Справа № 442/6367/20
Провадження №3/442/2626/2020
Іменем України
05 листопада 2020 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області - Нагірна О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , за ч.2 ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області надійшов адміністративнийматеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173 КУпАП ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 260600 від 21.09.2020.
Згідно ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАПу протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При підготовці справи до розгляду було встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАПта підлягає поверненню для належного оформлення, оскільки в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 24.09.2020 о 20 годині 30 хв, знаходячись за адресою : АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство щодо своєї дружини ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення передбачене ч.2 ст. 173 КУпАП.
Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Диспозицією ст.173КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Об'єктом правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, є суспільні відносини саме у сфері громадського порядку, а для кваліфікації дій особи за цією статтею встановлення хуліганського мотиву є обов'язковим. Таким чином, в порушення вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення суть правопорушення зазначена не правильно та не відповідає диспозиції ст. 173 КУпАП. Крім цього, вказана стаття містить одну диспозицію та одну санкцію, в той час коли в протоколі вказано, що правопорушення передбачено ч.2 ст. 173 КУпАП.
Натомість в діях правопорушника вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченогост.173-2 ч.1 КУпАП, санкція якого передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, за ознаками статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного або економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути або була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до протоколу, ОСОБА_1 вчинив сімейну сварку відносно особи, яка у розумінні ст. 1 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї» є членом сім'ї останнього.
Відсутність чіткого та однозначного визначення статті КУпАП, позбавляє суддю зробити обґрунтований висновок щодо належної кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року, визнано правильною практику суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбаченихст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що провести розгляд справи та винести законне і обґрунтоване рішення, без усунення вказаних недоліків не можливо, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути до Дрогобицького ВПГУНП вЛьвівській області для оформлення належним чином.
Керуючись ст.ст.256,278 КУпАП, суддя, -
Адміністративний протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 260600 від 24.09.2020 року відносно ОСОБА_1 , за ч.2 ст.173 КУпАП та додані до нього матеріалиповернути до Дрогобицького відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Львівській області- для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Нагірна О.Б.