про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
09 листопада 2020 р. Справа № 120/6312/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Слободонюк Михайло Васильович, перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління ДПС у Вінницькій області до Будівельно-монтажного управління № 2 ПАТ "Укргазбуд" про стягнення податкового боргу та накладення арешту на кошти та інші цінності,
03.11.2020 року до суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Вінницькій області про стягнення з Будівельно-монтажного управління № 2 ПАТ "Укргазбуд" податкового боргу на загальну суму 3 091 779,72 грн. з рахунків платника податків у банках та накладення арешту на кошти та інші цінності вказаного платника податків, що відкриті в установах банку.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу. Водночас, вказані положення поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві з поміж іншого зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).
В той же час за вимогами п.4 та п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, згідно ч. 4 статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що відповідачем у даній адміністративний справі визначено Будівельно-монтажне управління № 2 ПАТ "Укргазбуд", яке згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є філією (відокремленим підрозділом) ПАТ "Укргазбуд".
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Згідно п. 5 ч. 4 ст. 46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
Як уже зазначалось судом вище, відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що Будівельно-монтажне управління № 2 ПАТ "Укргазбуд" є філією ПАТ "Укргазбуд" (код ЄДРПОУ 14277604), тобто не є юридичною особою.
Відповідно до ч. 3 ст. 95 ЦК України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що її створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. У свою чергу, частиною 2 статті 80 ЦК України передбачено, що саме юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю і може бути позивачем та відповідачем у суді.
Філією є такий відокремлений підрозділ, який виконує всі або частину функцій самої юридичної особи від імені юридичної особи. Філії створюються для здійснення діяльності юридичної особи поза її місцезнаходженням.
Тобто, адміністративну процесуальну правосуб'єктність можуть мати лише юридичні особи, а не їх філії та відокремлені структурні підрозділи, які юридичними особами не зареєстровані. Відповідальність за дії філій, представництв і їх посадових осіб несе юридична особа, яка утворила ці філії і представництва. Таким чином, філії і представництва хоча і є відокремленими підрозділами юридичної особи, проте продовжують залишатися складовими її частинами. Власною юридичною правосуб'єктністю і правоздатністю вони не наділені.
За таких обставин, філія Будівельно-монтажного управління № 2 ПАТ "Укргазбуд" не може бути відповідачем у справі. Натомість, доказів того, що філія наділена адміністративною процесуальною дієздатністю, тобто є юридичною особою та може бути відповідачем у даній справі, матеріали позову не містять.
Наведена обставина позбавляє суд можливості вирішити питання щодо персонального складу відповідачів у даній справі, змістовності позовних вимог до кожного з них і наявність доказів на підтвердження заявлених вимог, а також дотримання позивачем вимог КАС України при обранні способу захисту порушеного права з огляду на предметну, територіальну і інстанційну підсудність спору.
Отже, позивачу слід виконати вимоги процесуального закону та надати докази про те, що особа, до якої звернуті позовні вимоги, наділена адміністративною процесуальною дієздатністю, тобто може бути відповідачем у даній справі. В іншому ж випадку позивачу слід визначити належного відповідача у даній справі та викласти позовну заяву у новій редакції.
Так, частиною другою статті 171 КАС України визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого позову вимогам закону, позовну заяву ГУ ДПС у Вінницькій області належить залишити без руху з наданням особі, яка її подала, строку для усунення виявлених судом недоліків.
Керуючись ст. 43, 46, 160, 161, 169, 171, 248, 256, 293 КАС України, -
1. Позовну заяву Головного управління ДПС у Вінницькій області до Будівельно-монтажного управління № 2 ПАТ "Укргазбуд" про стягнення податкового боргу та накладення арешту на кошти та інші цінності залишити без руху.
2. Встановити позивачеві п'ятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали суду.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович