09.11.2020 Справа № 1-в/337/198/2020
ЄУН 337/4538/20
09 листопада 2020 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя
в складі: головуючого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання начальника Хортицького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Запорізькій області підполковника внутрішньої служби ОСОБА_4 про приведення у відповідність у відповідність до норм чинного законодавства вироку відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, громадянки України, засудженої 13.01.2020 року Запорізьким районним судом Запорізької області за ч.1, 2 ст.185, ст.70 КК України до 2 років позбавлення волі, на підставі ст.75 КК України від призначеного покарання звільненого з випробуванням строком на 1 рік; зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1
Вироком Запорізького районного суду Запорізької області від 13 січня 2020 року ОСОБА_5 за ч.1 ст.185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком 1 рік, за ч.2 ст.185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком 2 роки. На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю злочинів, шляхом поглинання більш суворим покаранням менш суворого остаточно призначено ОСОБА_5 покарання у вигляді позбавлення волі строком два роки та на підставі ст.75,76 КК України він звільнений від відбування цього покарання з іспитовим строком 1 рік.
Начальник Хортицького РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області звернувся до суду з поданням, в якому просить суд вирішити питання про приведення призначеного цим вироком покарання за ч.1 ст.185 КК України у відповідність до норм чинного законодавства, оскільки з 01.07.2020р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №2617-VIII від 22.11.2018р., яким пом'якшено покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185 КК України. Зокрема, санкція вказаної статті не передбачає покарання у вигляді позбавлення волі, найсуворішою мірою покарання за цією статтею є обмеженні волі на строк до п'яти років, яке є більш м'яким, ніж позбавлення волі.
Представник органу пробації в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, подання підтримує повністю та просить його задовольнити.
Засуджена ОСОБА_5 в судове засідання не прибула, про час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність вказаних осіб.
Прокурор ОСОБА_3 подання підтримав, просить його задовольнити.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до такого.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст.5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимості.
Закон про кримінальну відповідальність, що частково пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, а частково посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, має зворотну дію у часі лише в тій частині, що пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.
Відповідно до ч.3 ст.74 КК України призначена засудженому міра покарання, що перевищує санкцію нового закону, знижується до максимальної межі покарання, встановленої санкцією нового закону. У разі якщо така межа передбачає більш м'який вид покарання, відбуте засудженим покарання зараховується з перерахуванням за правилами, встановленими ч.1 ст.72 цього Кодексу.
Відповідно до п.13 ч.1 ст.537, п.2 ч.2 ст.539 КПК України, питання про звільнення від покарання і пом'якшення покарання у випадках, передбачених ч.2,3 ст.74 КК України вирішується судом, в межах територіальної юрисдикції якого виконується вирок, за відповідним клопотанням.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №2617-VIII від 22.11.2018р., який набрав чинності з 01.07.2020р., ч.1 ст.185 КК України викладена в новій редакції і її санкція передбачає покарання у вигляді штрафу від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправних робіт на строк до двох років, або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п'яти років.
Отже, вказана норма не передбачає покарання у вигляді позбавлення волі, у зв'язку з чим призначена ОСОБА_5 вироком Запорізького районного суду Запорізької області від 13.01.2020 року покарання за ч.1 ст.185 КК України у вигляді 1 року позбавлення волі підлягає заміні на більш м'який вид покарання, передбачений ч.1 ст.185 КК України, а саме обмеження волі, з перерахуванням його за правилами ч.1 ст.72 КК України, відповідно до яких одному дню позбавлення волі відповідають два дні обмеження волі. В даному випадку ОСОБА_5 слід визначити покарання за ч.1 ст.185 КК України у вигляді обмеження волі на строк 2 (два) роки. В іншій частині вирок Запорізького районного суду Запорізької області від 13.01.2020 року зміні не підлягає.
На підставі вищевикладеного, подання органу пробації слід задовольнити повністю.
Керуючись ст.5,ч.1 ст.72,ч.3 ст.74, ч.1 ст.309 КК України, ст.537,539 КПК України, суд
Подання начальника Хортицького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Запорізькій області - задовольнити.
Замінити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначене вироком Запорізького районного суду Запорізької області від 13.01.2020 року покарання за ч.1 185 КК України у вигляді позбавлення волі на строк 1 рік на більш м'який вид покарання - обмеження волі на строк 2 (два) роки.
В іншій частині вирок Запорізького районного суду Запорізької області від 13.01.2020 року залишити без змін.
Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_1