Постанова від 10.11.2020 по справі 200/3797/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 року справа №200/3797/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року по справі № 200/3797/20-а (головуючий суддя 1 інстанції Череповський Є.В., повний текст складено 03 серпня 2020 року у м.Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про визнання протиправною бездіяльність, визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

08.04.2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-2), Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (далі відповідач-3), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ГУ МВС України в Донецькій області (ЄДРПОУ 08592158) в особі Ліквідаційної комісії щодо невидачі довідки для перерахунку пенсії із зазначенням розміру процентної надбавки за вислугу років 82%, загального розміру пенсії - 92%, та середнього розміру премії за посадою «заступник начальника Головного управління» станом на 01.01.2016; зобов'язати ГУ МВС України в Донецькій області (ЄДРПОУ 08592158) в особі Ліквідаційної комісії виготовити та направити Головному управлінню ГІФУ в Донецькій області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням розміру процентної надбавки за вислугу років 82%, загального розміру пенсії - 92%, та середнього розміру премії за посадою «заступник начальника Головного управління» станом на 01.01.2016; визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 92% до 82% грошового забезпечення; виплату пенсії з обмеженням до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 не більше 10740 грн.); не врахування з 01.01.2016 підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ № 355 від 23.04.2012; зобов'язати Головне управління ГІФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 з врахуванням підвищення за постановою КМУ від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати Головне управління ГІФУ в Донецькій області внести зміни до пенсійної справи ОСОБА_1 з 01.01.2015, зазначивши його посаду «заступник начальника Головного управління»; зобов'язати Головне управління ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2011 виходячи з розміру грошового забезпечення за посадою «заступник начальника Головного управління» та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 92% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року у справі № 200/3797/20-а позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 20.12.2016 року з обмеженням її максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 20.12.2016 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням фактично виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року без врахування її підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 20.12.2016 року з врахуванням її підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно внесення змін до даних пенсійної справи ОСОБА_1 щодо посади, яку обіймав позивач на час звільнення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області внести зміни до даних пенсійної справи ОСОБА_1 щодо посади, яку він обіймав на час звільнення, а саме заступник начальника УМВС в Донецькій області (за весь період, де посада зазначена «оперуповноважений») та здійснити відповідний перерахунок. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивачем та відповідачем-2 подані апеляційній скарги.

Позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин у справі, недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог та в цій частині прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що позивач з 07.06.1995 був звільнений з органів внутрішніх справ, та з цього часу йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 92% відповідних сум грошового забезпечення - 10% як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесеного до категорії 1. Зазначає, що виходячи з рішень Конституційного Суду України соціальні гарантії не можуть бути звужено шляхом внесення змін до законодавства та встановлення нових/додаткових процедурних механізмів. Вважає, що судом не застосовано практику Верховного Суду. Наголошує на тому, що внесені Законом № 3591-IV зміни, згідно з якими нова редакція п.п. «в» ст. 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 10-процентну доплату не передбачала, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Відповідач-2, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуальногоправа, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Обґрунтовує апеляційну скаргу тим, що суд невірно визначив підстави для проведення перерахунку та проігнорував зміни в законодавстві; зробив хибні висновки щодо можливості внесення змін до пенсійної справи без надання уповноваженими структурними підрозділами відповідних документів; вийшов за межі позовних вимог без обґрунтування підстав; не дослідив надані Головним управлінням докази, щодо виплати пенсії без обмеження граничним розміром.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інвалідом 3 групи (а.с. 12-13).

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 наказом УМВС України в Донецькій області від 23.05.1995 № 138о/с був звільнений з ОВС за п. 65 «б№ (через хворобу у відставку) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України з 07.06.1995. Вислуга років станом на час звільнення складала у календарному обчисленні 26 років 04 місяці 12 днів та у пільговому обчисленні - 30 років 03 місяці 00 днів.

З 07.06.1995 позивачу призначена пенсія відповідно до п. «а» ст. 12 та п.п. «а», «в» ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Внаслідок допущеної арифметичної помилки у розрахунку вислуги років, станом на 07.06.1995 року вислуга років складала: у календарному обчисленні - 26 років 04 місяці 13 днів, у пільговому обчисленні 29 років 11 місяців 08 днів. Згідно нового розрахунку вислуги років для призначення пенсії, позивачу був проведений перерахунок пенсії з 01.09.1998 у розмірі 92% від відповідних сум грошового утримання (а.с. 14).

Відповідно до матеріалів пенсії справи, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Головним управлінням МВС України в Донецькій області № 698пк від 13.03.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено перерахунок пенсії, у зв'язку із встановленням нових видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) постановою КМУ № 103, постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, у розмірі 82% грошового забезпечення (а.с. 56, 60).

На звернення позивача, 13.12.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відповідь у листі від за № 5855-Б-01, за якою повідомлено, що перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року здійснено на підставі довідки № 698лк від 13.03.2018, отриманої від ліквідаційної комісії Головного управління МВС в Донецькій області. Відповідно до ст. 43 Закону № 2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Позивача повідомлено, що загальний розмір станом на 01.12.2019 встановлено у розмірі 13337,76 грн. складається з наступних складових основний розмірі пенсії (11870,90х82% - 9734,14 грн.; збільшення основного розміру на 25% (9734,14х25%) - 2433,54) - 491,40 грн.; доплата до підвищення інваліду війни ІІІ групи при виконанні обов'язків військової служби (фіксована сума) - 50 грн.; надбавка за особливі заслуги перед Батьківщиною відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1767-ІІІ «Про пенсії за особливі заслуги перед України» (21% від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян: 1638х21%) - 343,98 грн. (а.с. 16-17).

На звернення позивача до Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо незгоди з проведеним перерахунком пенсії, позивача листом від 27.01.2020 № Б-15/05/34-2020 повідомлено, що поставлені питання не відносять до компетенції Головного управління Національної поліції в Донецькій області та скаргу направлено до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» за належністю (а.с. 22).

Листом від 24.03.2020 за № 33/25 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» після отримання відповіді ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області, повідомило позивача, що усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Надалі перерахунки пенсій пенсіонерам МВС (міліції), у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейським, можливе лише при ухваленні відповідних законодавчих та нормативних актів. Водночас повідомлено, що до законодавчого врегулювання підстави для надання довідки про грошове забезпечення відсутні.(а.с. 23-25).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з пунктом "а" статті першої Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції станом на час призначення пенсії), пенсії за вислугою років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я -55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

За змістом пункту «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній до набуття Законом № 3591-IV чинності - до 29 квітня 2006 року) військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10 процентів.

Із набуттям чинності Законом № 3591-IV, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 10-процентну доплату не передбачала.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 ст. 63 Закону 2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання Закону 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), відповідно до п.1 якої затверджено схему посадових окладів поліцейських, надбавки та доплати.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою № 988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Порядок перерахунку пенсій з 1 січня 2008 року регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, щомісячні надбавки, доплати та підвищення.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що на даний час пенсія позивачу виплачується відповідно до норм Закону № 2262-ХІІ у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення.

Стосовно 10 процентної доплати до пенсії військовослужбовців, суд першої інстанції вірно зазначив, що оскільки на момент здійснення перерахунку, а саме з 01 січня 2016 року, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 10 процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10 процентної доплати для вказаних військовослужбовців не має. Окрім того, вказані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки призвели до її збільшення. Вказана правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 18.06.2014 року у справі № 21-38а14.

Колегія суддів не бере до уваги посилання позивача в апеляційній скарзі на постанови Верховного Суду, від 08.07.2015 року у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 року у справі №642/32894/17, від 24.04.2018 року у справі № 686/12623/17 та від 19.06.2018 року у справі № 583/2264/17, оскільки у вказаних судових рішеннях позивачам сплачувалась пенсія після перерахунку у розмірі меншому ніж був визначений розмір при призначенні пенсії вперше.

Що стосується застосуванню постанови Кабінету Міністрів № 355, суд зазначає наступне.

Відповідно по положень статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінету Міністрів України делеговані повноваження щодо встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що узгоджується з приписами статей 19, 113, 116, 117 Конституції України.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою затверджено схеми посадових окладів, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Відповідно до Пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом другим пункту 5 Порядку № 45, у редакції Постанови №103, встановлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Як свідчать матеріали справи, відповідач на підставі довідки Головного управління МВС України в Донецькій області № 698лк від 13.-03.2018 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)» здійснив перерахунок пенсії позивача.

Водночас, після проведеного перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови № 103 в складі пенсійної виплати відсутнє підвищення, встановлене відповідно до Постанови № 355.

Слід зазначити, що 23 квітня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 355, пунктом першим якої постановлено установити з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 01 липня 2012 року.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року (частина 1 Постанову №355).

За змістом пункту другого Постанови №355 постановлено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", станом на 01 квітня 2012 року.

Тобто, Постановою №355 встановлено відсоткове підвищення розміру пенсій та не змінено розміру одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій громадян, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, і не введено нових видів грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 12 червня 2019 року у справі №359/5937/17, від 14 листопада 2019 року у справі №1522/27685/12.

Отже, підвищення до пенсії на виконання Постанови №355 відбувалось шляхом відсоткового підвищення розміру пенсії і проводилось шляхом перерахунку пенсій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, призначених до дати набрання чинності цією постановою з метою приведення пенсійних виплат у відповідність до розміру грошового забезпечення військовослужбовців, згідно з положеннями Постанови №1294.

Постанова №1294 втратила чинність з 01 березня 2018 року у зв'язку із з прийняттям постанови № 988, якою встановлено нові складові грошового поліцейських.

Водночас, такий перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, зокрема, Постановою №103, якою постановлено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Отже, припинення виплати підвищення до пенсії, передбаченого Постановою № 355 та обрахованого відповідно до Постанови №1294, відбулося одночасно з втратою чинності Постанови № 1294 та нерозривно пов'язане з перерахунком (збільшенням) основного розміру пенсії позивача на підставі Постанови № 988. Внаслідок цих взаємопов'язаних дій, основний розмір пенсії позивача не зменшився, а зріс.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21.10.2020 у справі № 1340/4890/18.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що підвищення до пенсії, передбачене Постановою № 355, не може застосовуватись до грошового забезпечення, обчисленого на іншій підставі, ніж Постанова №1294, яка втратила чинність та вичерпала себе фактом застосування, отже відсутні підстави для проведення підвищення до пенсії відповідно до Постанови №355 в контексті перерахунку такої із застосуванням розмірів складових грошового забезпечення, визначених Постановою № 988. Тому, в цій частині рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

У частині позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром, суд першої інстанції обґрунтовано виходив із необхідності здійснення такого перерахунку з 20.12.2016, у зв'язку із рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким обмеження виплати пенсії максимальним розміром визнано неконституційним.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2020 у справі № 815/357/18.

Отже, в цій частині доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі до уваги не приймаються.

Що стосується внесення змін до даних пенсійної справи позивача щодо посади, яку він обіймав на час звільнення.

Задовольняючи позовні вимоги в цій частині, суд першої інстанції виходив з того, що ГУПФУ в Донецькій області є формувальником та користувачем електронної справи позивача, отже зобов'язаний оновлювати та приводити у відповідність дані щодо займаної посади позивачем на час звільнення з органів внутрішніх справ.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Матеріалами пенсійної справи підтверджується, що на час звільнення позивача з ОВС та призначення пенсії, посада позивача - заступник начальника Головного управління.

Дійсно, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.

В матеріалах справи наявна довідка Головного управління МВС у Донецькій області від 13.03.2018 № 698лк, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (заступник начальника Головного управління (поза групою) до посади на час звільнення зі служби оперуповноважений.

Отже, посада - заступник начальника Головного управління (поза групою) відповідає посаді, зазначеної при призначенні позивачу пенсії на час звільнення його з ОВС та будь-яких підстав для зміни цієї посади відповідачем не надано.

При цьому, заслуговують на уваги доводи Пенсійного органу, що позивач звернувся до суду з вимогами щодо внесення змін до пенсійної справи, зазначивши посаду позивача - заступник начальника Головного управління, в той час, як суд задовольнив позовні вимоги, зобов'язавши Пенсійний орган внести зміни до даних пенсійної справи щодо посади позивача, яку він обіймав на час звільнення, а саме заступник начальника УМВС в Донецькій області та здійснити відповідний перерахунок.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому зміна назви посади в пенсійній справі жодним чином не впливає на розмір пенсійних виплат та не є підставою для перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, апеляційна скарга відповідача-2 підлягає задоволенню частково, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині визнання протиправними та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 20.12.2016 з врахуванням її підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355; визнання протиправною бездіяльність відповідача-2 та зобов'язання внести зміни до даних пенсійної справи позивача щодо посади, яку він обіймав на час звільнення, а саме: заступник начальника УМВС в Донецькій області (за весь період, де посада зазначена «оперуповноважений») та здійснити відповідний перерахунок та з прийняттям в цій частині нового рішення.

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року по справі № 200/3797/20-а скасувати в частині визнання протиправними та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 20.12.2016 з врахуванням її підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355; визнання протиправною бездіяльність відповідача-2 та зобов'язання внести зміни до даних пенсійної справи позивача щодо посади, яку він обіймав на час звільнення, а саме: заступник начальника УМВС в Донецькій області (за весь період, де посада зазначена «оперуповноважений») та здійснити відповідний перерахунок скасувати та в цій частині прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року без врахування її підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 20.12.2016 з врахуванням її підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 відмовити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області внести зміни до даних пенсійної справи ОСОБА_1 щодо посади, яку він обіймав на час звільнення, а саме: заступник начальника Головного управління.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року у справі № 200/3797/20-а залишити без змін.

Повне судове рішення складено 10 листопада 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Л.В. Ястребова

Судді: А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв