Справа № 560/3579/20
іменем України
10 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Кам'янець- Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави до Дунаєвецької селищної ради Дунаєвецького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Дунаєвецької селищної ради щодо не утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей, зобов'язавши Дунаєвецьку селищну раду вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що Дунаєвецька селищна рада не виконує належним чином повноваження з забезпечення, дотримання та захисту прав дитини, оскільки не утворила для цього у складі відповідних виконавчих органів Дунаєвецької селищної ради службу у справах дітей.
Ухвалою суду від 10.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Правом подання відзиву на позов відповідач не скористався.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
У листі Дунаєвецької селищної ради від 07.05.2020 №1222 зазначено, що:
- служби у справах дітей у структурі виконавчих органах Дунаєвецької селищної ради не утворено, на даний час вивчається питання про можливість її створення;
- кількість дитячого населення (від 0 до 18 років), яке проживає на території населених пунктів Дунаєвецької селищної ОТГ, складає 1412 осіб.
Водночас, згідно інформації Дунаєвецької районної державної адміністрації, яка міститься у листі від 25.05.2020 №425/07/11/2020, до Дунаєвецької селищної об'єднаної територіальної громади належить: 19 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування; 20 дітей, які виховуються в 6 сім'ях, що перебувають в складних життєвих обставинах. Крім того, на території Дунаєвецької селищної ради функціонує один дитячий будинок сімейного типу, в якому виховується 10 вихованців, а також одна прийомна сім'я, в якій виховується 1 прийомна дитина.
Також у цьому листі відмічено, що районною державною адміністрацією надсилались листи до голів об'єднаних територіальних громад щодо виконання Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» в частині створення у структурі виконавчого комітету об'єднаної територіальної громади служби у справах дітей.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Прокурор звернувся до суду із позовом на захист інтересів держави, яка відповідно до міжнародних норм та національних нормативно-правових актів гарантує, забезпечує та охороняє права і свободи дітей, в тому числі соціально вразливих категорій, а саме дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, та у зв'язку із відсутністю органу, який має повноваження щодо звернення із позовом у спірних правовідносинах, набув статусу позивача, обґрунтувавши підстави представництва в суді.
Закон України від 13 січня 2005 року №2342-IV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі - Закон №2342-IV) визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.
Як встановлено частиною першою статті 4 Закону №2342-IV, заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.
Відповідно до частини третьої статті 11 Закону №2342-IV соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчих органів міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
З наведеного слідує, що функції соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа державою делеговано також і виконавчим органам міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
У зв'язку з розширенням повноважень сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад щодо провадження діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, постановами Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №877 та від 11 квітня 2018 року №301 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (постанова Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року №866), згідно із якими сільські, селищні, міські ради об'єднаних територіальних громад мають самостійно здійснювати діяльність, пов'язану із захистом прав дитини, зокрема передано об'єднаним територіальним громадам повноваження стосовно влаштування під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Так, відповідно до пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (в редакції постанов КМУ №301 від 11 квітня 2018 року, №800 від 03 жовтня 2018 року), визначено органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у т.ч. об'єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей.
Згідно з пунктами 13-14 вказаного Порядку облік дітей, які залишились без батьківського піклування, здійснює служба у справах дітей за місцем проживання батьків дитини або одного з них, з яким проживала дитина до настання обставин, за яких вона залишилася без піклування батьків, незалежно від місця виявлення дитини, а дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - служба у справах дітей за місцем походження дитини.
Відомості про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, збираються службою у справах дітей протягом 10 днів після надходження повідомлення про таку дитину. Служба у справах дітей на підставі зібраних відомостей про дитину приймає рішення, яке оформлюється наказом, про взяття її на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - первинний облік), і вносить дані про таку дитину до книги первинного обліку. Дитина вважається такою, що взята на первинний облік, з дати прийняття такого рішення. Після взяття дитини на первинний облік служба у справах дітей складає та затверджує індивідуальний план соціального захисту дитини, залишеної без батьківського піклування, дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Статтею 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" передбачено, що об'єднана територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися.
За викладених обставин, об'єднані територіальні громади набули повноважень щодо забезпечення та дотримання прав дитини та відповідно обов'язків з питань захисту прав дітей, як орган опіки та піклування.
При цьому пунктом 3 Порядку №866 передбачено, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад.
Статтею 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, повноваження щодо вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
Крім того, стаття 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" визначає штатне забезпечення служб у справах дітей, які мають функціонувати в об'єднаних територіальних громадах. Змінами, внесеними до цього Закону 19 січня 2017 року, визначено штатну чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад (один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об'єднану територіальну громаду).
Враховуючи наведене, органи місцевого самоврядування сільських, селищних, міських рад, зобов'язані відповідно до вимог зазначених нормативно-правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади, та утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад службу у справах дітей.
Крім того, указом Президента України від 30 вересня 2019 року № 721/2019 "Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей" зобов'язано вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо приведення штатної чисельності служб у справах дітей відповідно до нормативів, установлених законодавством, у тому числі в об'єднаних територіальних громадах.
Всупереч вищевикладеному, Дунаєвецька селищна рада не виконала належним чином повноваження щодо забезпечення, дотримання та захисту прав дитини шляхом створення для цього у складі відповідних виконавчих органів Дунаєвецької селищної ради служби у справах дітей.
Така ситуація створює загрозу порушення суспільних інтересів та інтересів держави у сфері охорони дитинства щодо реалізації в повному обсязі завдань та заходів державної політики з питань соціально-правового захисту дітей - мешканців громади.
Таким чином, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неутворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки докази про такі судові витрати суду не надано, то підстави для їх розподілу відсутні, а судовий збір, сплачений позивачем у сумі 2102,00 грн., у цьому випадку відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов першого заступника керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Дунаєвецької селищної ради щодо неутворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
Зобов'язати Дунаєвецьку селищну раду вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 листопада 2020 року
Позивач:Перший заступник керівника Кам'янець- Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави (вул. Драгоманова, 11, м.Кам'янець-Подільський, Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Відповідач:Дунаєвецька селищна рада Дунаєвецького району Хмельницької області (вул. Чорновола, 19, смт.Дунаївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область,32413 , код ЄДРПОУ - 04406414)
Головуючий суддя Д.А. Божук