м. Вінниця
09 листопада 2020 р. cправа № 120/6375/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дончик Віталій Володимирович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини Національної гвардії України НОМЕР_1 про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії
04.11.2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Військової частини Національної гвардії України НОМЕР_1 про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Згідно з пунктом третім частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, встановлено, що позовна заява не відповідає таким вимогам, з огляду на наступне.
Частиною 1 та 5 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Як вбачається із прохальної частини позовної заяви, позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за неотримане речове майно.
Водночас судом з'ясовано, що наказом командира Військової частини НОМЕР_1 НГ від 11.05.2019 №103 позивача звільнено у запас, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 12.05.2019 року.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що у вересні 2020 року позивач усно звернувся до відповідача з проханням виплатити йому належні кошти за неотримане речове майно та видати відповідну довідку. Разом з тим, позивачу видано довідку №44 про вартість речового майна, що належить до виплати, однак вказана компенсація не виплачена, оскільки у відповідача відсутні кошти для виплат.
Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з адміністративним позовом.
Однак, суд зауважує, що про порушене право на компенсацію речового майна позивач міг дізнатись під час звільнення з військової служби, в тому числі з наказу Військової частини НОМЕР_1 НГ від 11.05.2019 №103, який в свою чергу передбачав перелік виплат, які були здійсненні позивачу станом на момент його звільнення. Разом з тим, грошова компенсація за неотримане речове майно в даному документі зазначена не була.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач про порушене право дізнався 11.05.2019 року з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 НГ від 11.05.2019 №103, при цьому, до суду звернувся 04.11.2020 року, тобто з пропуском строку визначеного частиною 5 статті 122 КАС України, не надавши при цьому заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
В силу частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак, в порушення зазначених вище положень, до матеріалів позовної заяви не додано клопотання про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску.
Також слід вказати, що відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Наведене узгоджується з повноваженнями суду при вирішенні справи. Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, для прийняття рішення про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії суд неодмінно повинен встановити факт його бездіяльності та констатувати її протиправний характер внаслідок порушення прав, свобод та інтересів позивача з боку відповідача-суб'єкта владних повноважень.
У рамках адміністративного судочинства:
дії - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні;
суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - це нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Так, згідно з прохальною частиною позовної заяви позивач зокрема просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за неотримане речове майно.
При цьому, суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації, а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Разом з тим, доказів звернення до відповідача з відповідною заявою чи рапортом щодо виплати грошової компенсації матеріали справи не містять.
Відтак позивачу необхідно конкретизувати, яку саме бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною і такою, що порушує його права та законні інтереси, внаслідок яких позивач звертається з позовом до адміністративного суду та просить відповідача вчинити певні дії.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. 122, 123, 160, 161, 169, 171, 172 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини Національної гвардії України НОМЕР_1 про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк, з дня вручення копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:
- надання суду заяви про поновлення строків звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску;
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Дончик Віталій Володимирович