Іменем України
03 листопада 2020 р. № 400/4199/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020
третя особаКомунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А,Первомайськ,Миколаївська область,55210
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просила: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні позивачу стажу роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області зарахувати позивачу до стажу роботи період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки, та здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з дати її призначення, з урахуванням сум заробітку та страхового стажу за вказані періоди роботи.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що отримавши листа від 03.09.2020 та дізнавшись про не зарахування до загального страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 25.07.2019, звернувся із заявою про перерахунок страхового стажу. Однак, листом від 03.09.20 №5137-4995/Т-02/8-1400/20 відповідачем протиправно відмовлено в зарахування вказаних періодів, у зв'язку з тим, що роботодавцем не були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за вказані періоди. Однак, враховуючи, що сплата таких внесків є обов'язком роботодавців, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, позивач вважає, що до його стажу відповідач зобов'язаний зарахувати зазначений період роботи.
Відповідач позов не визнав просив в його задоволенні відмовити. В письмовому відзиві зазначив про правомірність дій відповідача, та наголосив, що записи в трудовій книжці про трудову діяльність працівника, що підтверджують трудовий стаж, не завжди відповідають його фактичному страховому стажу. Лише до 01.01.2004 трудовий стаж зараховується за умови сплати страхувальником збору на загальнобов'язкове державне страхування. Щодо вимоги позивача про перерахунок пенсії з дати її призначення, відповідач зазначив про неможливість здійснення перерахунок пенсії з дати її призначення, тобто з 10.09.2003 з врахування періодів роботи з 01.03.2004 по 25.07.2019, оскільки на дату призначення пенсії позивач ще не мав цього стажу та заробітку. Крім того, із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії позивач не звертався, а на подану довільній формі заяву, відповідачем надана відповідь листом, рішення про відмову у здійснення перерахунку пенсії не приймалось.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст. 263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 10.09.2003 року.
В серпні 2020 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про зарахування до загального стажу роботи періоди роботи в Комунальному підприємстві "первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 31.03.2005 та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
Листом від 03.09.2020 №5137-4995/Т-02/8-1400/20 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для зарахування періодів роботи з 01.03.2004 по 30.11.2004 та з 01.10.2007 по 31.07.2019, так як страхові внески за зазначені періоди не сплачені.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч.10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
З Індивідуальної відомості про застраховану особу (форму ОК-5) вбачається, що дійсно за зазначені періоди страхові внески до Пенсійного фонду України від КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" та КП "Первомайський міський водоканал" не надходили.
Згідно архівної довідки від 25.08.2020 №Т-463, наданої Архівним відділом Первомайської міської ради, вбачається, що позивач працював в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" та йому нараховувалась заробітна плата в період з січня по листопад 2004 та утримувався пенсійний внесок 2%.
Відповідно до довідок про заробітну плату для обчислення пенсії КП "Первомайський міський водоканал " позивачу нарахована заробітна плата за період роботи з 01.12.2004 по 25.07.2019, та з нарахованої заробітної плати за період з 01.12.2004 по 25.07.2019 утримувався внесок до пенсійного фонду.
Отже, з наведеного судом встановлено, що підприємствами із заробітної плати позивача утримувались суми страхових внесків.
Сам факт ненадходження відрахувань до Пенсійного фонду України із зарплати позивача за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи у період з 01.03.2004по 30.11.2004 та з 01.10.2007 по 25.07.2019.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
На підставі вище викладеного, суд дійшов висновку про те, що позов в цій частині обґрунтований та підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з дати її призначення з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за період з 01.03.2004 по 30.11.2004, з 01.10.2007 по 25.07.2019, суд виходить з наступного.
Частина 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне ппенсійне страхування" передбачає, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відтак, з урахуванням наведених норм, вимога позивача про здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії з дати її призначення з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за період з 01.03.2004 по 30.11.2004, з 01.10.2007 по 25.07.2019 задоволенню не підлягає, оскільки на 10.09.2003 позивач ще не мав цього стажу та заробітку.
Також суд не погоджується з твердженням відповідача про відсутність підстав для задоволення позову в частині здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю звернення встановленого зразка, так як в даному випадку позивач не оскаржує дії та/або рішення щодо відмови і здійсненні перерахунку пенсії, а з урахуванням наведеної вище ч. 4 ст. 42 Закону №1058, в разі зарахуванням до стажу роботи періодів з 01.03.2004 по 30.11.2004 та з 01.10.2007 по 25.07.2019 у позивача виникне право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Позов задовольнити частково.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 630,60 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно частині задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до стажу роботи період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи в Комунальному підприємстві "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 25.07.2019 роки, та здійснити перерахунок пенсії.
4. В задоволенні позову в частині здійснення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з дати її призначення відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 630,60 гривень (шістсот тридцять грн шістдесят коп).
6. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 06.11.2020