09 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 380/953/20
адміністративне провадження № К/9901/29056/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів - Кашпур О.В., Мацедонської В.Е.
перевірив касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міжрайонної спеціалізованої Травматологічної медико-соціальної експертної комісії Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної медико-соціальної експертної комісії №3 Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
У січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міжрайонної спеціалізованої Травматологічної медико-соціальної експертної комісії Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної медико-соціальної експертної комісії №3 Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Міжрайонної спеціалізованої Травматологічної медико-соціальної експертної комісії Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації у формі акту огляду МСЕК від 31 липня 2019 року №1403/8 та рішення Львівської обласної медико-соціальної експертної комісії №3 Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації у формі акту огляду МСЕК від 07 листопада 2019 року №1364/12; зобов'язати Міжрайонну спеціалізовану Травматологічну медико-соціальну експертну комісію Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації встановити йому ІІ групу інвалідності; вирішити питання розподілу судових витрат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року, в позові відмовлено.
31 жовтня 2020 року ОСОБА_1 подав касаційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права. Заявник зазначає, що справа має для нього виняткове значення, оскільки визначення групи інвалідності є підставою для отримання соціальних гарантій та пільг, що впливає на його майновий стан, тому просить переглянути справу, скасувати судові рішення та задовольнити позов.
Предметом спору у цій справі є правомірність рішень медико-соціальної експертної комісії щодо визначення позивачу групи інвалідності.
Перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.
Згідно з частиною першою статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Порядок розгляду справ за правилами спрощеного позовного провадження, визначений Главою 10 КАС України.
Так, частинами першою - другою статті 257 КАС України установлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з частиною четвертою статті 257 КАС України такими винятками є справи у спорах: щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2020 року призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У касаційній скарзі заявник послався на винятковість для нього цієї справи, оскільки питання визначення йому групи інвалідності безпосередньо впливає на його права щодо отримання соціальних пільг та гарантій. Верховний Суд приймає до уваги такі доводи, однак пункт 2 частини п'ятої статті 328 КАС України передбачає можливість перегляду, в якості винятку, судового рішення, що не підлягає касаційному оскарженню судом касаційної інстанції у разі, якщо заявником зазначені випадки, передбачені підпунктами «а» - «г» цієї норми, за умови викладення ним виключних підстав, визначених частиною четвертою статті 328 КАС України.
За приписами пункту 6 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо Верховний Суд уже викладав у своїй постанові висновок щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, порушеного в касаційній скарзі на судове рішення, зазначене у частині першій статті 328 цього Кодексу, і суд апеляційної інстанції переглянув судове рішення відповідно до такого висновку (крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку або коли Верховний Суд вважатиме за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах).
Верховним Судом встановлено, що залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції послався на висновки Верховного Суду у справах №№805/773/17-а, 160/9746/18. Так, у справі № 805/773/17-а суд касаційної інстанції, зокрема, зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі вирішувати питання щодо визначення міри втрати здоров'я та ступеня обмеження життєдіяльності особи, оскільки це потребує спеціальних знань. Суд має лише перевірити дотримання медико-соціальною експертною комісією встановленого законом порядку проведення експертизи та відповідність її дій та рішень положенням спеціальних нормативно-правових актів, які регулюють відповідні правовідносини.
Відповідно до частини третьої статті 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
Проте, доводи ОСОБА_1 щодо повноважень суду під час вирішення спорів, пов'язаних з дискреційними повноваженнями суб'єктів владних повноважень, з посиланням на практику Верховного Суду України та висновки Верховного Суду у справах №№821/925/18, 825/602/17, 819/570/18 не є підставою для відкриття касаційного провадження у цій справі, оскільки предметом спору у зазначених заявником рішеннях Верховного Суду були правовідносини, пов'язані з виділенням та відведенням земельних ділянок. Натомість, предметом спору у цій справі є визначення позивачу групи інвалідності, що за висновком Верховного Суду у справі №160/9746/18 (на який також послався суд апеляційної інстанції) вирішення питань щодо визначення міри втрати здоров'я та ступеня обмеження життєдіяльності особи є дискреційними повноваженнями відповідних комісій, оскільки це вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки.
Враховуючи те, що інші доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів, незгоди з установленою позивачу групою інвалідності та висновками судів першої та апеляційної інстанцій, які відповідають висновкам Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, пунктом 6 частини першої 333 КАС України, Суд
1. У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міжрайонної спеціалізованої Травматологічної медико-соціальної експертної комісії Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної медико-соціальної експертної комісії №3 Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: С.А. Уханенко
Судді: О.В. Кашпур
В.Е. Мацедонська