Справа № 560/5661/20
іменем України
09 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 11.09.2020, в якому просить: 1) визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення до трудового/страхового стажу 27 днів роботи протягом квітня 2006 року як повний місяць роботи, щодо неврахування при визначенні мені розміру пенсії за віком заробітної плати за квітень 2006 року, щодо неврахування при визначенні коефіцієнтів заробітної плати (доходу) заробітної плати за 60 календарних місяців до 1.07.2020 згідно із наявної в матеріалах пенсійної справи довідки, щодо незастосування при визначенні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2018 роки; 2) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 20.11.2019 пенсію за віком - при визначенні розміру якої зарахувати до трудового/страхового стажу 27 днів період моєї роботи протягом квітня 2006 року як повний місяць роботи, врахувати заробітну плату за квітень 2006 року, врахувати при визначенні коефіцієнтів заробітної плати (доходу) заробітну плату за 60 календарних місяців до 1.07.2020 згідно із наявною в матеріалах пенсійної справи довідкою, застосувати при визначенні розміру пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2018 роки.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 03.10.2003 як особа, якій було при значено пенсію за вислугою років. 21.11.2019 виявила бажання реалізувати своє право на отримання пенсії за віком вперше. До цього не призначався жодний інший вид пенсії передбачений Законом 1058, а тому не могло бути переведення на інший вид пенсії - тому при визначенні розміру пенсії необхідно було застосовувати показник заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки. Вказує, що при визначені розміру пенсії з 20.11.2020 працівниками не було враховано заробітну плату за 60 календарних місяців до 1.07.2000, не розглянуто питання про зарахування відпрацьованих 27 днів стажу, як повний місяць.
Відповідно до ухвали від 29.09.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
19.10.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що 03.10.2003 позивачка отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 01.01.2004 пенсія за вислугу років обчислена згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії за вислугу загальний стаж позивачки становив 26 років 7 місяців 12 днів (коефіцієнт стажу - 0,26583). З 01.04.2018 позивачці проведено перерахунок пенсії з дорахуванням стажу. Після проведеного перерахунку загальний стаж роботи становив 26 років 9 місяців 20 днів (коефіцієнт стажу 0,26750). Зазначає, що пенсію за віком позивачу призначено з врахуванням заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату від 11.09.2012 № 242, виданої комунальним закладом «Острозька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів». До розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 згідно норм статті 24 Закону відповідно до сплати страхових внесків за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, в квітні 2006 року враховано 30 днів, що підтверджується копією пенсійної справи ОСОБА_1 . Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою суду від 20.10.2020 у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/5661/20 з викликом (повідомленням) сторін, про залишення позовної заяви без розгляду та про зупинення провадження у справі, відмовлено.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Сторонами не оспорюється, що позивачці з 03.10.2003 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
20.11.2019 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просила перерахувати їй пенсію, вид перерахунку: перехід на інший вид пенсії (арк. спр. 63).
Рішенням 968240110597 від 21.11.2019 позивачу призначено пенсію за віком з 20.11.2019, умови призначення: ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (арк. спр. 56 (зворот) - 57).
При цьому, відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії, відповідачем враховано середню зарплату за 2014-2016 роки - 3764,40 гривень (арк. спр. 59, зворот).
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернулася 20.11.2019 вперше.
Таким чином, при призначенні позивачу у грудні 2019 року пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, згідно з ч. 2 ст. 40 цього Закону.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Щодо вимог позову про зарахування до трудового/страхового стажу 27 днів період роботи протягом квітня 2006 року як повний місяць роботи, суд зазначає, що Довідкою форми ОК-5 від 20.11.2019 стверджено кількість днів, врахованих до страхового стажу, зокрема в квітні 2006 року враховано 30 днів, тобто повний місяць роботи, тому відсутні підстави повторно зобов'язувати відповідача враховувати цей період роботи.
Щодо вимог позову про зобов'язання відповідача врахувати заробітну плату за квітень 2006 року, суд зазначає наступне.
У відзиві відповідач посилається на ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV, якою визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
При цьому, стаття 42 Закону №1058-ІV регулює питання щодо перерахунку пенсії, тоді як позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV з 20.11.2019 вперше, тому позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.
Також, судом встановлено та стверджено матеріалами пенсійної справи, що пенсійним органом враховано при визначенні коефіцієнтів заробітної плати (доходу) заробітну плату згідно довідки про заробітну плату від 11.09.2012 № 242, виданої комунальним закладом «Острозька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» (коефіцієнт складає 1,15419) (арк. спр. 52, зворот), тому не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо "врахування при визначенні коефіцієнтів заробітної плати (доходу) заробітну плату за 60 календарних місяців до 1.07.2020 згідно із наявною в матеріалах пенсійної справи довідкою".
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а відповідач також частково довів, що не порушив закону при обчисленні пенсії ОСОБА_1 , тому позов задовольняється частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією №33 від 09.09.2020 позивач сплатила судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на її користь.
Згідно з Наказом Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.10.2020 №185-од "Про тимчасове припинення відправлення поштової кореспонденції Хмельницьким окружним адміністративним судом", у зв'язку із недостатнім фінансуванням, відсутністю поштових знаків та відмови Державної судової адміністрації України щодо виділення коштів відповідно до листа від 16.09.2020 №14-17229/20, наказано відділу документального забезпечення тимчасово припинити відправлення поштової кореспонденції до надходження коштів, тому суд про прийняте рішення у справі повідомляє учасників на вказані ними у позові засоби зв'язку (телефон, електронна пошта).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним врахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області під час розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 середньої зарплати за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за квітень 2006 року при визначенні розміру пенсії а також здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 20.11.2019 із застосуванням при її розрахунку середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Копії рішення надати учасникам судового розгляду наявними в них засобами зв'язку та відповідному підрозділу Хмельницького окружного адміністративному суду, який зобов'язати невідкладно організувати виконання вимог ст. 44, 251 КАС України, після усунення підстав, які стали підставою для не надсилання поштової кореспонденції учасникам справи, і про це повідомити суддю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 листопада 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович