Справа № 496/3876/20
Провадження № 3/496/2299/20
06 листопада 2020 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Пасечник М.Л.,
за участю:
секретаря - Мединської К.І.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
прокурора - Андрєєвої Н.О.,
розглянувши у в залі суду матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання та реєстрації:
АДРЕСА_1 ,
на момент вчинення правопорушення головний спеціаліст відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області, будучи суб'єктом декларування відповідно до ч.1 п.1 пп. «В» ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», як особа яка припинила з 05.04.2019 року діяльність, пов'язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування, згідно наказу Управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради №7-К/2019-МР від 04.04.2019 року, в порушення абз.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав 31.07.2020 року декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, типу «після звільнення».
Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , вину у вчинені вказаного адміністративного правопорушення, не визнав, зазначив що на момент подання декларації він вже не був суб'єктом правопорушення.
В судовому засіданні прокурор обставини, викладені у протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та вивчивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідності до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
У відповідності до п.15 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Згідно ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік
25.01.2016 року ОСОБА_1 прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування.
Наказом Управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради №5-К від 01.03.2018 року ОСОБА_1 було призначено з 02.03.2018 року на посаду начальника відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області та присвоєно 12 ранг 6 категорії посадової особи місцевого самоврядування.
Наказом Управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради №25-К від 12.12.2018 року ОСОБА_1 було переведено з 13.12.2018 року на посаду головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області.
Наказом Управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради №7-К/2019-МР від 04.04.2019 року ОСОБА_1 було звільнено з 05.04.2019 з посади головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області за угодою сторін, відповідно до п.1 ст. 36 КЗпП України.
02.03.2018 року ОСОБА_1 був особисто під підпис ознайомлений з попередженням про встановлені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на державну службу та її проходження.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування належать до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (ч.1 п.1 пп. «В» ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»).
Посадами в органах місцевого самоврядування є посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (п.3 ч.1 ст. 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Відповідно до ч.2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно ст. 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, головний спеціаліст відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області Максимович А.В., відповідно до ч.1 п.1 пп. «В» ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія Закону, та він є суб'єктом декларування і відповідальності, тож зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч.2 ст. 45 вказаного Закону в частині обов'язку подати декларацію при припиненні діяльності та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Згідно частини першої ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частина 1 ст. 241-1 КЗпП України визначає, що строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Частина п'ята вказаної статті встановлює, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.
Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абз.1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у розпорядженні про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов'язки.
Враховуючи вказане, останнім днем роботи ОСОБА_1 , таким що в часі «припиняє діяльність», є 05.04.2019 року та він є звільненим з вказаної посади, таким що «припинив діяльність» на вказаній посаді, з 06.04.2019 року.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене :собою, зазначеною у ч.1 ст. 3 нього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Своєчасне подання вище зазначених декларацій свідчить проте, що ОСОБА_1 має навички користування «Єдиним державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», 05.02.2018 року ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2017 рік, 27.03.2019 року ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2018 рік, 05.04.2019 року ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, типу «перед звільненням».
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Пунктом 5 ч.3 ст. 12 Закону України «Права Національного агентства» встановлено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Абзац третій вказаної частини статті 12 Закону встановлює, що нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Згідно п.15 ч.1 ст. 11 Закону України «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.
Згідно Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, ствердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року №3 (із змінами, внесеними рішеннями національного агентства від 06.09.2016 року № 18 та від 30.09.2016 року № 57), ) по питанню № 1 п. 3, роз'яснено, що Законом передбачено чотири типи декларацій, однією з яких є декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, що подається до 00 годин 00 хвилин 1 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Разом з тим інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду у такій декларації визначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної осади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації.
Наказом Управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради №7-К/2019-МР від 04.04.2019 року ОСОБА_1 було звільнено з 05.04.2019 року з посади головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області за угодою сторін, відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП 'країни.
З інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» стало відомо, що декларація особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, була подана ОСОБА_1 лише 31.07.2020 року, тобто з порушенням встановленого терміну.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, обіймаючи, в минулому, посаду головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області, вчинив дії, які містять склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 31.07.2020 року о 14 годині 00 хвилин, коли ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, типу «після звільнення».
ОСОБА_1 не виконав вимоги п.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», які виникли у нього, як у колишнього головного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства та благоустрою управління розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Біляївської міської ради Одеської області. Декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, типу - «після звільнення» подав 31.07.2020 року за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 .
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, повністю доведена та підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №464/2020 від 10.09.2020 року, поясненнями ОСОБА_1 від 14.08.2020 року, витягом з сайту щодо подання ОСОБА_1 31.07.2020 року декларації «після звільнення»; рапортами про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, той факт, що вона раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, ступінь її провини, майновий стан.
Обставин, які, відповідно до ст. 34 КУпАП, пом'якшують відповідальність, та обставин, що обтяжують відповідальність, передбачені ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.
Матеріальної шкоди правопорушенням не заподіяно.
Потерпілий у справі про адміністративне правопорушення відсутній.
Враховуючи вищевикладене та вирішуючи питання про адміністративне стягнення, яке слід застосувати до особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що воно має бути визначене у вигляді штрафу згідно санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 33-35, 40-1, ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суд,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) - винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 гривень.
Відповідно до ч.1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М.Л. Пасечник
Строк пред'явлення постанови до виконання
згідно Закону України "Про виконавче провадження"
Постанова набрала законної сили
"___" ____________ 2020 року