04 листопада 2020 року справа № 580/4033/20 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсії позивачу відповідно до наданої довідки № 22 від 17.08.2020 Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданої довідки № 22 від 17.08.2020 Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 68% грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу - 9210,00 грн; окладу за військовим званням - 1480,00 грн; надбавки за вислугу років - 4810500 грн, надбавки за особливості проходження служби - 1550,05; надбавки за служби в умовах режимних обмежень - 1842,00 грн, надбавки за кваліфікацію - 644,70 грн, премії - 2763,00 грн.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.10.2020 відповідач подав суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі №510/1286/16-а. Клопотання мотивоване тим, що у вказаній справі вирішується питання правомірності здійснення перерахунку пенсії поза межами шестимісячного строку звернення до суду. Оскільки позивач у справі № 580/4033/20 просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019, тобто поза межами встановленого строку звернення, тому відповідач просить зупинити провадження у даній справі.
Наказом Черкаського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 №63 посилено особливий режим суду під час карантину, у зв'язку з тим, що у декількох працівників діагностовано захворювання на СOVID-19.
У період з 12.10.2020 по 13.10.2020 включно, суддя Черкаського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 перебував у відпустці, а надалі з 15.10.2020 по 03.11.2020 включно на лікарняному, з огляду на що розгляд клопотання здійснюється у перший робочий день - 04.11.2020.
Вирішуючи питання про наявність підстав для зупинення провадження у даній справі, суд зазначає про таке.
Як встановлено із відомостей на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень, Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 26.06.2019 у справі №510/1286/16-а дійшла висновку про обґрунтованість передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду з мотивів існування виключної правової проблеми, яка полягає у необхідності формування відповідних правових позицій, для чого потрібно надати відповіді на такі питання:
1. Чи можуть судами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 у редакції, що діяла до 15.12.2017, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб'єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?
2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС України (стаття 99 у редакції, що діяла до 15.12.2017, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), для фактичного встановлення строкових меж (може граничних меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?
3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб'єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?
4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ Про пенсійне забезпечення; статті 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та статей 51, 55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?
У справі № 580/4033/20 позивач звернувся до суду з позовними вимогами, зокрема, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивачу на підставі довідки Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області № 22 від 17.08.2020.
Оскільки підставою для перерахунку пенсії позивача у цьому випадку є саме довідка Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Черкаській області № 22 від 17.08.2020, тому суду висновує, що вищевказані питання не впливають на вирішення даного спору.
Крім того, пунктом 5 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 236, 241-243, 256, 291, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зупинення провадження у справі № 580/4033/20 - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Кульчицький