03 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/15048/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Ковальової С.А. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовоом, в якому просить:
визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст.43,63 Закону України №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 розміру пенсії;
зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом ан 05.03.2019 у відповідності до вимог ст.43,63 Закону України №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 розміру пенсії
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання вимог постанови КМУ №103 УМВС України в Житомирській області направило до ГУПФУ в Житомирській області довідку про грошове забезпечення для обчислення пенсії, в якій вказано посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років. При цьому, у вказаній довідці відповідачем не зазначено новий, збільшений постановою №704 розмір додаткових видів грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на день звільнення. Звернувшись до відповідача із заявою про формування та подання нової довідки для перерахунку пенсії, отримав відмову у зв"зяку з тим, що після визнання нечинними пунктів 1,2,3 Постанови №103 Урядом не прийнято нормативно-правових актів, які стосуються перерахунку пенсій. Вважає таку відмову протиправно, тому звернувся до суду.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
На адресу суду надійшло від Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" клопотання про заміну неналежного відповідача на Міністерство внутрішніх справ України.
Ухвалою від 06.10.2020 розгляд справи призначено у судовому засіданні на 19.10.2020.
Усною ухвалою, занесено до протоколу судового засідання від 19.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання про заміну відповідача. Залучено до участі у розгляді справи співвідповідачем Міністерство внутрішніх справи України. Розгляд справи відкладено на 03.11.2020.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" проти позову заперечував.
Представник Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, причини неявки суду невідомі.
Відзиву на позов відповідачі не надали.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач проходив військову службу та наказом командира військової частини НОМЕР_1 МВС України від 30.12.1998 №31/ос позивач був звільнений з військової служби в запас, на даний час є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови №704.
05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.
У зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі №826/3858/18 та вважаючи, що він має право на перерахунок пенсії у відповідності до постанови КМУ №704, 30.07.2020 позивач звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" із заявою скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до вимог ст.43,63 Закону України №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 розміру пенсії.
Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", листом від 11.08.2020 №12/18-33/26-2020 повідомила позивача про те, що положення постанови КМУ №103 були чинними на час виготовлення довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2018. Підстави для виготовлення нової довідки для перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" щодо відмови у складанні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до постанови КМУ №704, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідачів на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою №103 передбачено порядок проведення перерахунку пенсій з 01.01.2018 військовослужбовцям та деяким іншим особам, зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби за аналогічною посадою, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).
У п. 1 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. №103 (в редакції, станом на 21.02.2018) встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 (далі- Постанова №704) (набрала чинності 01.03.2018), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 10, вказана постанова набирала чинності з 1 січня 2018 року.
Отже, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі -Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд Україні після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, йенсії яких підлягають перерахунку - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.
Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17 вересня 2018 року №760 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за №1152/32604; далі Інструкція №760).
Відповідно до абз.4 п. 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Відповідно до п. 2 р. ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Наказом МВС України від 25 лютого 2019 року №129 Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в МВС України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (надалі Департамент) з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Відповідно до Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 24 травня 2018 №440, Департамент є структурним підрозділом апарату МВС України. До основних завдань та функцій Департаменту належить: організація та координація роботу в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлення та подача до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, структурні підрозділи апарату МВС задіяні до розгляду питання щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ. При цьому Державна установа "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" не уповноважена на видачу довідок для перерахунку пенсії для органів Пенсійного фонду України.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що видаються Міністерством внутрішніх справ України.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до Міністерства внутрішніх справ України із заявою для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що ним не заперечується, а отже позовні вимоги у цій частині є безпідставними.
Суд відмічає, що до повноважень Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" не належить виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій .
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що судом не встановлено протиправності у діях відповідачів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" (вул. Професора Кравченка, 2,Житомир,10014, код ЄДРПОУ 08734196), Міністерства внутрішніх справ України (вул.Академіка Богомольця, 10, м.Київ, 01024, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 09 листопада 2020 року