09 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/13878/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про скасування рішення,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про скасування рішення від 28 серпня 2020 року №0036195433 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 8865,28 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2014 року здійснював підприємницьку діяльність, однак з 2015 року підприємницькою діяльністю не займався, та яку припинив у жовтні 2018 року, здавши всю податкову звітність. Проте у 2019 році отримав лист відповідача з вимогою про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску, який повністю сплатив. Але, незважаючи на це, податковий орган 28 серпня 2020 року виніс оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені на загальну суму 8865,28 грн., яке просить скасувати, посилаючись на Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників, яким передбачено списання сум недоїмки, а також штрафів і пені, нарахованих на такі суми. Оскільки знятий з обліку у 2018 році і повністю погасив суму недоїмки, вважає рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені неправомірним та таким, що порушує його конституційні права.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
В поданому до суду відзиві від 26.10.2020 вих. №5377/03-20-05-02-09 відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав з наступних підстав. Відповідно до даних АІС «Податковий блок» позивач перебуває на обліку в податкових органах з 13.02.2014 як суб'єкт підприємницької діяльності, яку припинив 08.10.2018, однак не знятий з обліку. За несвоєчасну сплату авансових внесків за попередні періоди (2017 - 2018 роки) в сумі 15819,54 грн. винесене рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0036195433 від 28.08.2020, відповідно до якого позивачу нараховано штрафну санкцію в розмірі 3327,73 грн. та пеню в сумі 5537,55 грн. Станом на 20.10.2020 заборгованість зі сплати ЄСВ у позивача становить 8863,88 грн. (в тому числі штрафних санкцій 3326,33 грн. та 5537,55 грн. пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску). Вказує, що оскаржувані нарахування відбулися у зв'язку з невчасною сплатою грошового зобов'язання, що підтверджується позивачем, та які відбулися за періоди, протягом яких платник податків був фізичною особою-підприємцем.
З огляду на наведене просить відмовити у задоволенні позову та здійснювати розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 09 листопада 2020 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд в судовому засіданні з участю сторін адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про скасування рішення.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 12.02.2014 зареєстрований як фізична особа-підприємець та припинив підприємницьку діяльність 08.10.2018 за власним рішенням, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В період здійснення підприємницької діяльності як фізична особа-підприємець позивач був платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
28.08.2020 ГУ ДПС у Волинській області прийняло рішення №0036195433 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 3327,73 грн. за період з 10.02.2018 до 10.04.2019 та нараховано пеню у розмірі 5537,55 грн.
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним рішенням звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступне.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 4 частини 1статті 4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Частиною другою статті 6 Закону №2464-VI встановлено обов'язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частин п'ятої, шостої, сьомої статті 9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Згідно з абзацом третім частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Законом від 03.10. 2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесені зміни до системи пенсійного страхування та до Закону №2464-VI. Зокрема, відповідно до внесених змін, у абзаці 3 частини 8 статті 9 викладено в такій редакції: "Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок".
Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (частина десята статті 9 цього Закону).
Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною дванадцятою статті 9 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до частини шостої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 за №422 "Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Наказ №422), оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами Державної фіскальної служби України в інформаційній системі органів ДФС. Для обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються інтегровані картки платників (далі - ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Наказ №422 визначає порядок: ведення інтегрованої картки платника (далі - ІКП) та здійснення контролю за коректністю інформації при відкритті/закритті ІКП в інформаційній системі ДФС; відображення в ІКП показників щодо податкових зобов'язань, визначених самостійно платниками податків та контролюючими органами у випадках, не пов'язаних із порушенням податкового законодавства; перенесення до ІКП визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов'язань, податкових, митних та інших платежів та методи контролю відповідності показників результатів даним ІКП; відображення в ІКП сум погашення податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску, розстрочення (відстрочення) зобов'язань (боргів), а також списання податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску; перенесення до ІКП результатів адміністративного та/або судового оскарження рішень органів ДФС та методи контролю достовірності відповідних показників.
Як вбачається з інтегрованої картки за платежем "для фізичних осіб-підприємців, у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування" по коду "71040000" станом на 30.09.2020 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 обліковувався борг з єдиного соціального внеску у розмірі 8863,88 грн. За 2018 рік позивачу нараховано єдиний соціальний внесок: 15819,54 грн. (по термінах 09.02.2018 - 8448 грн., 19.04.2018 - 2457,18 грн., 19.07.2018 - 2457,18 грн., 19.10.2018 - 2457,18 грн.), однак зазначені суми позивач у 2018 році не сплатив. У 2019 році нараховано ЄСВ у сумі 1159,06 грн. (29.01.2019 в сумі 819,06 грн., які самостійно задекларовані платником, 07.07.2019 в сумі 340 грн за несвоєчасну подачу звітності за період 2017-2018 роки). При цьому, позивачем у 2019 році сплачено ЄСВ у сумі 16980 грн., однак з простроченням даних платежів, що також підтверджується копіями квитанцій, долучених до позову. Станом на 01.01.2020 у позивача рахується переплата в сумі 1,40 грн.
Таким чином, єдиний соціальний внесок за період з 10.02.2018 по 10.04.2019 позивачем сплачено лише у 2019 році, тобто з пропуском граничних строків сплати, що стало підставою для нарахування відповідачем штрафу у сумі 3327,73 грн. та пені у розмірі 5537,55 грн., про що також зазначено у розрахунку штрафної санкції.
Порядок стягнення заборгованості з платників єдиного внеску, формування, оформлення та надсилання вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску передбачений розділом VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 20.04.2015 за №449 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953).
Відповідно до пунктів 2 - 3 розділу VI Інструкції №449, у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
За несплату (неперерахувания) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI).
Відповідно до частин десятої, одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 13 ст. 25 Закону № 2464).
Отже, вищезазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання з єдиного внеску.
Суд звертає увагу, що позивачем протягом 2018 року не вживалися заходи для своєчасної та повної сплати єдиного внеску, натомість заборгованість з єдиного соціального внеску на загальну суму була сплачена у 2019 році.
Згідно з підпунктом другим пункту другого розділу VII Інструкції № 449 за несплату (неперерахувания) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. При цьому приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника.
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 25 Закону №2464-VI рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Згідно з частиною шістнадцятою статті 25 Закону №2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем належним чином не виконувались вимоги статті 9 Закону №2464-VI, що призвело до порушення законодавчо встановленого строку сплати єдиного внеску за період з 10.02.2018 по 10.04.2019. При цьому, припинення підприємницької діяльності позивачем не звільняє останнього від обов'язку сплачувати штрафні санкції та нараховану пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Посилання позивача на Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників суд до уваги не бере, оскільки цей закон встановлює, зокрема, право платника на списання за його заявою до податкового органу сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки у порядку, визначеному у цьому законі. Відтак, суми грошових зобов'язань зі сплати штрафів та пені автоматично не списуються. Доказів звернення до податкового органу з цим питанням позивач суду не надав.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проаналізувавши обставини справи та вищенаведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ДПС у Волинській області від 28 серпня 2020 року №0036195433 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесене відповідачем з дотриманням вимог чинного законодавства України, на підставі та в межах наданих йому повноважень, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 262, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про скасування рішення від 28 серпня 2020 року №0036195433 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук