Справа № 455/1495/16-ц
Іменем України
"20" жовтня 2020 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого судді Казана І.С.,
секретаря Кафтан О.Ю.,
із участю: представника позивача адвоката Мукан Б.С.,
представника відповідача Хітчака В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Самборі Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосамбірської міської ради Львівської області, ОСОБА_2 , третя особа Старосамбірська районна державна адміністрація Львівської області, - про визнання протиправними та скасування рішень сесій Старосамбірської міської ради Львівської області, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом про визнання незаконними та скасування рішень Старосамбірської міської ради від 08.07.2015р. №2928 та від 03.09.2015р. №3050. У підтвердження заявлених позовних вимог посилається на те, що 23.04.2007 року до Старосамбірської міської ради звернувся ОСОБА_2 , житель АДРЕСА_1 для одержання земельної ділянки під будівництво індивідуального житлового будинку в м. Старий Самбір. 24.04.2007 року рішенням сесії Старосамбірської міської ради його включено в список для одержання такої земельної ділянки і 08.07.2015 року рішенням Старосамбірської міської ради №2928 ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 площею 0,1000га, а 03.09.2015 року рішенням міської ради №3050 затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0840га у власність із кадастровим номером 4625110100:03:003:0374 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд та будівель.
Позивач зазначає, що вищезгадані рішення Старосамбірської міської ради від 08.07.2015р. №2928 та від 03.09.2015р. №3050 суперечать вимогам законодавства, так як 28.01.2015 року міською радою прийнято рішення №2568 про надання дозволу на виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків в АДРЕСА_2 з метою надання земельних ділянок тільки для учасників антитерористичної операції, які звертаються до міської ради із заявами про надання земельних ділянок під будівництво житлових будинків. Станом на жовтень 2015 року із заявами до міської ради про пільгове виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва звернулося більше 80-ти учасників АТО на Сході України, в тому числі сам позивач.
Відповідач ОСОБА_2 учасником АТО не є, оскільки підтверджуючих документів з даного приводу до міської ради не надав, а тому земельну ділянку під будівництво житлового будинку по АДРЕСА_2 , яка розташована у кварталі забудови для учасників АТО, йому міською радою було надано незаконно; відтак позивач вважає, що слід визнати дані рішення протиправними і скасувати їх та повернути земельну діяльну площею 0,0840га із кадастровим номером 4625110100:03:003:0374 у власність Старосамбірської міської ради для подальшої передачі її учасникам антитерористичної операції, як це передбачено проектом детального плану території.
Під час розгляду справи у суді сторона позивача уточнила позовні вимоги із проханням визнати незаконними рішення Старосамбірської міської ради від 08.07.2015 року №2928 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_2 » та 56-ї сесії шостого скликання від 03.09.2015 року №3050 «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд та будівель в АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_2 ».
Представник позивача адвокат Мукан Б.С. у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та пояснила, що ОСОБА_1 отримавши статус учасника АТО звернувся як інші подібні особи у Старосамбірську міську раду із заявою про надання земельної ділянки під будівництво, дану заяву було зареєстровано та поставлено на чергу, однак по даний час землі йому не виділено і дане питання на сесії не вирішувалося, однак, земля виділялась стороннім особам, які не є учасниками АТО на території земельної ділянки під квартал будівництва житлових будинків для учасників АТО і, в тому числі відповідачу ОСОБА_2 .
Представник відповідача Старосамбірської міської ради Львівської області Хітчак В.І. в судовому засіданні позов визнав повністю, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позов, додатково підтвердив, що дійсно при прийнятті оспорюваних рішень від 08.07.2015р. №2928 та від 03.09.2015р. №3050 міською радою було допущено таке порушення, як вказують позивач та його представник-адвокат.
Відповідач ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи у судове засідання повторно не з'явився, із відзивом на позов не звертався, тому суд вважає за можливе розглянути справу в його відсутності; Однаково представник третьої особи Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області також до суду не з'явився, хоча належним чином неодноразово повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення учасників та дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
У відповідності до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Главою 5 Цивільного процесуального Закону регламентовано поняття доказів, їх належність та допустимість; обов'язок доказування і подання доказів. Відповідно до передбачених Цивільним Законом засад захисту права власності держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів прав власності.
Судом установлено, що рішенням Старосамбірської міської ради Львівської області від 24.04.2007 року ОСОБА_2 включено у список для одержання земельної ділянки під будівництво індивідуального житлового будинку, контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію міської ради по розгляду земельних питань.
Рішенням Старосамбірської міської ради Львівської області від 08.07.2015 року №2928 ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1га в АДРЕСА_2 із земель житлової та громадської забудови Старосамбірської міської ради і рішенням цієї ж міської ради від 03.09.2015 року №3050 ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0840га у власність, - кадастровий номер 4625110100:03:003:0374, - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 із земель житлової та громадської забудови Старосамбірської міської ради та надано відповідачу ОСОБА_2 вказану земельну ділянку у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель житлової та громадської забудови Старосамбірської міської ради, тобто на території, де розміщений квартал індивідуальної житлової забудови для учасників АТО.
Зазначеним спірним рішенням передувало рішення Старосамбірської міської ради Львівської області від 28.01.2015 року №2568 «Про надання дозволу на виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків в АДРЕСА_2 » з метою виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків в АДРЕСА_2 для надання земельних ділянок учасникам АТО, які звертаються до міської ради із заявами про надання земельних ділянок, вирішено міській раді звернутися у відповідну ліцензовану організацію для виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків в АДРЕСА_2 ; проект детального плану території земельної ділянки подати на затвердження на чергову сесію Старосамбірської міської ради; міській раді виділити кошти для фінансування робіт по виготовленню проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків в АДРЕСА_2 .
Відповідно до проекту та висновків проекту детального планування території розміщення земельної ділянки під розміщення кварталу індивідуальної житлової забудови для учасників АТО в м. Старий Самбір по вул. Дністрова Старосамбірського району Львівської області (04/01-15-МД), виготовлених фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 на замовлення Старосамбірської міської ради, проект детального планування території для розміщення кварталу індивідуальної житлової забудови для учасників АТО по АДРЕСА_2 та території Старосамбірської міської ради Львівської області, що обмежена проїзною частиною вулиці Дністрова, проектованими вулицями та земельними ділянками суміжних користувачів, розроблений з метою визначення житлової забудови для учасників АТО по АДРЕСА_3 та сім резервних номерів) в м. Старий Самбір та встановлення планувальних та містобудівних обмежень у використанні даної земельної ділянки. Рішенням цієї ж міської ради від 22.04.2015 року №2695 затверджено вищезгаданий проект.
Законодавство України передбачає систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок. Передусім виділення земельних ділянок таким категоріям громадян можна вважати одним з видів державної підтримки. Таку, згідно п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються пільги, а саме: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Із посвідчення учасника бойових дій та довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції відомо, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій; а згідно рішення Старосамбірської міської ради Львівської області від 28.01.2015 року №2579 його включено в список для одержання земельної ділянки під будівництво індивідуальних житлових будинків; із такого списку учасників бойових дій (АТО), які знаходяться у міській раді на черзі на першочергове отримання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку відомо, що ОСОБА_1 дійсно перебуває в такій черзі. Як установлено в судовому засіданні ОСОБА_1 не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки під індивідуальне житлове будівництво як частина інших подібних йому осіб, чиє право обмежилось у спосіб надання Старосамбірською міською радою цільової землі ОСОБА_2 .
Із письмового відзиву Старосамбірської міської ради Старосамбірського району Львівської області від 20.10.20р. встановлено про визнання відповідачем позову ОСОБА_1 та констатовано незаконність надання спірної земельної ділянки ОСОБА_2 через протизаконний метод голосування (конфлікт інтересів) батьком ОСОБА_4 про надання землі своєму синові ОСОБА_2 , що спірна земельна ділянка розроблялася для учасників АТО - ким відповідач ОСОБА_2 не являється; що мається вирок суду від 14.04.20р. про порушення начальником відділу земельних ресурсів процедури надання земель учасникам АТО стосовно неповідомлення депутатів, що включено до списку категорію осіб, що не приймали участь в антитерористичній операції.
Згідно 2 статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, передбачених Конституцією України і законами України. За приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, та згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно ч. 10 цієї ж статті цього ж Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або законам України, визнаються незаконними у судовому порядку.
Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Відповідно до ст. 12 цього Кодексу розпорядження землями територіальних громад, а також передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Відтак, суд констатує, що рішення Старосамбірської міської ради від 08.07.2015 року №2928 та від 03.09.2015 року №3050 прийняті всупереч вимогам інших - від 28.01.2015 року №2568 та від 22.04.2015 року №2695; також ці прийняті спірні рішення №2928 та №3050 стали підставою для набуття у власність ОСОБА_2 земельної ділянки у АДРЕСА_2 , кадастровий номер 4625110100:03:003:0374 із цільовим призначенням земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Як убачається із матеріалів справи було включено в список для одержання земельної ділянки під будівництво індивідуального житлового будинку ще у 2007 році, однак, такої земельної ділянки йому до винесення оскаржуваних рішень надано не було. Відповідач ОСОБА_2 до винесення спірних рішень і у подальшому підтверджуючих документів статусу учасника АТО у Старосамбірську міську раду не представив, а тому і не мав права на отримання земельної ділянки в кварталі індивідуальної житлової забудови для учасників АТО по АДРЕСА_4 . Крім цього ОСОБА_2 погоджував межі земельної ділянки з суміжними землекористувачами, які є учасниками АТО, а отже йому було відомо, що земельна ділянка, яка надавалася у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку АДРЕСА_2 , була виділена в кварталі індивідуальної житлової забудови для учасників АТО, котрі в міській раді перебували на черзі на першочергове отримання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Відповідно до п. г ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Таким чином, ураховуючи вищевикладене та встановлені фактичні обставини справи, беручи до уваги досліджені судом докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що рішення Старосамбірської міської ради Львівської області 55-ї сесії шостого скликання від 08.07.2015 року №2928 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_2 » та 56-ої сесії шостого скликання від 03.09.2015 року №3050 «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_2 » слід визнати незаконними.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а тому такий слід стягнути із Старосамбірської міської ради Львівської області в дохід держави в сумі 840 гривень 80коп.
Керуючись ст. ст. 7, 10, 12, 13, 258, 263-265, 268 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати незаконними рішення 55-ї сесії шостого скликання Старосамбірської міської ради Львівської області від 08.07.2015 року №2928 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 громадянину ОСОБА_2 » та 56-ї сесії шостого скликання Старосамбірської міської ради Львівської області від 03.09.2015 року №3050 «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_2 ».
Стягнути із Старосамбірської міської ради Львівської області у дохід держави 840грн. 80коп. судових витрат.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення 29 жовтня 2020 року повного судового рішення.
Суддя Казан І.С.