09 листопада 2020 року м. Київ справа №320/6812/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" звернувся ОСОБА_1 з позовом до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Бузівської сільської ради Києво-Святошинськго району Київської області в частині порушень законодавства про звернення громадян та не розгляду поданого звернення ОСОБА_1 та в ненаданні відповіді на звернення ОСОБА_1 , у встановлені законодавством України строки;
- визнати протиправною бездіяльність про доступ до публічної інформації Бузівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області в ненадані ОСОБА_1 інформації на його запит від 25.06.2020;
- зобов'язати Бузівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області надати достовірну та повну інформацію ОСОБА_1 на його запит від 25.06.2020 про наявність всіх вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності належних до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з цільовим призначенням: Для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); Для ведення особистого селянського господарства; Для індивідуального дачного будівництва, у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у відповідності до вимог статті 121 ЗК України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що він звернувся до відповідача з заявою про надання інформації, проте у встановлений законом строк відповідач відповіді не надав.
Ухвалою від 12.08.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі. Визначив, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, призначив справу до судового розгляду.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив з тієї підстави, що звернення позивача, про яке він зазначає у позові, до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області не надходило, а тому відповідача не допустив порушення вимог закону щодо порушення строку розгляду такого звернення.
У судовому засіданні 01.10.2020 судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів, про що постановлено протокольну ухвалу.
Розглянувши позовну заяву, відзив відповідача на позов, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач електронною поштою 30.04.2020 надіслав відповідачу на електронну пошту лист підписаний кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП), в якому просив надати запитувану інформацію про наявність вільних земельних ділянок належних до обліку Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із зазначенням кадастрових номерів, а саме:
- для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка),
- для ведення особистого селянського господарства,
- для індивідуального дачного будівництва (т. 1, а.с. 29-33).
У зв'язку з ненаданням відповідачем відповіді на вказаний лист (запит), позивач повторно 25.06.2020 надіслав відповідачу на електронну пошту лист підписаний КЕП, в якому просив надати запитувану інформацію (т. 1, а.с. 34-39).
На думку позивача, у встановлений Законом України "Про доступ до публічної інформації" строк відповідач відповіді не надав, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону №2939-VI, одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно з ст. 12 Закону №2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Частиною 1 статті 19 Закону №2939-VI визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Отже, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. Щодо не суб'єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, а у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як встановлено судом, позивач електронною поштою 30.04.2020 надіслав відповідачу на електронну пошту лист підписаний кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП), в якому просив надати запитувану інформацію про наявність вільних земельних ділянок належних до обліку Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із зазначенням кадастрових номерів, а саме:
- для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка),
- для ведення особистого селянського господарства,
- для індивідуального дачного будівництва (т. 1, а.с. 29-33).
У зв'язку з ненаданням відповідачем відповіді на вказаний лист (запит), позивач повторно 25.06.2020 надіслав відповідачу на електронну пошту лист підписаний КЕП, в якому просив надати запитувану інформацію (т. 1, а.с. 34-39)
Вказані електронні листи надсилались позивачем на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2.
При цьому, станом на час прийняття рішення у даній адміністративній справі адреса електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначена у розділі "Контакти" на офіційному веб-сайті Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 15 Закону №2939-VI, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, а саме про: їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти.
Отже, суд вважає, що листи із запитами на отримання публічної інформації надсилались позивачем за вірною адресою електронної пошти.
Твердження ж відповідача про те, що звернення позивача, про які він зазначає у позові, до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області не надходили, судом відхиляються, оскільки вони спростовуються наявними в матеріалах справи доказами про надіслання позивачем листів на адресу електронної пошти відповідача (т. 1, а.с. 29-39).
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, відповідача не надав суду будь-яких доказів на підтвердження свої доводів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність при розгляді поданих ОСОБА_1 звернень.
Так, з метою відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області при розгляді поданих ОСОБА_1 запитів про надання публічної інформації від 30.04.2020 та 25.06.2020, та зобов'язати відповідача надати достовірну та повну інформацію ОСОБА_1 на його запит від 25.06.2020 про наявність всіх вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності належних до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); для ведення особистого селянського господарства; для індивідуального дачного будівництва, у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у відповідності до вимог статті 121 ЗК України.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Також з урахуванням встановлених в даній адміністративній справі обставин, суд вважає необґрунтованим клопотання позивача від 03.11.2020 про витребування у відповідача додаткових пояснень щодо обставин справи та проведення комп'ютерно-технічної експертизи.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області при розгляді поданих ОСОБА_1 запитів про надання публічної інформації від 30.04.2020 та 25.06.2020.
Зобов'язати Бузівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області (місцезхнаходження Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Любимівка, вул. Київська, 78/1, код ЄДРПОУ 04358483) надати достовірну та повну інформацію ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) на його запит від 25.06.2020 про наявність всіх вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності належних до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); для ведення особистого селянського господарства; для індивідуального дачного будівництва, у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у відповідності до вимог статті 121 ЗК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Басай О.В.