Ухвала від 09.11.2020 по справі 129/2241/20

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

09 листопада 2020 р. Справа № 129/2241/20

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Богоніс М.Б., перевіривши матеріали за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинського району Вінницької області про зобов'язання вчинити дії

УСТАНОВИВ:

Ухвалою Гайсинського районного суду Вінницької області від 14.09.2020 до Вінницького окружного адміністративного суду передано матеріали позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинського району Вінницької області про зобов'язання вчинити дії.

Зареєстровано передані матеріали у Вінницькому окружному адміністративному суді 03.11.2020.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до положень ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Положення статей 160, 161, 172 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються найменування суду першої інстанції, до якого подається заява.

Із тексту позову ОСОБА_1 , встановлено, що такий названо "заява" та адресовано не до суду першої інстанції, а голові Гайсинського районного суду Вінницької області О.В. Бондаренко по справі № 129/1190/20. Тому, заява ОСОБА_1 не відповідає п. 1 ч. 5 ст. 160 КАС України.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Втім, незважаючи на те, що заява ОСОБА_1 передана до Вінницького окружного адміністративного суду як позовна заява до відповідача - Управління соціального захисту населення Гайсинського району Вінницької області, у ній відсутні взагалі відомості які повинні ідентифікувати відповідача, що передбачені п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України. Крім того, у заяві не зазначено реєстраційного номера облікової картки платника податків або номер і серія паспорта позивачки, номери її засобів зв'язку.

Відповідно до п. 5 ч. 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Зміст позову - це звернена до суду вимога позивача про здійснення судом дій із зазначенням способу судового захисту, яка повинна узгоджуватися із нормами ст. 5 КАС України.

У заяві ОСОБА_1 не зазначено змісту позовних вимог, як того вимагає норма п. 5 ч. 5 статті 160 КАС України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повинен відобразити підстави позову, обставини, за яких відповідач вчинив оскаржувані дії, прийняв рішення чи допустив бездіяльність.

Підстава позову - це частина позову, яка відображає обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги і докази, що підтверджують кожну обставину.

Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні факти, з настанням яких суб'єкти спору вступають між особою у правовідносини.

Слід зазначити, що обґрунтування має містити словесний вираз (опис) порушених прав та законних інтересів позивача, про захист яких він просить, звертаючись до суду із позовною заявою.

Натомість у позовній заяві ОСОБА_1 взагалі відсутній виклад фактичних обставин, які склалися у правовідносинах позивача та відповідача, що позбавляє суд можливості встановити зміст спірних правовідносин.

Зокрема на першій сторінці заяви ОСОБА_1 згадує про свої спадкові права на земельну частку та про заповіт своїх батьків.

На другій сторінці заяви ОСОБА_1 фрагментально зазначає про своє право на отримання в порядку спадкування пенсії та інших соціальних допомог своїх батьків, які просить виплатити Управління соціального захисту населення Гайсинського району Вінницької області.

Відсутність у заяві ОСОБА_1 чіткого викладу обставин, якими вона обґрунтовує свої вимоги позбавляє суд можливості визначити підстави виникнення спору, зміст та характер спірних правовідносин з метою встановлення предметної юрисдикції справи.

Згідно з п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви. Цій нормі кореспондує норма ч. 1 ст. 161 КАС України, в силу якої до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.

Встановлено, що позивачка наведених вимог до позовної заяви не дотрималася. Зокрема до позовної заяви не долучено її примірника для відповідача.

Дотримання передбачених нормою ч. 1 ст. 161 КАС України правил є важливим, адже обов'язку позивача надати копію позовної заяви із додатками для направлення відповідачу кореспондує передбачений ч. 2 ст. 174 КАС України обов'язок суду надіслати їх відповідачу разом із ухвалою про відкриття провадження у справі.

Також, в силу п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Однак, цієї вимоги Кодексу адміністративного судочинства України позивачкою теж не дотримано.

Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

В силу ч. 8 ст. 160 КАС України, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

До заяви ОСОБА_1 не долучено документу, з метою підтвердження підстав звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (посвідчення яке б підтверджувало належність до категорії осіб для яких встановлено пільги, тощо).

У разі відсутності підстав для звільнення позивачки від обов'язку сплати судового збору на підставі закону, їй необхідно надати документ, що підтверджує сплату судового збору у встановленому розмірі.

З цією метою суд роз'яснює, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Згідно положень частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою судовий збір сплачується в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2020 становить 2102,00 грн.

Відтак, ставка судового збору за одну вимогу немайнового характеру становить 840 грн. 80 коп., а остаточна сума судового збору залежить від загальної кількості позовних вимог, що будуть зазначені позивачкою.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву ОСОБА_1 необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків. Недоліки повинні бути усунені шляхом:

- приведення тексту адміністративного позову у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України із урахуванням висновків, зазначених в мотивувальній частині цієї ухвали;

- надання документу який підтверджує підстави для звільнення від обов'язку сплати судового збору або доказів сплати судового збору в розмірі 840,80 грн за кожну із вимог немайнового характеру за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК у м. Вінниці/отг м. Вінниця/22030101, ЄДРПОУ 38054707, Банк одержувач: Казначейство України (ЕАП), р/р UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд.

Керуючись ст. 160, 161, 169, 241, 248 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинського району Вінницької області про зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

2. Запропонувати позивачці у 10-ти денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

3. Копію ухвали надіслати позивачці.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Богоніс Михайло Богданович