.

Згідно з пунктом 12 вказаного вище Порядку, в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до суду, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до ч.4 ст.7 Закону вказаного вище Закону в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до суду, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п.18 Порядку №250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно розпорядження УПтСЗН Краматорської міської ради від 20.12.2018 року на підставі п.12, 25 Порядку № 250 сім'я відповідача позбавлена права на призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на шість місяців, починаючі з 01.12.2018 року та призупинено виплату державної соціальної допомоги з 01.01.2019 р.

Згідно розпорядження УПтСЗН Краматорської міської ради від 16.01.2019 розрахована сума надміру виплачених коштів за вказаний період, яка склала 474660, 31 грн.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження №61-33727сво18).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).

Суду не надано належних доказів на спростування доводів того, що ОСОБА_2 у силу помилки та відсутності у неї фахових знань не ідентифікувала належний її чоловіку мопед Honda NH як транспортний засіб, отже не мала на меті приховувати свої статки при поданні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги.

У рішенні від 17 жовтня 1986 року у справі "Ріс проти Сполученого Королівства" („Rees v. United Kingdom") Європейський суд з прав людини зазначив, що, з'ясовуючи, чи існує позитивне зобов'язання стосовно людини, належить врахувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини.

Таким чином, оскільки в судовому засіданні встановлено факт відсутності навмисного подання відповідачкою недостовірних відомостей чи навмисного приховування відомостей щодо її майнового стану, а також враховуючи соціальний статус сім'ї відповідачки, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідачки, суд дійшов до висновку, що примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може призвести до покладення на ОСОБА_2 надмірного тягаря.

Зазначений висновок узгоджується з висновками, які викладені у постанові Верховного Суду від 25.03.2020 року у справі № 234/9643/19.

Крім того суд зауважує, що станом на момент подання позову п.п.4 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям викладений у наступній редакції: державна соціальна допомога не призначається, якщо: у власності малозабезпеченої сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа). Тобто, на теперішній час наявність мопедів та причепів не впливає на призначення та на розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

На підставі наведеного суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

На час звернення позивача з даним позовом до суду підлягав сплаті судовий збір в розмірі 7119, 90 грн., який позивачем сплачено не було, тому з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь держави підлягає стягненню зазначена сума судового збору.

Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні,23, ЄДРПОУ 25953617) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) про стягнення переплати бюджетних коштів - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 7119 грн. 90 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 16.09.2020.

Суддя Краматорського

міського суду І.М. Нейло