Рішення від 06.11.2020 по справі 280/5819/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 листопада 2020 року Справа № 280/5819/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії. Зазначає, що в результаті відрядження в зону Чорнобильської АЕС він отримав захворювання з втратою 60% відсотків працездатності і визнаний «інвалідом війни 3 групи». Факт захворювання та його причинний зв'язок визначено в експертному висновку №11970 від 06.11.2011 Дніпропетровської регіональної міжвідомчою експертною комісією. Посилається на те, що роботодавець в квітні 1994 року у висновку від 09.04.1994 помилково зазначив, що позивач є потерпілим від катастрофи на ЧАЕС 2 категорії та визначив розмір його грошового забезпечення на рівні 73%. Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії в розмірі 100% грошового забезпечення, як ліквідатор Чорнобильської 1-ї категорії, позивач 30.06.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із відповідною заявою, проте листом відповідача від 02.07.2020 №5711-5457/П-02/8-0800/20 йому відмовлено у задоволенні заяви. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 01.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 06.10.2020. В вказаній ухвалі суду відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 16.09.2020 до суду відзив (вх.№43346), в якому зазначає, що питання застосування відсотку грошового забезпечення при обчисленні пенсії позивача вже вирішувалось в судовому порядку у справі №280/1796/20. Крім того зазначає, що положення частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає не обчислення розміру грошового забезпечення, а встановлює максимальне обмеження. Таким чином, оскільки розрахунковий розмір грошового забезпечення позивача складає 73% обмеження максимальним розміром до нього не застосовується. За таких обставин, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно наказу керівництва УМВС України в Запорізькій області, з 09.10.1986 по 07.11.1986 позивач, ОСОБА_1 , був направлений в службове відрядження до м. Чорнобиль Київської області, для організації попередження та розкриття злочинів, скоєних в умовах наявності в зоні Чорнобильської атомної електростанції, у складі Чорнобильського РВ Київського гарнізону.

Позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 від 19.02.2019.

В результаті відрядження в зону Чорнобильської АЕС позивач отримав захворювання з втратою 60% відсотків працездатності і визнаний інвалідом війни 3 групи. Вказане підтверджується посвідченням інваліда війни № НОМЕР_3 від 05.07.2011.

Факт захворювання позивача та його причинного зв'язку визначено в експертному висновку № 11970 від 06.04.2011 Дніпропєтровською регіональною міжвідомчою експертною комісією по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

У зв'язку з погіршенням стану здоров'я, позивач звільнився в запас.

Пенсія позивачу призначена за вислугу років, згідно наказу керівництва УМВС України в Запорізькій області №55 від 08.04.1994 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.05.2020 у справі №280/1796/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано неправомірними з 01.01.2016 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку та виплати пенсії з 73% до 68% грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

30.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії в розмірі 100% грошового забезпечення, як ліквідатору Чорнобильської 1-ї категорії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.07.2020 №5711-5457/П-02/8-0800/20 позивачу відмовлено у задоволенні заяви.

Позивач, не погодившись з такими діями відповідача та з вимогою вчинити певні дії, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, що встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, судом в рамках розгляду адміністративної справи №280/1796/20 було встановлено, що відповідно до висновку №8393 від 18.04.1994 про призначення пенсії за вислугу років відповідно про призначення пенсії за вислугу років служби згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» основний розмір пенсії становив 73% грошового забезпечення.

За результатами розгляду адміністративної справи №280/1796/20 судом ухвалено рішення від 15.05.2020 у справі №280/1796/20, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020. Позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково.

Визнано неправомірними з 01.01.2016 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку та виплати пенсії з 73% до 68% грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вказане рішення 16.07.2020 набрало законної сили.

Також, в матеріалах справи №280/5819/20 міститься лист-відповідь Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області від 13.03.2020, наданий на звернення позивача від 21.02.2020, в якому зазначено, що після звільнення з ОВС 06.04.1994 грошовий атестат та довідка про розміри грошового забезпечення позивача були надані до відповідного управління Пенсійного фонду України, а відтак рекомендовано звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для отримання інформації про розмір грошового забезпечення.

В подальшому, на звернення позивача від 30.06.2020 вже Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області надано відповідь, викладену у листі 5711-5457/П-02/8-0800/20 від 02.07.2020, в якій зазначено, що для з'ясування питання щодо розміру грошового забезпечення запропоновано звернутись до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України по Запорізькій області».

Суд зазначає, що частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив Порядок №45.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Доказів звернення до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справи України в Запорізькій області із заявою про підготовку та направлення до територіального органу Пенсійного фонду України, яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній розміру 100% грошового забезпечення в матеріалах справи немає.

Таким чином, вимога щодо визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 100% грошового забезпечення, як ліквідатору Чорнобильської 1-ї категорії, №5711-5457/П-02/8-0800/20 від 02.07.2020 року є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Звідси, у суду відсутні правові підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 100% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум, оскільки відповідно до висновку №8393 від 18.04.1994 про призначення пенсії за вислугу років відповідно про призначення пенсії за вислугу років служби згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» основний розмір пенсії становив 73% грошового забезпечення.

Іншого висновку чи довідки про розмір грошового забезпечення позивача із 100% розміром грошового забезпечення, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, матеріали справи не містять.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

У зв'язку із тим, що позивач відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору та у задоволенні позовних вимог було відмовлено, розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 06.11.2020.

Суддя А.В. Сіпака