09 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/5640/20
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбаченої п. 7№ розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбаченої п. 7№ розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
Позивач вважає відмову у нарахуванні грошової винагороди, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбаченої п. 7№ розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправною. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що з 01.08.1980 по 01.12.1994 працювала на посаді викладача теоритичних дисциплін Баранівської музичної школи; з 01.01.1995 по 02.06.1996 працювала на посаді викладача фортопіано теоритичних дисциплін Охотської музичної школи; з 01.09.1998 по 01.09.2000 працювала на посаді вчителя музично-теоритичних дисциплін Новоград-Волинської дитячої музичної школи № 2; з 01.09.2000 по теперішній час - на посаді викладача музично-теоритичних дисциплін (01.09.2011призначена на посаду завідуючої відділом музично-теоритичних дисциплін) Новоград-Волинської дитячої музичної школи № 2, яка була перейменована на музичну школу м. Новоград-Волинського, а 12.08.2011 р. реорганізовано в школу мистецтв міста Новоград-Волинського. Робота на вказаних посадах та в зазначені періоди підтверджується відповідними записами в трудовій книжці позивача. Загальний стаж роботи на момент призначення пенсії за віком складає більше 38 років.
Позивач зазначає, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, що дає їй право на призначення пенсії за вислугою років на підставі п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а оскільки з 29.09.2019 їй призначено пенсію за віком і вона не отримувала іншої будь-якої пенсії, вона має право на отримання грошової допомоги, передбаченої п. 7№ розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказує, що умови призначення пенсії за вислугу років педагогічним працівникам позашкільних навчальних закладів регулюються нормою ст. 21 Закону України від 22 червня 2000 року № 1841-III "Про позашкільну освіту".
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав, тому на підставі ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
16.12.2019 позивач звернулась до Головного управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про нарахування та виплату їй грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбаченої п. 7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (дала - грошова допомога).
Листом Головного управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області від 28.11.2020 р. № А-6067, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні та виплаті грошової допомоги.
Відмовляючи в призначенні та виплаті грошової допомоги, відповідач зазначив, що позивач не підтвердила 30 років страхового стажу, пославшись на п. 2 Поряду обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою КМУ від 23.11.2011 № 1191 (далі - Порядок обчислення стажу), згідно з яким до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачено Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 № 909 (далі - Перелік № 909).
Відповідно до примітки 3 переліку № 909 робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 , яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в тому числі на посаді викладач в музичній школі зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Постановою Ради Міністрів СРСР "Про пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров'я та сільського господарства" від 17.12.1957 р. 3 1997 було передбачено посаду викладача в середніх музичних школах і художніх школах, музичних школах семирічках, школах музичних вихованців, які належали до навчальних закладів та дитячих установ.
Відповідач в листі від 28.11.2019 № А-6067 послався на Положення від 26.11.1990 № 362 "Про школу естетичного виховання системи Міністерства культури України", згідно якого з 01.01.1992 року музичні школи віднесені до позашкільних закладів освіти.
Отже, спеціальний педагогічний стаж позивача з 01.08.1980 по 31.12.1991, що складає 10 років і 5 місяців відповідач не заперечує, однак, період роботи позивача на посаді викладача з 01.01.1992 р. по теперішній час в Баранівській музичній школі, Охотській музичні школі та школі мистецтв міста Новоград-Волинського, які відноситься до позашкільних навчальних закладів, відповідач вважає таким, що не дає її права на призначення грошової допомоги, оскільки посада викладача в позашкільних навчальних закладах освіти не передбачена Переліком № 909.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Так, відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ(станом на момент звернення Позивача за призначенням та виплатою грошової допомоги) (далі - Закон № 1788-ХІІ) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Переліком № 909 установлено, що заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років - у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Згідно листа Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995№ 01-3/133-02-2: "за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України Кабінет Міністрів України погодився поширити на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.93 № 909, без внесення змін до неї (доручення Кабінету Міністрів України від 06.01.95 № 397/21)".
Відповідно до п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433 (далі - Перелік № 433), початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші) віднесено до позашкільних навчальних закладів.
Окрім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963, затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про освіту" від 23.05.1991 № 1060-XII (втратив чинність на підставі Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017) до структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.
Також, нормою абз. 3 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про позашкільну освіту" 02.06.2000 № 1841-III визначено, що педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про позашкільну освіту" 02.06.2000 № 1841-III до приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
З огляду на це, суд вважає, що у позивача наявний спеціальний педагогічний стаж, її посади відносяться до посад педагогічних працівників, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, а тому вона має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена пунктом 7№ Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 30.01.20219 року в справі № 876/5312/17, а саме: "викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років. Таким чином, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. "е" ст. 55 Закону № 1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909".
Враховуючи зазначене позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 19, 73-76, 242-246, ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбаченої п. 7№ розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7) нарахувати ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбаченої п. 7№ розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева