09 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/12264/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Шимоновича Р.М.,
секретаря судового засідання: Коврижних Х.В.,
за участю: представника позивача: Снісар Б. Ю.,
представника відповідача: Обєщенко С. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації із позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження.
24.09.2020 року на адресу суду надійшло клопотання від відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Клопотання мотивовано тим, що спеціальною нормою, а саме: п.10 ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазнається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Оскаржуваний позивачем висновок оприлюднено в електронній системі закупівель 08.07.2020 року. Адміністративний позов поданий до суду 31.07.2020, тобто після закінчення строку, встановленого п. 10 ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі". Відтак, просить залишити позовну заяву без розгляду.
Вирішуючи питання про дотримання строків звернення до суду з даним позовом, суд враховує наступне.
02.04.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX.
Пунктом 9 цього Закону розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3 такого змісту:
"3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
З дня набрання чинності Законом № 540-IX процесуальні строки в адміністративному судочинстві, зокрема строк розгляду адміністративної справи, а також строки звернення до адміністративного суду продовжено на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Як вже зазначалось, оскаржуваний висновок оприлюднено в електронній системі закупівель 08.07.2020 року, адміністративний позов поданий до суду 31.07.2020.
При цьому, законом встановлено, що строки звернення до адміністративного суду продовжуються на строк дії такого карантину, а право позивача на звернення до суду виникло та існувало під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що строки звернення до суду з вказаною позовною заявою не пропущено. Таким чином, клопотання відповідача про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 121, 122, 248, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про залишення адміністративного позову без розгляду - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя Р.М.Шимонович