Справа № 560/4952/20
іменем України
09 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним рішення відповідача про відмову у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою для відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га на території Кутковецької сільської ради для ведення особистого селянського господарства, зобов'язати відповідача надати дозвіл на розробку проєкту землеустрою для відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га на території Кутковецької сільської ради для ведення особистого селянського господарства та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га, на території Кутковецької сільської ради для ведення особистого селянського господарства. Однак Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовило у наданні такого дозволу. Вважає вказану відмову протиправною, тому звернулась до суду з цим позовом.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не наділене повноваженнями для задоволення клопотання позивачки про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо зазначеної у графічному матеріалі земельної ділянки, оскільки така земельна ділянка не відноситься до земель державної власності. Спірна земельна ділянка належить до земель колишньої колективної власності відповідно до державного акта на право колективної власності на землю по Кутковецькій сільській раді Чемеровецького району Хмельницької області серії ХМ №038, який зареєстрований в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю 02.06.1999 за №38. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 07.09.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
18.06.2020 позивачка - ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою, в якій просила надати дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га на території Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства.
Листом від 22.07.2020 №К-10397/0-805/0/95-20 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області повідомило позивачку про те, що запитувана земельна ділянка не відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення. Тому підстави для задоволення її клопотання відсутні.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, згідно вказаних норм відповідач вправі розпоряджатись земельними ділянками, які належать до державної власності.
Згідно з інформацією відділу у Чемеровецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельна ділянка, яку бажає отримати позивачка у власність, належить до колишньої колективної власності КСП "Медобори" відповідно до державного акта на право колективної власності на землю по Кутковецькій сільській раді Чемеровецького району Хмельницької області серії ХМ №038, який зареєстрований в Книзі записів державний актів на право колективної власності на землю 02.06.1999 за №38.
Таким чином, земельна ділянка, на яку претендує позивачка, перебуває у колективній власності КСП "Медобори", що підтверджується Державним актом на право колективної власності на землю серії ХМ №038 від 02.06.1999.
Підстави набуття державою права власності на землю визначені частиною 5 статті 84 Земельного кодексу України. Приписами статті 140 Земельного кодексу України визначені підстави для припинення права власності на земельну ділянку. Можливість припинення та переходу права колективної власності нерозпайованих земельних ділянок колективної власності колишніх КСП в державну вказаними нормами не передбачена.
При цьому, відповідно до пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" (який набрав чинності з 01.01.2019) землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
Отже, право колективної власності, яке не припинене у встановленому законом порядку, вважається дійсним.
Оскільки Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області є розпорядником земель державної власності, тому надання земельних ділянок із земель колективної власності не входить до його повноважень, а визначена статтею 118 Земельного кодексу України процедура розгляду клопотання не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Таким чином, відповідач правомірно відмовив у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.
За таких обставин, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.Л. Польовий