Рішення від 10.11.2020 по справі 200/8453/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 р. Справа№200/8453/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄДРПОУ 40109058, 87517, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нахімова, 86) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови позивачу у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою (начальника відділу у складі управління кримінальної поліції (УКР) ГУНП в Донецькій області), та військовим (спеціальним) званням (підполковник поліції), позивача станом на 01.09.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, положень Постанови КМУ №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення в тому числі за специфічні умови та премії), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.09.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за відповідною або аналогічною посадою (начальника відділу у складі управління кримінальної поліції (УКР) ГУНП в Донецькій області), та військовим (спеціальним) званням (підполковник поліції), станом на 01.09.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення в тому числі за специфічні умови та премії), для проведення з 01.09.2019р. перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що з 30.06.2017 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за III групою інвалідності призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). 18.08.2020 року він звернувся до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з проханням підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.09.2020 року у відповідності до вимог статей 43 і 46 закону № 2262-ХII, положень Постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення в тому числі за специфічні умови та премії), для здійснення обчислення, перерахунку та виплати з 01.09.2019р. основного розміру пенсії. Листом від 25.08.2020 року, відповідач відмовив у видачі довідки.

Позивач вважає, що враховуючи висновки Верховного суду у справі №826/3858/18 та правову позицію Великої Палати Верховного суду у справі №160/8324/19, відповідач повинен видати оновлену довідку станом на 01.09.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 200/8453/20-а та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

У строк, встановлений судом через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем було надано відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив про те, що ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області з 07.11.2015 року до 29.06.2017 року. 29.06.2017 року наказом начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 302 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції згідно з п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». 18.08.2020 року ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Донецькій області із зверненням щодо виготовлення та направленням до ГУПФУ в Донецькій області оновленої довідки грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року із врахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби для обчислення, перерахунку та виплати з 01.09.2019 року основного розміру його пенсії. Листом від 25.08.2020 року № 27зі/34/01-2020 ГУНП в Донецькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що права на виготовлення та направлення до органів пенсійного фонду оновленої довідки станом на 01.09.2019 року немає. Зазначає, що дія Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не передбачає нарахування грошового забезпечення працівникам поліції. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 виданий 15 березня 2017 року Приморським РВ у місті Маріуполі ГУ ДМС України в Донецькій області), має статус учасника бойових дій (рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) від 26.02.2016 №3/1/V5).

Згідно Наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 29.06.2017 №302 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 (М-136067) - начальника відділу у складі управління кримінальної поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).

Факт перебування позивача на пенсійному обліку підтверджується пенсійним посвідченням (серія НОМЕР_3 ), вид пенсій: по інвалідності 3гр. Інвалідність внаслідок війни.

02.07.2020 року, позивач звернувся до відповідача з заявою щодо складових його грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 29.06.2017 року, складових грошового забезпечення станом на 31.08.2019 року начальника відділу у складі управління кримінальної поліції (УКР) ГУНП в Донецькій області, підполковник поліції, вислуга понад - 13 років, у пільговому обчисленні - 21 рік. Також, просив вказати з якого періоду нараховувалась надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції.

08.07.2020 року відповідачем надано відповідь на запит позивача, викладену листі №197зі198зі/26/02-2020, в якій зазначено, що порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським регламентуються Законом України «Про Національну поліцію» та постановою КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Також, зазначає, що станом на 01.04.2018 року поліцейським нараховуються та виплачуються види надбавок та доплат: надбавка поліцейським які проходять службу в умовах режимних обмежень, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, доплату за службу в нічний час, премію.

18.08.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про підготовку та направлення до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, положень Постанови КМУ №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, в тому числі за специфічні умови) та премії для здійснення обчислення, перерахунку та виплати з 01.09.2019 основного розміру пенсії.

25.08.2020 року Головне управління Національної поліції в Донецькій області листом №27зі/34/01-2020 повідомило позивача про те, що станом на 01.09.2019 року змін до Постанови № 988, яка визначає складові грошового забезпечення поліцейських не вносилися, тому підстав для перерахунку пенсії та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про грошове забезпечення не вбачається. При цьому, зазначено, що дія Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не передбачає нарахування грошового забезпечення працівникам поліції.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, які виразились у відмові підготовки та направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.09.2019 року, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII) поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно абзацу 3 статті 43 Закон №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604 (далі по тексту - Інструкція №760).

Пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції №760 встановлено, зокрема, що ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 4 Інструкції №760, підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі по тексту - Порядок №3-1).

Згідно пункту 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Приписами пункту 24 Порядку № 3-1 визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Суд звертає увагу, що складанню та скеруванню головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб (в тому числі запитів на отримання довідки про грошове забезпечення), пенсії яких підлягають перерахунку, відповідно до Порядку № 45, передує ряд передумов (прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, отримання Пенсійним фондом України повідомлення від Мінсоцполітики, повідомлення Пенсійним фондом України своїх територіальних органів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку).

Отже, підстави і механізм подання списків осіб пенсії яких підлягають перерахунку, чітко визначені вищевказаним Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено, що станом на 01.09.2019 року зміни до постанови Кабінету Міністрів України №988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських не вносились, при цьому, враховуючи приписи статті 63 Закону №2262, суд зазначає, що перерахунок пенсії військовослужбовцям можливий лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, чого в даній справі не відбулося.

Також суд зазначає, що у позовній заяві позивач посилається на судове рішення в зразковій справі №160/8324/19.

У рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19 зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, в яких, зокрема позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Також зі змісту рішення Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 17 грудня 2019 року справі № 160/8324/19 і постанови Великої палати Верховного Суду 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19 випливає, що позивачем була особа, якій було здійснено перерахунок пенсії згідно з п. 1 і 2 Постанови 103 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Отже, позивачем у справі №160/8324/19 була особа, яка, згідно з висновками Верховного Суду, набула з 05.03.2019 право на перерахунок пенсії згідно з Постановою №704 у зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18. Відтак, правові висновки в зразковій справі №160/8324/19 не можуть бути застосовані до правовідносин у цій справі, оскільки правове регулювання для перерахунку пенсій особам, які були зазначені в пунктах 1 і 2 Постанови № 103, та особами, які зазначені в п. 3 Постанови № 103 не є ідентичним.

Суд звертає увагу, що ця справа не відповідає ознакам типової, які наведені в рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 17 грудня 2019 року справі № 160/8324/19.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається саме на постанову КМУ № 704, як на таку, якою збільшено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, що на його думку є безумовною підставою для перерахунку йому пенсії як колишнього працівника поліції.

Таким чином, суд, відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України розглядає дану адміністративну справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Врахувавши викладене та підстави позову, суд звертає увагу позивача на те, що пенсію йому було призначено не як військовослужбовцю, а як працівнику саме поліції.

В контексті викладеного, суд вважає помилковими доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії повинен бути здійснений відповідно до Постанови №704 від 30.08.2017 року з огляду на те, що зазначеною постановою врегульовано питання перерахунку грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, питання перерахунку грошового забезпечення поліцейських Національної поліції врегульовано постановою № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», в яку як вже було зазначено судом, зміни щодо розміру грошового забезпечення поліцейських станом на 01.09.2019 року не вносились.

З огляду на викладене, відсутні підстави для визнання дій відповідача протиправними, оскільки постанова КМУ № 704 не може бути підставою для видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії.

Стосовно посилання позивача у позовній заяві на зазначення в оновленій довідці надбавки за специфічні умови проходження служби, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 постанови КМ України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок установлення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції передбачений пунктом 4 розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Наказ № 260).

Згідно з п.3 розділу І Наказу № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 7 розділу І вказаного Наказу № 260 грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.

Так, відповідно до пункту 4 розділу II Наказу № 260 надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу. Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Отже, п.4 Постанови № 988 передбачено, що керівник відповідних органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення має право, тобто на свій розсуд, наказом установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в межах 100% від посадового окладу того чи іншого працівника залежно від специфіки умов проходження служби, яка проводиться в свою чергу, на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу, проте це не є його обов'язком.

Аналогічний правовий висновок з приводу виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в межах 100% від посадового окладу був сформульований у постанові Верховного Суду від 24.10.2018р. по справі №820/1033/17.

Частиною 5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Розглядаючи справу, суд враховує, що за визначенням ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч.1 ст.72).

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.74 КАС України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Як вбачається з Довідки «Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 26.12.2017 року №324, позивачу протягом періоду з 01.12.2015 року по 31.05.2017 року надбавка за специфічні умови праці не здійснювалась, що свідчить про те, що подання про встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби відносно заявника не складалось, відповідного наказу керівника органу поліції не видавалось.

Окрім того, судом установлено, що лише 26.07.2019 року (тобто вже після настання події звільнення заявника зі служби в поліції) до ГУНП в Донецькій області надійшов службовий лист Голови Національної поліції України від 26.07.2019 № 8714/09/29-2019, яким надано дозвіл на встановлення поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.

Таким чином, до указаної дати такого дозволу не існувало.

При цьому, суд звертає увагу на те, що навіть указаним листом такий дозвіл надано у межах затверджених асигнувань, а не безвідносно до обсягу фінансових видатків на утримання поліцейських за штатом органу.

Суд вказує, що встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції є дискреційним правом начальника ГУНП у Донецькій області, яке реалізується ним лише після отримання мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції, яке, як встановлено судом, не надходило до відповідача.

За вказаних обставин відсутні правові підстави для встановлення вказаної надбавки позивачу.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Таким чином, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

На час розгляду даної справи відповідач заперечує право позивача на перерахунок пенсії та направлення нової довідки, однак питання щодо конкретних розмірів та складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), за відповідною або аналогічною посадою станом на 01 вересня 2019 року у межах даної справи відповідачем не досліджувалось, а тому вимоги позивача в цій частині є передчасними та необґрунтованими. Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, відтак суд дійшов висновку про відмову у позові у частині вказаних позовних вимог.

При цьому, суд звертає увагу на те, що підставою у відмові ГУНП в Донецькій області у видачі оновленої довідки слугував лист від 25.08.2020 року №27зі/34/01-2020, яким було визначено, що станом на 01.09.2019 року змін до Постанови № 988, яка визначає складові грошового забезпечення поліцейських не вносилися, тому підстав для перерахунку пенсії та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про грошове забезпечення не вбачається. При цьому, зазначено, що дія Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не передбачає нарахування грошового забезпечення працівникам поліції.

Суд зазначає, що Верховний Суд України у постанові від 01.06.2010 у справі № 21-300во10 та Верховний Суд у постанові від 01.11.2019 справа № 333/6481/16-а (2-а/333/21/17) зазначили, що вирішуючи спори, суд повинен досліджувати правомірність рішення суб'єкта владних повноважень на момент його прийняття (вчинення) та не може обґрунтовувати юридичну правильність (правомірність) таких актів із урахуванням подій, які сталися, або могли статися у майбутньому. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях і домислах, а також тих фактичних обставинах, які на момент його ухвалення хронологічно ще не відбулися, проте, ймовірно, могли мати місце у майбутньому.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 21.01.1999р. у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22.02.2007р. у справі «Красуля проти Росії», від 05.05.2011р. у справі «Ільяді проти Росії», від 28.10.2010р. у справі «Трофимчук проти України», від 09.12.1994р. у справі «Хіро Балані проти Іспанії», від 01.07.2003р. у справі «Суомінен проти Фінляндії», від 07.06.2008р. у справі «Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії»), згідно з якими право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється як на цивільний, так і на кримінальний процес.

Разом із тим, суд бере до уваги, що за змістом перелічених рішень вимога п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору, дійшов висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 72, 77,139, 241, 243-246,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ЄДРПОУ 40109058, 87517, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нахімова, 86) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 10 листопада 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя П.В. Кочанова