Справа № 560/4642/20
іменем України
06 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якій, з урахуванням збільшення позовних вимог, просить суд:
1. Розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження.
2. Визнати протиправними та скасувати вимоги відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 20.01.2020 №Ф-3801-53 У на загальну суму 3759,91 грн та від 07.09.2020 №Ф-3801-53 на загальну суму 17962,26 грн
3. Визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та відображення в особовому рахунку (інтегрованій картці) позивача у податковому органі відповідних сум основного боргу, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ознакою позивача як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
4. Зобов'язати відповідача вилучити з особового рахунку (інтегрованої картки) позивача у податковому органі усі грошові нарахування з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (включаючи суми основного боргу, штрафних санкцій і пені), що були нараховані позивачу за ознакою особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
5. Вирішити питання про відшкодування позивачеві сплаченого судового збору.
В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2019 у справі №560/487/19 визнано протиправною та скасовано вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ № Ф-3801-53 від 12.11.2018. Відповідач так і не провів усіх необхідних корегувань в в даних особового рахунку позивача в податковому органі, а відтак продовжує незаконно нараховувати та обліковувати по особовому рахунку додаткові (подвійні) нарахування основного боргу, штрафних санкцій і пені з ЄСВ позивачу як особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Ухвалою суду від 20.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, а ухвалою від 18.09.2020 прийнято до розгляду заяву про збільшення позовних вимог.
01.09.2020 до суду відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що на підставі даних Єдиного реєстру адвокатів України ДПС внесені ознаки провадження незалежної професійної діяльності. За даними інтегрованої картки платника податків, станом на 31.12.2019 у позивача рахується недоїмка в сумі 10267,42 грн, у зв'язку з чим, контролюючим органом сформовано вимогу про сплату боргу №Ф-3801-53 від 20.01.2020.
Судом встановлено такі обставини справи.
ОСОБА_1 з 18.09.2001 зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ( далі - ЄДР) як фізична особа-підприємець, взятий на податковий облік 25 вересня 2001 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії В01 №699748 від 18.09.2001 року та довідкою про взяття на облік платника податків №1472 від 11.03.2008 року.
З 01 січня 2012 року позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування, ставка єдиного податку 5% (свідоцтво платника єдиного податку серії А №490327 від 18.01.2012 року) з зареєстрованими видами діяльності: Код КВЕД 69.10 Діяльність у сфері права (основний), Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого і нерухомого майна, Код КВЕД 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування.
25.10.2006 ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №384, у зв'язку з чим в реєстраційних даних інформаційної системи "Податковий блок" йому 20.02.2018 року встановлено ознаку незалежної професійної діяльності (адвокат).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року у справі №560/487/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги - задоволено.
Визнано протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області про сплату боргу (недоїмки) від 12 листопада 2018 року № Ф 3801-53.
У зв'язку з наявністю заборгованості по єдиному внеску 20.01.2020 року Головним управлінням Державної податкової служби України у Хмельницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3801-53 на суму 10267,42 грн.
07.09.2020 року Головним управлінням Державної податкової служби України у Хмельницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3801-53 на суму 17962,26 грн.
Недоїмка нарахована позивачу у зв'язку з несплатою ним єдиного внеску як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність в якості адвоката.
Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктами 4, 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Законодавець розмежовує платників єдиного внеску на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Відтак, фізична особа-підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, є різними платниками єдиного внеску.
Позивач є платником єдиного внеску - фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування, видом економічної діяльності якого є "Діяльність у сфері права", код 69.10.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 2464-VI, облік осіб, зазначених у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.
Взяття на облік осіб, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб (частина друга статті 5 Закону № 2464-VI).
Відповідно до статті 5 Закону № 2464-VI та інших нормативно-правових актів розроблено Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року № 1162, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за № 1553/26330, (далі - Порядок № 1162).
Згідно пункту 3 розділу ІІ Порядку № 1162, дані про взяття на облік платників єдиного внеску в порядку інформаційної взаємодії передаються державному реєстратору в день взяття їх на облік за місцезнаходженням чи місцем проживання із зазначенням: дати взяття на облік, найменування та коду за ЄДРПОУ контролюючого органу, в якому такого платника взято на облік, реєстраційного номера платника єдиного внеску.
Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб-підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (далі - Закон № 755-IV) (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 1162).
Судом встановлено, що позивач як фізична особа-підприємець з 18.09.2001 перебуває на обліку в контролюючому органі, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Розділом ІІІ Порядку № 1162 встановлено порядок взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №1162, взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку №1162 платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності
Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 3 розділу ІІІ Порядку №1162).
Відтак, взяття контролюючим органом на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється виключно за заявою такої особи за формою № 1-ЄСВ. Взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючим органом за власною ініціативою шляхом встановлення "ознаки незалежної професійної діяльності" Порядок №1162 не передбачає.
Суд встановив, що позивач після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, документів для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність не подав. Натомість відповідач самостійно встановив позивачу як фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності, що не узгоджується з нормами Порядку №1162, якими визначена процедура взяття на облік платників єдиного внеску.
Щодо внесення відомостей про платника єдиного внеску до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до абзац. 3 ч. 1 ст. 20 Закону № 2464-VI, реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування
Відомості про фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами (абзац третій частини другої статті 20 Закону № 2464-VI).
Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Положення №10-1), визначено порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Пунктом 1 розділу ІІІ Положення № 10-1, визначено, що з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення № 10-1, облікова картка відкривається у разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом.
Дослідивши матеріали адміністративної справи суд приходить до висновку про відсутність повноважень у контролюючого органу за власною ініціативою без наявності звітності позивача вносити зміни (подавати інформацію до ПФУ щодо змін) до облікової картки платника єдиного внеску шляхом встановлення "ознаки незалежної професійної діяльності" та відповідно нараховувати єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску на місяць, як граничний мінімальний внесок для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Дана справа відповідає ознакам зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм викладених у рішенні Верховного Суду по справі №520/3939/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/10/19).
Постановою від 04.12.2019 Велика Палата Верховного суду зазначене рішення залишила без змін.
Суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №520/3939/19.
Крім того, суд зазначає, що у рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року у справі №560/487/19, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019, вже було встановлено протиправність нарахування позивачу єдиного соціального внеску як особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду, позивачем сплачено 2522,40 грн судового збору, враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, на користь позивача необхідно стягнути сплачений ним судовий збір, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області про сплату боргу (недоїмки) від 20.01.2020 №Ф-3801-53 У на загальну суму 3759,91 грн та від 07.09.2020 №Ф-3801-53 на загальну суму 17962,26 грн
Визнати неправомірними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо нарахування та відображення в особовому рахунку (інтегрованій картці) позивача у податковому органі відповідних сум основного боргу, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ознакою ОСОБА_1 як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Зобов'язати Головного управління ДПС у Хмельницькій області вилучити з особового рахунку (інтегрованої картки) ОСОБА_1 у податковому органі усі грошові нарахування з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (включаючи суми основного боргу, штрафних санкцій і пені), що були нараховані ОСОБА_1 за ознакою особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Стягнути на користь ОСОБА_1 2522 (дві тисячі п'ятсот двадцять дві) гривні 40 копійок судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя О.О. Михайлов