Рішення від 03.11.2020 по справі 380/7076/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/7076/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області (далі - ДЕІ у Львівській області, відповідач) з вимогою стягнути з Державної екологічної інспекції у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі за період з 03.12.2019 по 31.08.2020 в розмірі 104857,95 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16 ОСОБА_1 поновлено з 17.03.2016 на посаді начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Львівської області Державної екологічної інспекції України, стягнуто з Державної екологічної інспекції у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 63390,78 грн. Вказана постанова набрала законної сили. За період з 17.03.2016 по 23.11.2017 позивачем отримано середній заробіток за час вимушеного прогулу, проте постанова Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16 в частині поновлення не виконана. У зв'язку з цим позивач звертався до суду з позовом про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду за період з 24.11.2017 по 02.12.2019. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 у справі №1.380.2019.006552 позов було задоволено частково, а саме стягнуто з ДЕІ у Львівській області середній заробіток за час затримки у виконанні рішення суду про поновлення на роботі за період з 24.11.2017 по 02.12.2019 в розмірі 252697,10 грн. Вказане рішення не оскаржувалося та набрало законної сили. Водночас, позивач наголошує, що оскільки рішення про поновлення на роботі і надалі не виконано, у нього є підстави для звернення до суду з позовом про стягнення середнього заробітку за час затримки у виконанні рішення суду про поновлення на роботі за період з 03.12.2019 по 31.08.2020. Враховуючи наведене, просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 04.09.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача Державної екологічної інспекції України подав до суду відзив на позовну заяву від 25.09.2020 (вх. №8522 ел.) та від 29.09.2020 (вх. №49152). Зазначає, що винесення наказу про поновлення на посаді начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього середовища Львівської області є обов'язком голови Державної екологічної інспекції України. Таким чином, витрати по виплаті середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду повинна нести Державна екологічна інспекція України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16, зокрема, поновлено ОСОБА_1 з 17 березня 2017 року на посаді начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Львівської області Державної екологічної інспекції України. Стягнуто з Державної екологічної інспекції у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 63390,78 грн. Постанову суду в частині поновлення на роботі ОСОБА_1 та стягнення середнього заробітку за один місяць в розмірі 3297 грн звернено до негайного виконання.

Згідно з ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2017 у справі № 813/1340/16 виправлено описку в короткому та повному тексті постанови від 23 листопада 2017 року у справі № 813/1340/16 за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Львівській області про скасування наказу, поновлення на роботі та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу, а саме: у резолютивній частині короткого та повного тексту постанови замість дати " 17 березня 2017 року " вказано дату " 17 березня 2016 року ".

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2018 у справі № 813/1340/16 апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року у справі № 813/1340/16 - без змін.

Відтак, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16 набрала законної сили.

Проте, відповідачем не виконано рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Львівської області Державної екологічної інспекції України.

У зв'язку з тим, що рішення суду в частині поновлення на роботі не виконане, позивач звертався до суду із позовом до суду про стягнення середнього заробітку за весь час затримки виконання судового рішення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 у справі №1.380.2019.006552 позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Львівській області про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі було задоволено частково, а саме стягнуто з ДЕІ у Львівській області середній заробіток за час затримки у виконанні рішення суду про поновлення на роботі за період з 24.11.2017 по 02.12.2019 в розмірі 252697, 10 грн. Вказане рішення не оскаржувалося та набрало законної сили.

Однак, оскільки і надалі рішення суду в частині поновлення позивача на посаді не виконане, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду із позовом до суду про стягнення середнього заробітку за весь час затримки виконання судового рішення з 03.12.2019 по 31.08.2020.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Крім того, п. 3 ч.1 ст. 371 КАС України визначає, що рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби виконуються негайно.

Кодекс адміністративного судочинства України в редакції, що була чинною на час винесення постанови суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16, містив аналогічну норму щодо порядку виконання рішення про поновлення на посаді у відносинах публічної служби. Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно з приписами ч.2 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Пункт 3 ч. 1 ст. 256 КАС України визначає, що постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби виконуються негайно.

Відповідно до ч.1 ст. 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Згідно з ч. 5 ст. 235 Кодексу законів про працю України рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню.

Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у постанові "Про практику розгляду судами трудових спорів" № 9 від 06.11.1992 рішення про поновлення на роботі вважається виконаним з дня видання власником або уповноваженим ним органом про це наказу (пункт 34).

Таким чином, законодавець передбачає обов'язок роботодавця добровільно і негайно виконати рішення суду про поновлення на роботі працівника в разі його незаконного звільнення. Цей обов'язок полягає у тому, що роботодавець зобов'язаний видати наказ про поновлення працівника на роботі відразу після оголошення рішення суду, незалежно від того, чи буде це рішення суду оскаржуватися.

Негайне виконання судового рішення полягає в тому, що воно підлягає виконанню не з часу набрання ним законної сили, що передбачено для переважної більшості судових рішень, а негайно з часу його оголошення в судовому засіданні, чим забезпечується швидкий і реальний захист прав та інтересів громадян і держави.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.07.2019 у справі № 825/1281/16.

Частиною 2 ст. 235 Кодексу законів про працю України встановлено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Згідно ч. 1 ст. 236 цього ж Кодексу у разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.

Нормами Кодексу законів про працю України чітко розмежовано підстави стягнення "середнього заробітку за час вимушеного прогулу", який згідно з норм ч. 2 ст. 235 КЗпП України стягується одночасно із ухваленням рішення про поновлення незаконно звільненого працівника, та підстави стягнення "середнього заробітку за час затримки виконання рішення про поновлення на роботі", який за нормами ст. 236 Кодексу законів про працю України стягується за період затримки виконання рішення уповноваженого органу про поновлення на роботі.

Судом встановлено, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16, з урахуванням ухвали від 30.11.2017, зокрема, поновлено ОСОБА_1 з 17 березня 2017 року на посаді начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Львівської області Державної екологічної інспекції України. Стягнуто з Державної екологічної інспекції у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 63390,78 грн. Постанову суду в частині поновлення на роботі ОСОБА_1 та стягнення середнього заробітку за один місяць в розмірі 3297 грн звернено до негайного виконання.

У зв'язку з затримкою у виконанні постанови Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16, що підлягала негайному виконанню, в частині поновлення позивача на посаді, позивач звертався до суду з позовом про стягнення середнього заробітку за весь час затримки виконання судового рішення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 у справі №1.380.2019.006552 позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Львівській області про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі було задоволено частково, а саме стягнуто з ДЕІ у Львівській області середній заробіток за час затримки у виконанні рішення суду про поновлення на роботі за період з 24.11.2017 року 02.12.2019 в розмірі 252697,10 грн.

Проте, відповідачем і надалі не виконано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16, що підлягала негайному виконанню, в частині поновлення позивача на посаді.

Оскільки допущено затримку виконання судового рішення, ОСОБА_1 має право на стягнення середнього заробітку за весь час затримки виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 4) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; 5) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; 6) премії (у разі встановлення).

Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оплату праці" порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (далі - Порядок № 100).

Відповідно до абз. 7 п. 2 Порядку №100 у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до актів законодавства період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду.

Згідно з абз. 8 п. 2 Порядку №100 у разі коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.

Постановою Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" передбачено підвищення посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів з одночасною зміною структури заробітної плати цих працівників з 01.05.2016.

Листом Міністерства соціальної політики України та Мінфіну від 15.08.2016 надано роз'яснення щодо обчислення середньої заробітної плати державних службовців, відповідно до якого, враховуючи, що з 1 травня 2016 року відповідно до постанови №292, підвищено посадові оклади з одночасною зміною структури, то розрахунковим періодом для проведення нарахувань виходячи з середньої заробітної плати, передбачених п. 1 Порядку, буде період, починаючи з травня 2016 року.

Листом Міністерства соціальної політики України від 08.01.2019 12/0/102-19 повідомило, що нарахування середньої заробітної плати для оплати часу вимушеного прогулу з травня 2016 року проводиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів. Тобто, у розмірі заробітної плати за травень виходячи із нових умов оплати праці.

Таким чином, обчислення середньої заробітної плати держслужбовцям з 01.05.2016 має проводитися виходячи з виплат, які передбачено згідно з новими умовами оплати праці.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.12.2019 у справі № 420/6014/18.

На підставі наведеного, суд зазначає, що оскільки 01.05.2016 змінилась структура заробітньої плати державних службовців з одночасним підвищенням посадових окладів, при обчисленні середнього заробітку позивача за весь час затримки виконання судового рішення період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду.

Згідно з листом Державної екологічної інспекції у Львівській області № 13-5305 від 18.11.2019 станом на 01.03.2016 (дату звільнення з посаду позивача) розмір надбавки ОСОБА_1 за вислугу років становив 10%, а надбавка за ранг державного службовця - 110 гривень.

Таким чином, на момент звільнення, крім посадового окладу, позивач мав право на надбавку за вислугу років в розмірі 10% та надбавку за ранг 110 грн (згідно з дадатком до постанови Кабінету Міністрів України 09.03.2016 № 268 за 7 ранг державного службовця).

З врахуванням структури заробітньої плати, при розрахунку слід враховувати всі складові зарабітньої плати які належали позивачу до виплати, а саме посадовий оклад, на надбавку за вислугу років в розмірі 10%, надбавку за 7 ранг державного службовця.

Згідно штатного розпису на 2019 рік Державної екологічної інспекції у Львівській області посадовий оклад начальника Держекоінспекції - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Львівської області встановлено у розмірі 9690 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 102) надбавка до посадового окладу за 7 ранг державного службовця передбачена у розмірі 400 грн, надбавка за вислугу років - 969,00 грн. (10 % посадового окладу).

Розмір заробітної плати у період з 03.12.2019 по 31.12.2019 становить 11059,00 грн (9690,00грн + 400 грн + 969,00 грн). Розмір середньоденної заробітної плати - 526,62 грн. (11059,00 грн/21 кількість робочих днів у грудні 2019).

Відтак, середній заробіток за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі за період з 03.12.2019 по 31.12.2019 становить 10532,40 грн (526,62 грн х 20 робочих днів).

У період з 01.01.2020 по 31.08.2020 надбавка до посадового окладу за 7 ранг державного службовця передбачена у розмірі 400 грн, надбавка за вислугу років - 969,00 грн (10 % посадового окладу).

Згідно штатного розпису на 2020 рік Державної екологічної інспекції у Львівській області посадовий оклад начальника Держекоінснекції - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Львівської області встановлено у розмірі 10550 грн.

Розмір заробітної плати у період з 01.01.2020 по 31.08.2020 становить - 12005,00 грн (10550,00 грн + 400 грн + 1055,00 грн). Розмір середньоденної заробітної плати - 571,67 грн (12005,00грн / 21 робочих днів у січні 2020).

Відтак, середній заробіток за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі за період з 01.01.2020 по 31.08.2020 становить 94325,55 грн (571,67 грн х 165 робочих дні).

Таким чином, середній заробіток за час затримки виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/1340/16 від 23.11.2017 за період з 03.12.2019 по 31.08.2020 становить 104857,95 грн (10532,40 + 94325,55грн).

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача у відзиві на те, що витрати по виплаті середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду повинна нести Державна екологічна інспекція України, оскільки згідно постанови Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 813/1340/16 зобов'язання стягнути п користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу покладено на Державну екологічну інспекцію у Львівській області.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наслідком розгляду справи, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю шляхом стягнення з Державної екологічної інспекції у Львівській області на користь ОСОБА_1 середнього заробіток за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі за період з 03.12.2019 по 31.08.2020 в розмірі 104857,95 грн.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 26-26, 73-77,139, 244- 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державної екологічної інспекції у Львівській області (код ЄДРПОУ 38057086, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 98) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі за період з 03.12.2019 по 31.08.2020 в розмірі 104857 (сто чотири тисячі вісімсот п'ятдесят сім) гривень 95 коп.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 09.11.2020.

Суддя Потабенко В.А.