Рішення від 09.11.2020 по справі 560/5823/20

Справа № 560/5823/20

РІШЕННЯ

іменем України

09 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради в якому просить визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради щодо надання мені інформації про місця розташування вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець-Подільського Хмельницької області, оформленої листом № 109-вих від 14.09.2020 року. 3обов'язати Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради надати мені, ОСОБА_1 перелік вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець-Подільського Хмельницької області, що можуть бути використані під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради надати звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 07.09.2020 позивачем було подано в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" до Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради інформаційний запит, в якому позивач просив надати інформацію про наявність вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець- Подільського Хмельницької області, що можуть бути використанні під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Позивач просив відповідь на даний запит надати в письмовому вигляді в передбачений законодавством строк, направивши її на його адресу.

Листом Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради № 109-вих від 14.09.2020 позивача повідомлено, що відповідач не володіє запитуваною інформацією, а тому йому відмовлено в задоволені запиту.

Вважає, що дії Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради щодо відмови в задоволені запиту та надані інформації щодо місць розташування вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець-Подільського, що можуть бути використанні під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд є незаконними, протиправними та такими, що прийняті з порушенням норм чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 01.10.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від представника відповідача на адресу суду 21.10.2020 надійшов відзив в якому останній зазначає, що позивач для вирішення даного питання в пошуку потенційних земельних ділянок міг використовувати онлайн сервіс Публічної кадастрової карти України.

Крім того, інформація про вільні земельні ділянки, щодо якої позивачем направлено запит на отримання публічної інформації, є частиною відомостей, що містяться в Державному земельному кадастрі, а тому, на нашу думку належною особою, яка може надати достовірну та вичерпну інформацію про наявність вільних ділянок запитувану позивачем є територіальні органи Держгеокадастру.

Запитувана позивачем інформація не була створена і не була задокументована під час здійснення Виконавчим комітетом своїх повноважень та не знаходилась у володінні відповідача, оскільки підставою для інвентаризації земель є рішення органу місцевого самоврядування, яке не було прийняте.

Просить відмовити у задоволені позовної заяви ОСОБА_1 в повному обсязі.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , на підставі Закону України "Про доступ до публічної інформації" 07.09.2020 звернувся до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради з інформаційним запитом, в якому просив надати інформацію про наявність вільних земельних ділянок під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах міста Кам'янець - Подільського.

Листом виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №109-вих від 14.09.2020 повідомлено, що через відсутність фінансування технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель міста не виготовлялась.

Позивач, вважаючи дії виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради незаконними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає та враховує наступне.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №2939-VI метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Відповідно до ст. 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Відповідно до п. 5 та п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно ч. 1 статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Частина 1 статті 22 Закону №2939-VI містить вичерпний перелік випадків, за яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до статті 33 якого до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI, уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

З системного аналізу вказаних статей встановлено, що виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради є розпорядником запитуваної інформації, яка за своїм правовим статусом є публічною.

Суд зазначає, що вищезазначені норми вказують на те, що саме даний орган згідно з його компетенцією зобов'язаний володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Такі органи також залишаються розпорядниками цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у їхньому фактичному володінні.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05 листопада 2019 року, справа №359/7966/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23141/18).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, відповідач є розпорядником запитуваної інформації, а тому зобов'язаний надати на відповідний запит позивача інформацію про наявність на території м. Кам'янець - Подільський земельних ділянок, не переданих у користування, що можуть бути використані під забудову житлового будинку.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимог ОСОБА_1 необхідно задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради щодо надання інформації про місця розташування вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець - Подільського Хмельницької області №109-вих від 07.09.2020.

Зобов'язати виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради надати ОСОБА_1 перелік вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець - Подільського Хмельницької області, що можуть бути використані під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради (Майдан Відродження, 1,Кам'янець-Подільський,Хмельницька область,32302 , ідентифікаційний код - 04060542)

Головуючий суддя О.П. Шевчук