09 листопада 2020 року м. Одеса Справа № 420/3778/19
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Іванов Е.А. розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Одесі заяву про відвід судді за позовом ОСОБА_1 до директора Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради Одеської області Кушнір Н.В., Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради про визнання неправомірними дій щодо припинення нарахування житлової субсидії, зобов'язання скасувати рішення про припинення нарахування житлової субсидії, зобов'язання прийняти рішення про поновлення призначення житлової субсидії, стягнення моральної і матеріальної шкоди,-
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/3778/19 за позовом ОСОБА_1 до директора Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради Одеської області Кушнір Н.В., Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради, в якій позивач просив:
визнати незаконними дії відповідача, які полягають у припиненні нарахування житлової субсидії;
зобов'язати відповідача скасувати своє рішення про припинення нарахування житлової субсидії ОСОБА_1 ;
зобов'язати відповідача прийняти рішення про негайне поновлення призначення житлової субсидії ОСОБА_1 до прийняття і вступу у дію остаточного рішення по адміністративним справам № 815/516/18 та № 815/3009/18;
стягнути з Відповідача нанесену моральну і матеріальну шкоду у розмірі 100 000 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі №420/3778/19 позовну заяву ОСОБА_1 до директора Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради Одеської області Кушнір Н.В., Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради про припинення нарахування та виплати субсидії ОСОБА_1 з 01.05.2019р.
Зобов'язано Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради розглянути питання про поновлення призначення житлової субсидії ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення.
В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2020 р. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі № 420/3778/19 залишено без змін.
28.09.2020р. (вх. № ЕП/393/3/20) від Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради надійшла заява про перегляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі №420/3778/19 за нововиявленими обставинами, в якій заявник просить:
скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі № 420/3778/19 та ухвалити нове рішення суду, яким відмовити ОСОБА_1 до директора Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради Одеської області Кушнір Н.В. про визнання незаконним та припинення нарахування та виплати субсидії з 01.05.2019р.;
стягнути з ОСОБА_1 в Державний бюджет України судовий збір за розгляд заяви про перегляд судового рішення у справі №420/3778/19 за адмінпозовом ОСОБА_1 до директора Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради Одеської області Кушнір Н.В. про визнання незаконним припинення нарахування та виплати субсидії з 01 травня 2019 року;
проводити розгляд справи в режимі відеоконференції з Котовським міськрайонним судом Одеської області, який знаходиться за адресою: м. Подільськ, провулок Спортивний, 1-а або м. Подільськ, вул. Соборна, 92.
Ухвалою судді Самойлюк Г.П. від 30.09.2020 р. зазначену заяву залишено без руху.
13.10.2020р. (вх. №42577/20) Департаментом соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради недоліки заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами усунуто.
Ухвалою судді Самойлюк Г.П. від 19.10.2020р. відкрито провадження за нововиявленими обставинами за заявою Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі № 420/3778/19 та призначено судове засідання.
29.10.2020 р. суддя Самойлюк Г.П. заявила самовідвід по справі, подавши письмову заяву.
Ухвалою суду від 29.10.2020 року заяву про самовідвід судді Самойлюк Г.П. задоволено та передано адміністративну справу до відділу надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи (канцелярія) Одеського окружного адміністративного суду для визначення головуючого судді у справі в порядку, встановленому ч.1 ст.31 КАС України.
29.10.2020 року згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа №420/3778/19 надійшла до провадження судді Іванова Е.А.
Ухвалою суду від 03.11.2020 року справу №420/3778/19 прийнято до провадження, та призначено проведення судового засідання в режимі відеоконференції на 13 листопада 2020 року о 12 годині 00 хвилин.
09.11.2020 року вх.№ЕП/20301/20 від позивача на адресу суду надійшла заява про відвід судді Іванова Е.А.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості заявленого відводу, з урахуванням наступного.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст. 40 Кодексу адміністративного судочинства питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.
Згідно з статями 126, 129 Конституції України, незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України. Вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється. Суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону.
Це положення узгоджується зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 36 КАС України, суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу. Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу (недопустимість повторної участі судді в розгляді адміністративної справи).
Згідно з ч. 3 ст. 39 КАС України відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження по справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Таким чином, підстави для відводу, у тому числі самовідводу судді, можна умовно поділити на безумовні - ті, що чітко визначені законом, й оціночні - які вимагають оцінки.
Так, безумовними є наступні підстави: 1) якщо суддя брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо суддя є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 3) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу; 4) підстави, встановлені статтею 37 КАС України. Наявність цих юридичних фактів достатньо для того, щоб суддя був відведений.
До оціночних підстав належать такі підстави: 1) якщо суддя прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 2) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Для відводу судді за наявності обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді, необхідно обґрунтувати наявність обставин, які об'єктивно можуть вказувати на можливу упередженість судді.
Тобто, в даному випадку особа, яка заявляє відвід судді із вказаних підстав, повинна навести конкретні факти такої заінтересованості, упередженості, необ'єктивності судді та підтвердити їх відповідними доказами, що дають підставу для застосування даної норми.
Статтею 2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) є обов'язковими для виконання Україною. У статті 17 вказаного Закону прямо закріплюється, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Частина 1 статті 6 Конвенції містить вимоги щодо неупередженості суду. Так ЄСПЛ розрізняє, чи в конкретній справі суддя забезпечує достатню гарантію, щоб виключити підозру в його упередженості (рішення у справах Piersac vs Belgium, Grieves vs UK). Крім того згідно принципу, який є стабільним та викладеним в Рішенні ЄСПЛ по справі Le Comte, Van Leuven i De Meyere vs Belgium, суд має бути неупередженим і безстороннім.
Визначаючись щодо наявності підстав для відводу необхідно враховувати, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини наявність безсторонності має визначатись, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, за допомогою суб'єктивного та об'єктивного критеріїв. За суб'єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд, як такий, та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (див., зокрема, рішення у справах "Фей проти Австрії" (Fey v. Austria), рішення від 24.02.1993 року, серія A, №255, с. 12, п. 27, 28 і 30, та "Веттштайн проти Швейцарії" (Wettstein v. Switzerland), заява № 33958/96, п. 42, ЄСПЛ 2000-XII).
У кожній окремій справі потрібно визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім (див. рішення у справі "Пуллар проти Сполученого Королівства" (Pullar v. the United Kingdom), рішення від 10.06.1996, Reports 1996-III, с. 794, п. 38).
Особиста безсторонність суду презумується, поки не надано доказів протилежного (рішення у справі "Веттштайн проти Швейцарії" (Wettstein v. Switzerland), заява №33958/96, п. 43, ЄСПЛ 2000-XII).
Суд зазначає, що підстави, на які посилається ОСОБА_1 у заяві про відвід судді, не є такими, що можуть викликати сумнів у неупередженості судді, вони зводяться лише до незгоди позивача з прийнятим процесуальним рішенням - ухвалою суду від 03.11.2020 року, в частині задоволення заяви Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради про участь у судовому засіданні, призначеного на 13.11.2020 року в режимі відео конференції в приміщенні Котовського міськрайонного суду Одеської області.
Суд зазначає що незгода сторони з процесуальним рішенням судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу (ч. 4 ст. 36 КАС України).
Будь-яких інших посилань на ймовірну зацікавленість головуючого у результатах розгляду справи №420/3778/19, а також інших підстав для відводу судді, визначених ст.ст.36, 37 КАС України, позивачем в наданому до суду клопотанні не зазначено, з огляду на що суд доходить висновку про необґрунтованість та недоведеність заявленого відводу судді Іванову Е.А. та відсутність законодавчо визначених підстав для відводу головуючого у справі №420/3778/19.
Керуючись ст.ст. 36, 39, 40, 236, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд -
Заявлений відвід у заяві позивача вх.№ЕП/20301/20 від 09.11.2020 року вважати необґрунтованим.
Передати справу № 420/3778/19 до відділу з надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи Одеського окружного адміністративного суду для виконання вимог ч.4 ст.40 КАС України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає, але заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.
Суддя Е.А. Іванов