Рішення від 04.11.2020 по справі 918/749/20

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" листопада 2020 р. м. Рівне Справа № 918/749/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бережнюк В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Орендне підприємство санаторій "Червона Калина"

довідповідача Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській областях

про внесення змін до договору

Секретар судового засідання Лиманський А.Ю.

Представники сторін:

від позивача Сергійчук Н.А.

від відповідача Беркута Є.В., Муляр С.О.

Суть спору:

Орендне підприємство санаторій "Червона Калина" звернулося до господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській областях про внесення змін до Договору про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 р. шляхом викладення його в новій редакції від 15.01.2019 р.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позовні вимоги мотивовані тим, що 15.01.2019 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській областяі та Організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина" укладено Договір б/н про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції (далі договір оренди) про передачу в строкове платне користування цілісного майнового комплексу санаторію "Червона калина", розташованого в с.Жобрин Рівненського району по вул.Лісова, 1. Згідно Договору ОП санаторій "Червона калина" зобов'язувався щомісячно до 15 числа місяця , наступного за звітним сплачувати орендну плату, визначену на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10. 1995 року № 786, яка підлягає щомісячному коригуванню на індекс інфляції.

Враховуючи обставини щодо введення на території України карантину і запровадження Кабінетом Міністрів України режиму надзвичайної ситуації на всій території країни відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 р. (із змінами, внесеними у подальшому відповідними Постановами Кабінету Міністрів України) встановлені обмежувальні заходи в роботі окремих підприємств господарської діяльності, зокрема заборонена робота торгово-розважальних центрів, закладів громадського харчування, інших установ розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного та побутового обслуговування населення, проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 10 осіб.

Тому, згідно наказів по підприємству позивача № 37/01-37 від 17.03.2020 року "Про дотримання карантинних заходів в санаторії", № 42/01-42 від 02.04.2020 року " Про внесення змін і доповнень до наказу № 37/01-37 від 17.03.2020 року про дотримання карантинних заходів в санаторії" державне майно Орендарем не використовувалося з 18.03.2020 року, та з 01.04.2020 року господарська діяльність орендного підприємства була зупинена.

На переконання позивача запроваджені в державі карантинні заходи відповідно до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" відносяться до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), тобто надзвичайних та невідворотних обставин, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань щодо сплати орендних платежів, передбачених умовами договору оренди.

Позивач звертався до відповідача із листами № 01/14-253 від 23.03.2020 року та № 01/14-261 від 02.04.2020 року, у яких висловлено прохання звільнити ОП санаторій "Червона калина" від нарахування та сплати орендної плати за орендоване майно на період карантину, оскільки майно не могло використовуватися. Орендодавець листом №11-02-1551 від 25.05.2020 р. повідомив, що відсутні підстави для звільнення орендаря від сплати орендних платежів чи зменшення їх розміру.

17.06.2020 року листом за № 01/14-370 ОП санаторій "Червона калина" як орендар державного майна за Договором оренди, звернувся до відповідача з пропозицією про внесення змін до Договору б/н про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції від 15.01.2019 року, укладеного між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській області та організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина", а саме п.9.2. Договору доповнити реченням:

"Орендар звільняється від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину".

На вказане звернення відповідач листом від 01.07.2020 року № 11-02-1940 відмовив у внесенні змін у договір із посиланням на те, що заборони, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 не поширюються на здійснення діяльності закладами охорони здоров"я санаторно-курортного типу і що наказом Фонду державного майна України затверджено типові договори оренди цілісних майнових комплексів, в зазначених договорах відсутній розділ, що стосується форс-мажорних обставин.

Позивач вказує, що відповідно до ст.179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Сторони Договору оренди у даній справі не дійшли згоди щодо обставин форс-мажору, який виник через пандемію коронавірусної хвороби.

Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно п.9.3 Договору оренди всі суперечки, які виникають з цього Договору або у зв"язку з ним, не вирішені шляхом переговорів , вирішуються у судовому порядку. Пунктом 10.11 Договору оренди передбачено, що взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.

Таким чином, позивач вказує, що у Договорі оренди відсутній розділ, який регулює дії сторін договору у випадках форс-мажору, чи виникнення інших обставин, які не залежать від волі його сторін, що унеможливлює використання орендованого майна, тому звернувся до суду із позовом про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції від 15.01.2019 року, а саме п.9.2. Договору доповнити реченням: "Орендар звільняється від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину".

14 серпня 2020 року від відповідача надійшов відзив, у кому позов не визнає. Серед іншого пояснює, що частиною 4, статті 17 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" встановлено, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плаї незалежно від наслідків провадження господарської діяльності. Постановою КМУ № 211 від 11.03.2020 року "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2" (зі змінами) не було встановлено заборон на здійснення діяльності закладами охорони здоров'я санаторно-курортного типу.

Наказом Фонду державного майна України № 1774 від 23.08.2000 року затверджено типові договори оренди в тому числі договори цілісних майнових комплексів, які в свою чергу не містять розділу щодо форс-мажорних обставин.

Враховуючи, що оренда державного майна регулюється спеціальним законодавством - Законом України "Про оренду державного та комунального майна", який не містить положень про форс-мажорні обставини, а також те, що Наказом Фонду державного майна України № 1774 від 23.08.2000 року затверджено типові договір про оренду ЦМК, який також не містить розділу відносно форс-мажорних обставин, та відсутністю законодавчої заборони на використання майна позивачем у період карантину, тому Регіональне відділення вважає безпідставною вимогу позивача про внесення змін до договору, в тому числі і в частині звільнення від орендної плати через вплив форс-мажорних обставин (карантину).

За наведеного відповідач просить відмовити у задоволенні даного позову.

27 серпня 2020 року ОП санаторій "Червона калина" подав до канцелярії суду відповідь на відзив. Зазначає, що санаторієм не оспорюється умова беззаперечного внесення орендної плати до бюджету. З дати заснування і до запровадження державою карантину через пандемію коронавірусної хвороби санаторієм жодного разу не було допущено випадків несплати чи несвоєчасної сплати орендної плати за користування державним майном незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

ОП санаторій "Червона калина" згідно Класифікатора видів економічної діяльності - КВЕД 86.10 є лікувальним закладом з діючою безстроковою ліцензією МОЗ України на медичну практику від 19.07.2012 року та акредитаційним сертифікатом МОЗ України від 09.06.2020 року (попередній закінчив дію 18.05.2020 року), що підтверджується Детальною інформацією про юридичну особу з ЄДР, тобто в своїй діяльності щодо надання лікувальних послуг санаторій повністю підпорядковується Міністерству охорони здоров"я України. Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 р. (із змінами, внесеними Постановами Кабінету Міністрів України № 215 від 16.03.2020 року, № 242 від 20.03.2020 року, № 239 від 25.03.2020 року) зобов'язано МОЗ України забезпечити тимчасове припинення проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім термінових та невідкладних.

На переконання позивача саме органами державної влади було встановлено заборону на здійснення господарської діяльності лікувального закладу. На державному рівні введення карантину віднесено до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), де виникають обставини юридичного форс-мажору, що з незалежних і непередбачуваних для суб"єктів господарювання об"єктивних причин, зумовлених обов"язком виконання встановлених обмежувальних заходів нормативно-правовими актами органів державної влади та місцевого самоврядування, унеможливлюють виконання своїх договірних зобов'язань.

Вважає, що ці дії призвели до непередбачуваних обставин щодо належного виконання Договору від 15.01.2019 року про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції, укладеного між Орендним підприємством санаторієм "Червона калина" та Регіональним відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях. У зв"язку з цим у договірних зобов'язаннях Сторін з'явились події - непередбачені зовнішні ризики, що мають ознаки непрогнозованості. Виконання Орендарем Договору оренди бн від 15.01.2019 року в частині сплати орендної плати на час запровадження карантину порушує співвідношення майнових інтересів Сторін і позбавляє Орендаря належного виконання ним договірних зобов'язань.

ОП санаторій "Червона калина" звертався за підтвердженням обставин форс-мажору до Рівненської торгово-промислової палати, та отримав Висновок №56.05/197 від 15.06.2020 р., згідно якого підтверджено факт настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в період з 18.03.2020 р. - 15.06.2020 р. по Договору оренди з правом викупу №1 від 20.05.1994 р., викладеного в новій редакції від 15.01.2019 р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській області та організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина". Дана обставина слугувала підставою для звернення позивача до відповідача з пропозицією внесення змін до діючого Договору оренди. В заперечення на пропозицію санаторію відповідач зазначає, що договір оренди є типовим, затвердженим наказом ФДМУ 23.08.2000 року, він не містить розділу про форс-мажорні обставини та відсутня законодавча заборона на використання майна.

Проте, позивач наголошує, що з часу затвердження типового договору пройшло 20 років і суспільні відносини зазнали змін, форс-мажорні обставини виникли вперше з часу утворення орендного підприємства згаданого санаторію.

Керівництвом орендного підприємства було вжито вичерпних заходів з метою, на час карантину, належного утримання і збереження орендованого державного майна. Санаторій продовжує нести витрати на аварійне забезпечення об"єктів електро-газо-водопостачанням, телекомунікаційним зв"язком, на оплату праці чергового персоналу аварійно-технічних служб і охорони.

Згідно протоколу № 40 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Рівненської області від 10.07.2020 року ОП санаторію "Червона калина" надано дозвіл у період карантину на стаціонарне лікування хворих на особливі захворювання у період карантину. Наказом головного лікаря від 15.07.2020 року № 62/01-62 на виконання згаданого рішення - з 16.07.2020 року частково відновлено надання послуг оздоровлення в умовах адаптованого карантину, що додатково підтверджує факт, що позивач не міг без дозволу державних органів відновити господарську діяльність з використанням орендованого майна в умовах запровадженого карантину.

Враховуючи наведене, позивач просить суд задоволити позовні вимоги повністю та внести зміни у Договір, а саме п.9.2. Договору доповнити реченням: "Орендар звільняється від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину".

Інші процесуальні дії у справі

Ухвалою від 30.07.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 18.08.2020 р.

Від позивача надійшла заява від 14.08.2020 р. про залучення співвідповідача до участі у справі №918/749/20.

Ухвалою від 18.08.2020 р. підготовче засідання відкладено на 02.09.2020 р. на 15:00 год.

25.08.2020 р. від позивача надійшла заява від 20.08.2020 р. про відкликання заяви від 14.08.2020 р. про залучення співвідповідача до участі у справі №918/749/20. Вказана заява відповідає вимогам ст.ст.46, 170 ГПК України, тому була прийнята судом.

Ухвалою від 02 вересня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.09.2020 р.

22 вересня 2020 року розпочато розгляд справи по суті. Представники позивача та відповідача надали свої усні пояснення, які стосуються предмету спору. Під час слухання справи виникла необхідність оголосити перерву у судовому засіданні до 04.11.2020 р.

04.11.2020 р. суд дослідив письмові докази, що містяться у справі. Заслухано представників сторін у судових дебатах.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

15.01.2019 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області (Орендодавець) та Організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина" (Орендар) укладено Договір б/н про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції (далі договір оренди) про передачу в строкове платне користування цілісного майнового комплексу санаторію "Червона калина", розташованого в с.Жобрин Рівненського району по вул.Лісова, 1. (арк.с. 5-15).

Пунктом 1.1. Договору обумовлено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс - санаторій "Червона калина", розташований в с.Жобрин Рівненського району по вул.Лісова, 1 (надалі - Об'єкт оренди), склад і вартість якого визначено відповідно до акта оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу Об'єкта оренди, складеного за станом на 30 квітня 2018 року, вартість якого за актом оцінки становить 14 377 100 грн. Також у цьому пункті Договору наведено перелік майна, що передано в оренду.

Згідно розділу 3 Договору ОП санаторій "Червона калина" зобов'язується щомісячно до 15 числа місяця , наступного за звітним сплачувати орендну плату, визначену на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10. 1995 року № 786, яка підлягає щомісячному коригуванню на індекс інфляції. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, зміни орендної ставки, істотної зміни стану майна Об'єкта оренди з незалежних від Сторін обставин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

У розділі 9 Договору "Відповідальність і вирішення спорів за Договором" сторони погодили, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з умовами Договору та чинним законодавством. Спори і суперечки, які виникають з цього Договору або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

Пунктами 10.2.-10.3. Договору передбачено, що умови цього Договору зберігають силу протягом всього терміну цього Договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань. Зміни і доповнення або розірвання цього Договору допускаються за взаємною згодою Сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншій Стороні. Усі зміни та доповнення до Договору здійснюються в такій самій формі, що й Договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено законом.

Наказом Фонду державного майна України 11.04.2019 р. №363 "Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України" утворено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях як юридичну особу публічного права, що розташоване у м. Рівне, реорганізувавши шляхом злиття Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області. Установлено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", прийнятої відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", установлено на усій території України карантин з 12 березня до 3 квітня 2020 року, заборонивши:

відвідування закладів освіти її здобувачами;

проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Загальнонаціональний карантин неодноразово продовжувався. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2020 р. № 956 карантин продовжено до 31 грудня 2020 року.

Встановлені обмежувальні заходи в роботі окремих підприємств господарської діяльності, зокрема заборонена робота торгово-розважальних центрів, закладів громадського харчування, інших установ розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного та побутового обслуговування населення, проведення всіх масових заходів тощо.

У зв'язку із встановленими обмежувальними заходами на усій території України, задля запобігання поширенню коронавірусної хвороби згідно наказів, винесених керівництвом ОП санаторій "Червона калина" № 37/01-37 від 17.03.2020 року "Про дотримання карантинних заходів в санаторії", № 42/01-42 від 02.04.2020 року " Про внесення змін і доповнень до наказу № 37/01-37 від 17.03.2020 року про дотримання карантинних заходів в санаторії", зокрема, з 18.03.2020 року була припинена господарська діяльність суб'єктів господарювання - орендарів і суборендарів, які орендують площі в будівлях санаторію, та з 01.04.2020 року господарська діяльність орендного підприємства санаторію "Червона калина" була зупинена (арк.с. 23-24).

У подальшому позивач звертався до відповідача із листами № 01/14-253 від 23.03.2020 року та № 01/14-261 від 02.04.2020 року (арк.с. 20-21), у яких висловлено прохання звільнити ОП санаторій "Червона калина" від нарахування та сплати орендної плати за орендоване майно на період карантину, оскільки орендоване майно не могло використовуватися по причині введення обмежувальних заходів на усій території України, що не залежало від волі Орендаря.

Орендодавець листом №11-02-1551 від 25.05.2020 р. повідомив, що відсутні підстави для звільнення орендаря від сплати орендних платежів чи зменшення їх розміру (арк.с. 22).

Орендне підприємство санаторій "Червона калина" звернулося до Рівненської торгово-промислової палати із заявою (№01/14-295-1 від 03.06.2020 р.) щодо підтвердження факту форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) по Договору оренди з правом викупу №1 від 20.05.1994 р., викладеного у новій редакції від 15.01.2019 р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області (Орендодавець) та Організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина" (Орендар).

Рівненською торгово-промисловою палатою надано Висновок №56.05/197 від 15.06.2020 р., згідно якого підтверджено факт настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в період з 18.03.2020 р. - 15.06.2020 р. по Договору оренди з правом викупу №1 від 20.05.1994 р., викладеного в новій редакції від 15.01.2019 р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській області та організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина" (арк.с. 25-26).

17.06.2020 року листом за № 01/14-370 ОП санаторій "Червона калина" як орендар державного майна за Договором оренди, звернувся до відповідача із пропозицією про внесення змін до Договору про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції від 15.01.2019 року, укладеного між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській області та організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина", а саме п.9.2. Договору запропонував доповнити реченням: "Орендар звільняється від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину". (арк.с. 18).

Свою пропозицію обгрунтував тим, що на виконання ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)" від 17.03.2020 р. № 530-ІХ, Постанови КМУ від 11.03.2020 р. №201 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19" (із змінами), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно- екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, рекомендацій та інструкцій Всесвітньої організації охорони здоров'я та Міністерства схорони здоров'я України, у зв'язку із загостренням ситуації, пов'язаної з поширенням випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої короновірусом, з метою своєчасного і повного проведення профілактичних і протиепідемічних заходів та на виконання Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" ОП санаторій "Червона калина" з дати запровадження карантину- з 12.03.2020 року змушене було зупинити надання послуг оздоровлення, з дати від"їзду останніх відпочиваючих - з 01.04.2020 року повністю закрити підприємство і зупинити свою господарську діяльність. Запроваджені в державі карантинні заходи відповідно до ЗУ "Про торгово -промислові палати в Україні" відносяться до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), тобто надзвичайних та невідворотних обставин, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору оренди. Відповідно до Цивільного та Господарського кодексів, сторона, яка зазнала впливу форс-мажору знільняється від відповідальності за невиконання та /або неналежне виконання своїх зобов'язань. Згідно з ч.б ст.762 Цивільного кодексу України наймач звільняється від плати за користування чином за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

У свою чергу відповідач листом від 01.07.2020 року № 11-02-1940 відмовив у внесенні змін у договір із посиланням на те, що заборони, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 не поширюються на здійснення діяльності закладами охорони здоров"я санаторно-курортного типу і що наказом Фонду державного майна України затверджено типові договори оренди цілісних майнових комплексів, в зазначених договорах відсутній розділ, що стосується форс-мажорних обставин (арк.с. 19).

Оскільки сторонами Договору оренди не досягнуто згоди щодо внесення змін до останнього шляхом переговорів у досудовому порядку, тому позивач звернувся до господарського суду із даним позовом, просить задоволити його вимоги та внести зміни у Договір, а саме п.9.2. Договору доповнити реченням: "Орендар звільняється від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину".

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін

За приписами ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, інші юридичні факти.

Відповідно до ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 Цивільного кодексу України).

Норми Господарського кодексу України, зокрема ст.181 визначають загальний порядок укладення господарських договорів, натомість відносини щодо оренди державного та комунального майна регулюються спеціальними нормами законодавства, закріпленими, зокрема, в законі України "Про оренду державного та комунального майна".

Враховуючи правову природу Договору оренди укладеного між позивачем та відповідачем, договірні правовідносини сторін підпадають під регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 р. № 2269-XII (чинного на момент виникнення спірних правовідносин (втратив чинність 01.02.2020 р. з дня введення в дію Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019 р. №157-IX).

Орендодавцями, серед інших, є: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам (ст.5 Закону).

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк.

Відповідно до ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Як передбачено ч.ч. 1, 5 ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, незалежно від результатів господарської діяльності.

Частиною 6 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13.04.2020 N 553-IX пункт 14 розд. "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу доповнено нормою, якою встановлено, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабміном з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до ч. 2 ст. 286 Господарського кодексу, ч. 4 та 6 ст. 762 Цивільного кодексу, також є заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб.

Таким чином вбачається, що законодавець в силу обставин, що склалися в Україні у час дії обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабміном з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), вніс зміни (доповнення) до Цивільного та Господарського кодексів України до норм, що стосуються обставин, за які не відповідає наймач у період коли орендоване майно не могло використовуватися.

Суд констатує, що введення карантину на державному рівні віднесено до обставин непереборної сили, що з незалежних і непередбачуваних для суб'єктів господарювання об'єктивних причин, зумовлених обов'язком виконання встановлених обмежувальних заходів нормативно-правовими актами органів державної влади та місцевого самоврядування, унеможливлюють виконання своїх договірних зобов'язань.

Отже, з того часу, коли позивач та відповідач уклали між собою Договір оренди суспільні відносини поступово зазнали певних змін, та у процесі виконання сторонами цього Договору виникли непередбачувані обставини, що не залежать від волі учасників договору, та останні за них не відповідають.

Відповідно до ст.179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Суд зазначає, що в умовах, які склалися під час запровадження на території України карантинних заходів, позивач правомірно звернувся до відповідача із відповідними письмовими пропозиціями щодо внесення змін до договору, оскільки існує необхідність конкретизації умов Договору оренди №1 від 20.05.1994 р., викладеного у новій редакції від 15.01.2019 р., у частині, яка стосується сплати орендої плати за наявності обставин, за які не відповідає наймач у період коли орендоване майно не могло використовуватися.

При цьому, внесення зміни у договір шляхом доповнення його пунктом, що стосується звільнення від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане орендарем через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину, - не суперечитиме законодавству, оскільки нині діюча норма ч. 6 статті 762 Цивільного кодексу України прямо передбачає, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає. Як вказано вище по тексту, до таких обставин віднесено також заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб.

У даному випадку позивачем було дотримано процедуру визначену чинним законодавством України та надіслана для Фонду пропозиція про внесення змін до договору. Відповідач у свою чергу не погодив внесення змін у договір, про що надав орендарю письмову відповідь. Тому позивач звернувся до суду з позовною вимогою, якою просить суд внести зміни до Договору б/н про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції від 15.01.2019 року, укладеного між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській областях та організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина", а саме п.9.2. Договору доповнити реченням: "Орендар звільняється від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину".

Суд звертає увагу, що внесення наведених вище змін до договору оренди не призводить до автоматичного звільнення орендаря від сплати орендних платежів у період протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину, а лише дає право орендарю на звернення до орендодавця із відповідною заявою щодо звільнення від сплати орендних платежів, за умови документального підтвердження зі сторони орендаря наявності відповідних обставин, та подання доказів неможливості здійснення діяльності та використання орендованого майна.

За положеннями статті 654 ЦК України всі зміни та доповнення до договору вчиняються в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається.

Підстави для зміни або розірвання договору визначені статтею 651 ЦК України і за загальним правилом, викладеним в частині першій цієї статті, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Про зміну або розірвання договору в порядку частини першої статті 651 ЦК України сторони вправі домовитися в будь-який час на свій розсуд (крім випадків, обумовлених законодавчо). Разом з тим, законодавець передбачає випадки, коли розгляд питання про внесення змін до договору чи про його розірвання передається на вирішення суду за ініціативою однієї із сторін. Підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини другої статті 651 ЦК України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.

Статтею 188 ГК України врегульовано порядок зміни розірвання господарських договорів, за яким сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (частини друга-четверта статті 188 ГК України).

Таким чином, підставами для виникнення юридичного спору про внесення змін у договір чи про його розірвання, який підлягає вирішенню судом є обставини, наведені у частині другій статті 651 ЦК України, і ці обставини виникають в силу прямо наведених у цій нормі фактів та подій, що зумовлюють правову невизначеність у суб'єктивних правах чи інтересах.

Згідно частини 5 статті 188 ГК України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

З наведеного вбачається, що чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди державного майна за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Однією з загальних засад цивільного законодавства згідно зі статтею 3 ЦК України є свобода договору, тобто укладаючи договір оренди, сторони вільно та на свій розсуд приймають правочин на певних встановлених ними умовах, узгоджуючи між собою ці умови.

Відповідно до частини 3 статті 653 ЦК України, у разі, зокрема, зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

За приписами частини 5 статті 188 ГК України, якщо судовим рішенням договір, зокрема, змінено, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду, тобто зазначені вище зміни до договору щодо сплати орендної плати наберуть чинності з дня набрання законної сили рішенням суду у справі.

Аналогічні положення містить й Закон України "Про оренду державного та комунального майна" та визначає умови, які є істотними для даних договорів, при цьому договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору. Водночас не виключається можливість передачі розбіжностей, що виникають при укладанні договору, на вирішення господарського суду. У такому випадку договір вважається укладеним з моменту набрання законної сили відповідним рішенням господарського суду і на умовах, зазначених у цьому рішенні.

В той же час, суд зазначає, що твердження відповідача про відсутність підстав для внесення запропонованих позивачем змін до Договору по тій причині, що заборони, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 не поширюються на здійснення діяльності закладами охорони здоров"я санаторно-курортного типу, і що наказом Фонду державного майна України затверджено типові договори оренди цілісних майнових комплексів, в зазначених договорах відсутній розділ, що стосується форс-мажорних обставин, - відхиляються судом, оскільки вказані обставини не звільняють відповідача від внесення змін до договору в силу дії іншої норми - Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 13.04.2020 N 553-IX про доповнення пункту 14 розд. "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України.

Крім того, Рівненською торгово-промисловою палатою надано Висновок №56.05/197 від 15.06.2020 р., згідно якого підтверджено факт настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в період з 18.03.2020 р. - 15.06.2020 р. по Договору оренди з правом викупу №1 від 20.05.1994 р., викладеного в новій редакції від 15.01.2019 р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській області та організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина".

Зважаючи на суттєве ускладнення виконання зобов'язань за договором оренди зумовлене істотною зміною обставин, які сторони не могли передбачити при його укладенні, а також приймаючи до уваги відмову відповідача на пропозицію позивача щодо внесення змін до договору, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОП санаторій "Червона калина" про внесення змін щодо конкретизації умов Договору оренди №1 від 20.05.1994 р., викладеного у новій редакції від 15.01.2019 р., у частині, яка стосується сплати орендої плати за наявності обставин, за які не відповідає наймач у період коли орендоване майно не могло використовуватися.

Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).

Також у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини в вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

Висновки суду

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про внесення змін до договору оренди.

Розподіл судових витрат

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).

Позивачем при зверненні до господарського суду сплачено судовий збір в розмірі 2 102,00 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи, що позов задоволено повністю, тому на відповідача покладається до відшкодування позивачу 2 102,00 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Внести зміни до Договору б/н про внесення змін до договору оренди з правом викупу від 20.05.1994 року шляхом викладення його в новій редакції від 15.01.2019 року, укладеного між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській областях та організацією орендарів орендного підприємства санаторію "Червона калина", а саме п.9.2. Договору доповнити реченням:

"Орендар звільняється від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (у випадку настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), в т.ч. на час запровадження карантину".

3. Стягнути з Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській областях (33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, 77, код ЄДРПОУ 42956062) на користь Орендного підприємства санаторій "Червона Калина" (35318, Рівненська область, Рівненський район, село Жобрин, вул.Лісова, 1, код ЄДРПОУ 21082717) - 2 102,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повний текст рішення складено та підписано 06 листопада 2020 року.

Суддя Бережнюк В.В.