09 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/6096/20
категорія 102020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною відповідь, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного суду з позовом до Виконавчий комітет Оліївської сільської ради Житомирського району, Житомирській області, у якому просить:
- визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Оліївської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області від 05.03.2019 № 258, 23.05.2019 № 543, 24.10.2019 № 1229 та 03.03.2020 № 452, № 453 щодо ненадання інформації з приводу вільних земельних ділянок на території Оліївської об'єднаної територіальної громади, Житомирського району, Житомирської області які можливо отримати учаснику бойових дій для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва.
- зобов'язати виконавчий комітет Оліївської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області надати ОСОБА_1 інформацію щодо наявності вільних земельних ділянок в межах Оліївської об'єднаної територіальної громади, Житомирського району, Житомирської області (зазначивши їх місце розташування) які можливо отримати (в тому числі учаснику бойових дій для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва.
Ухвалою від 17.04.2020 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
На виконання вимог вказаної ухвали, позивачем надано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду.
Суд не прийняв до уваги посилання позивача викладені ним у заяві про поновлення строку звернення до суду, оскільки жодних доказів, щодо того, що він був позбавлений можливості своєчасного звернення до суду після отримання відповідей від 05.03.2019 № 258, 23.05.2019 № 543, від 26.07.2019 № 751, 752, а обставини, які наведені позивачем, зокрема, ведення тривалої переписки не є поважними причинами.
Ухвалою від 05.05.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області в частині позовних вимог щодо визнання протиправними відповідей від 05.03.2019 № 258, 23.05.2019 № 543, від 26.07.2019 № 751, 752 повернути позивачу.
Ухвалою від 05.05.2020 відкрито провадження в справі за позовом ОСОБА_1 виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області в частині позовних вимог щодо визнання протиправними відповідей, зобов'язати вчинити дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у відповідності до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач вважає протиправною відмову виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 24.10.2019 № 1229 та від 03.03.2020 №№452,453 у наданні інформації з приводу вільних земельних ділянок на території Оліївської об'єднаної територіальної громади, Житомирського району, Житомирської області, які можливо отримати учаснику бойових дій для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що запитувана ним інформація є публічною і доступ до неї регулюється Законом України "Про доступ до публічної інформації", а також зазначає, що питання поставлені ним в запитах до Відповідача стосуюються галузі земельних відносин на території сіл, селищ та міст і належать до повноважень сільських, селищних, міських рад.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, проти позову заперечує, просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову. В обгрунтування своїх заперечень зазначає, що позивачем пред'явлено позов до виконавчого комітету Оліївської сільської ради, а оскаржувані відповіді надавались саме Оліївською сільською радою, тому вважає себе неналежним відповідачем, а також вважає відповіді на запити позивача від 03.03.2020 № 452 та № 453 надані у відповідності до чинного законодавства, в яких позивача було повідомлено, що у зв'язку з відсутністю вільних земельних ділянок на день надання відповіді на запит, в Оліївській сільській раді не створювалась інформація у вигляді списку вільних земельних ділянок, які можуть бути надані на безоплатній основі у власність для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва, а тому така інформація не може бути надана у відповідності до вимог закону України "Про доступ до публічної інформації".
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 неодноразово звертався в порядку ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" до Оліївської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області із запитом про надання інформації щодо наявності вільних земельних ділянок на території Оліївської об'єднаної територіальної громади, Житомирського району, Житомирської області (зазначивши їх місце розташування) які можливо отримати учаснику бойових дій для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва.
У своїх відповідях від 24.10.2019 №1229 та від 03.03.2020 № 452, № 453 відповідач, зазначив, що у Оліївській сільській раді не створювалась інформація у вигляді списку вільних земельних ділянок, які можуть бути надані відповідно до законодавства України на безоплатній основі у власність учасникам бойових дій для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва, а тому вона не може бути надана у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з положеннями ст. 5 Земельного кодексу України, земельне законодавство базується на таких принципах: поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; забезпечення раціонального використання та охорони земель; забезпечення гарантій прав на землю; пріоритету вимог екологічної безпеки.
Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою та регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування врегульовані положеннями Закону України від 22.05.2003 р. № 858-VІ «Про землеустрій» (далі - Закон № 858-VІ).
Відповідно до ст. 19 Закону № 858-IVдо повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація і здійснення землеустрою; б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Статтею 2 Закону № 858-IVвстановлено, що землеустрій забезпечує в тому числі і отримання інформації щодо кількості та якості земель, їхнього стану та інших даних, необхідних для ведення державного земельного кадастру, моніторингу земель, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Отже, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Пункт 5 частини 1 ст. 24 Закону № 2939-VI: Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації.
Відповідно до ч. 5. ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).
Частина 1 ст. 1 Закону № 2939-VI: публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
За приписами частини 1 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією; 2) інформація, що запитується, належить до категорії (інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.статті
Частиною другої статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Відповідно до п. 2.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 10 від 29.09.2016, згідно з ч. 5 ст. 24 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" спеціально уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади з питань земельних відносин та його територіальні органи забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
Статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою, здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що саме відповідач згідно з його компетенцією зобов'язаний володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Таким чином, відповідач зобов'язаний оприлюднити та оновлювати інформацію про перелік земельних ділянок, що пропонуються для здійснення забудови. Розпорядник інформації зобов'язаний надавати на запит громадян наявну в нього інформацію, задокументовану будь-якими засобами та на будь-яких носіях, а посилання на відсутність такої інформації є неправомірною відмовою у наданні наявної у нього інформації.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 27 листопада 2019 року (справа №127/28475/15-а) від 05 листопада 2019 року (справа №359/7966/16-а), від 07 лютого 2020 року (справа № 127/13810/17) та від 14.05.2020 (справа №127/5403/17).
Вказуючи на правомірність в наданні відповіді на запит, відповідач вказує на те, що в Оліївській сіль раді не створювалась інформація у вигляді списку вільних земельних ділянок, які можуть бути надані на безоплатній основі у власність для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва.
Втім, відсутність баз даних, інформації про земельні ділянки, які перебувають у комунальній (державній) власності не можуть бути підставою для не виконання вимог законодавства. Відповідач є розпорядником запитуваної позивачем інформації, а тому у нього були відсутні правові підстави, передбачені статтею 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", для відмови у задоволенні запиту про надання такої інформації.
Відповідач не надав суду жодного доказу на підтвердження правомірності вчинених ним дій.
Судовою практикою Європейського суду з прав людини підтверджується гарантованість доступу особи до публічної інформації. Так, у рішенні у справі «Співдружніть матерів Південної Чехії проти Чеської Реcпубліки» (Sdruћenн Jihoиeskй Matky c. la Rйpublique tchиque), заява № 19101/03 від 10 липня 2006 року) організація-заявник звернулась із запитом про ознайомлення з адміністративними документами, які були в розпорядженні органів влади і доступ до яких можна було отримати за умов, передбачених національним законодавством. За цих обставин Європейський суд визнав, що відмова у відповіді на зазначений запит є втручанням у право заявника на отримання інформації, яке гарантується статтею 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стосовно того, що виконавчий комітет Оліївської сільської ради вважає себе неналежним відповідачем, так як оскаржувані відповіді надавались саме Оліївською сільською радою, суд зазначає, що дані твердження не обгрунтовані та не заслуговують на увагу.
Згідно з пунктами 3 та 31 частини 1 ст. статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міським радам надані виключні повноваження щодо прийняття рішень про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, а також прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, земель яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення цих меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Судом враховується, що позивач звертався до із запитами щодо надання публічної інформації щодо вільних земельних ділянок до Голови Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області.
Нормами ч.1 та 3 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Разом з тим, відповіді за запити було надано Оліївською сільською радою, а не виконавчим комітетом Оліївської сільської ради, хоча саме до його компетенції відноситься питання надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою, здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Наведене свідчить, що головою Олівської сільської ради, який є одночасно і очільником виконавчого комітету було порушено порядок розгляду звернення позивача, що призвело до порушення прав позивача.
Відповідно до норм частин 1 і 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
При цьому, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 2ст. 9 цього Кодексу суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зокрема, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п. 4 ч. 2ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи викладене, суд, з метою захисту прав позивача, вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними відмови виконавчого комітету Оліївської сільської ради.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 19, 73-76, 242-246, ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул. Леоніда Ступницького, 68,Оліївка,Житомирський район, Житомирська область,12402, код ЄДРПОУ 04348409) про визнання протиправною відповідь, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Оліївської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області від 24.10.2019 № 1229 щодо ненадання інформації з приводу вільних земельних ділянок на території Оліївської об'єднаної територіальної громади, Житомирського району, Житомирської області які можливо отримати учаснику бойових дій для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва.
Зобов'язати виконавчий комітет Оліївської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області надати ОСОБА_1 інформацію щодо наявності вільних земельних ділянок в межах Оліївської об'єднаної територіальної громади, Житомирського району, Житомирської області (зазначивши їх місце розташування) які можливо отримати (в тому числі учаснику бойових дій для ведення садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для індивідуального дачного будівництва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева