Рішення від 10.11.2020 по справі 200/7324/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 р. Справа№200/7324/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: вул. Центральна, буд. 13, м. Мирноград, Донецька області, код ЄДРПОУ: 42169323) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

08.07.2020 ОСОБА_1 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 21.07.2020 року про відмову в перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати пільговий стаж роботи позивача в якості заступника з виробництва директора шахти на вугільних підприємствах, а саме: на ВП «Шахта ім.Г.М.Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля» в період з 12.03.2002 по 16.04.2003, на ВП «Шахта ім.О.Г.Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» в періоди з 17.04.2003 по 02.03.2009, з 26.07.2010 по 25.08.2010, на ВАТ «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» в період з 03.03.2009 по 21.10.2009, - за Розділом 1 Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003, тобто за категорією робіт «підземні робіт в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»;

- зобов'язання Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.03.2016.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки не надано доказів знаходження позивача 50% і більше робочого часу під землею за періоди роботи на посаді заступника директора.

Позивач вважає дії відповідача щодо не зарахування стажу роботи протиправними та такими, що порушують його конституційні права, оскільки в трудовій книжці позивача наявні всі необхідні записи для перерахунку пільгової пенсії, а тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Представник відповідача надав до суду відзив, у якому зазначив, що позивачу не зараховано періоди роботи, оскільки на виконання вимог п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України позивачем не надано пільгові довідки, якими підтверджено роботи позивача 50% і більше робочого часу під землею.

У зв'язку з чим, представник УПФ вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 23 вересня 2020 року ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 07 жовтня 2020 року.

07 жовтня 2020 року відкладено розгляд справи на 27 жовтня 2020 року.

27 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10 листопада 2020 року.

Представники сторін до засідання не з'явились, про дату, час та місце проведення засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вказаних приписів процесуального законодавства, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження 10 листопада 2020 року.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах з 01.03.2016 року, знаходиться на обліку в Покровському об'єднаному управлінні пенсійного фонду Донецької області.

Позивач звернувся до управління відповідача з заявою, у відповідь на яку отримав лист Покровського об'єднаного управління пенсійного фонду Донецької області від 21.07.2020 року № 64-540/1-03/8-0581/20, у якому зазначено, що до пільгового стажу роботи за Списком № 1 не зараховані періоди роботи:

- з 12.03.2002 по 16.04.2003, так як професія заступник директора по виробництву дільниці ШУ, зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу за рік відповідно до п. «г» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зараховується до пільгового стажу роботи відповідно до кількості спусків в шахту, тобто 50% і більше робочого часу зайняті на підземних роботах. Згідно наданої довідки ВП «шахта Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля» № 199 ОСОБА_1 не відпрацював на підземних роботах більше половини робочого часу за рік;

- з 17.04.2003 по 14.02.2009 та з 26.07.2010 по 25.08.2010, так як професія заступник директора по виробництву дільниці ШУ, зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу за рік відповідно до п. «г» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зараховується до пільгового стажу роботи відповідно до кількості спусків в шахту, тобто 50% і більше робочого часу зайняті на підземних роботах. Згідно наданих довідок ВП «Шахта Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» № 638 та № 639 від 27.08.2015 ОСОБА_1 не відпрацював на підземних роботах більше половини робочого часу за рік. Період роботи з 15.02.2009 по 02.03.2009 тривалістю 18 днів зараховано до загального стажу роботи оскільки згідно довідки № 488 від 26.08.2015 року позивач був у відрядженні, довідку про оплату праці за період відрядження надано не було;

- з 03.03.2009 по 21.10.2009, так як професія заступник директора по виробництву дільниці ШУ, зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу за рік відповідно до п. «г» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зараховується до пільгового стажу роботи відповідно до кількості спусків в шахту, тобто 50% і більше робочого часу зайняті на підземних роботах. Згідно наданої довідки ПАТ «Шахтоуправління Покровське» № 656 від 31.08.2015 ОСОБА_1 не відпрацював на підземних роботах більше половини робочого часу за рік.

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 працював:

- з 12.03.2002 по 16.04.2003 на посаді виконуючого обов'язки заступника директора по виробництву, пов'язаному з підземними роботами, з 08.05.2002 переведен заступником директора по виробництву, пов'язаному з підземними роботами на ВП «шахта Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля»;

- з 16.04.2003 по 02.03.2009 виконуючим обов'язки заступника директора по виробництву на ВП «Шахта ім. О.Г. Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля»;

- з 03.03.2009 по 21.10.2009 заступником директора по виробництву ВАТ «Вугільна компанія «Шахта Красноармійська»;

- з 09.03.2010 по 25.08.2010 виконуючим обов'язки директора шахти на ВП «Шахта Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля».

Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно не зарахування позивачу стажу при призначенні пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 N 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Підставою для відмови у зарахуванні періодів роботи відповідачем зазначено, що позивачем надані довідки, що підтверджують відсутність його праці від 50% робочого часу під землею протягом року.

Суд зазначає, що на підставі частини 3 статті 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійним фондом може бути проведенна перевірка дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з питання достовірності документів наданих для призначення (перерахунку) пенсій.

Станом на дату звернення позивача з заявою про призначення пенсії діяла постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36, відповідно до якої посада директори (начальники) шахт, їх заступники відноситься до посад, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Суд зазначає, що період роботи позивача з 12.03.2002 по 16.04.2003, з 16.04.2003 по 02.03.2009, з 03.03.2009 по 21.10.2009, з 09.03.2010 по 25.08.2010 підтверджуються трудовою книжкою позивача.

Суд констатує, що відповідачем не було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, тому позовна вимога про скасування рішення не підлягає задоволенню, проте, має місце протиправні дії управління відповідача, тому суд, відповідно до положень ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати такі дії протиправними.

Так, оскільки позивачу вказаний стаж не було зараховано при його зверненні з заявою про призначення пенсії, тобто з 01.03.2016 року, тому підлягає задоволенню позовна вимога про проведення перерахунку саме з цієї дати.

Відповідно до ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Матеріали справи свідчать, що відповідачем протиправно не зараховано стаж при призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.

Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами частин 1, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн., відповідно до квитанції Приватбанку.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з управління відповідача судового збору у розмірі 840,80 грн. на користь позивача, як того вимагає ч.2 ст. 4 Закон України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: вул. Центральна, буд. 13, м. Мирноград, Донецька області, код ЄДРПОУ: 42169323) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неврахування до пільгового стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії періодів його роботи з 12.03.2002 по 16.04.2003, з 17.04.2003 по 14.02.2009, з 26.07.2010 по 25.08.2010, з 03.03.2009 по 21.10.2009.

Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати пільговий стаж роботи позивача в якості заступника з виробництва директора шахти на вугільних підприємствах, а саме: на ВП «Шахта ім.Г.М.Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля» в період з 12.03.2002 по 16.04.2003, на ВП «Шахта ім.О.Г.Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» в періоди з 17.04.2003 по 02.03.2009, з 26.07.2010 по 25.08.2010, на ВАТ «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» в період з 03.03.2009 по 21.10.2009, - за Розділом 1 Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003, тобто за категорією робіт «підземні робіт в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» з 01.03.2016.

Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.03.2016.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 10 листопада 2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Л.В. Арестова