Справа № 560/4893/20
іменем України
05 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком із збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, у відповідності до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.08.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, у відповідності до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.08.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся з письмовою заявою до відповідача з вимогами перерахувати пенсію зі збільшенням на один процент заробітку для обчислення пенсії за кожний рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до вимог пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII.
За результатом розгляду заяви, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що йому відмовлено у зв'язку із відсутністю підстав для перерахунку пенсії.
Позивач з такими діями відповідача не погоджується, вважає їх протиправними, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 . Вказує, що 17.07.2020 позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяву про перерахунок пенсії з врахуванням статей 49, 50, частини 4 статті 54 Закону №796-ХІІ. Інших заяв про перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ остання до пенсійного органу не подавав, тому вважає заявлені вимоги передчасними.
Позивач подав пояснення, згідно яких заперечив щодо зазначених у відзиві тверджень відповідача та вказує, що подавав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області дві заяви про перерахунок пенсії, проте, з яких підстав друга заява від 17.07.2020 відсутня в матеріалах пенсійної справи, позивачу не відомо. Просить позов задовольнити повністю.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 02.09.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
В ході розгляду справи згідно ухвали від 01.10.2020 залишив позовну заяву без руху з підстав подання до суду доказів, що підтверджують позовні вимоги.
Відповідно до ухвали від 05.11.2020 суд вирішив продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 є потерпілою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
17.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив надати відповідь на якій підставі призначена, нараховується та виплачується її пенсія. Вказана заява зареєстрована за вхю№3408/Б-2200-20 від 17.07.2020.
Листом від 17.08.2020 №4009-3408/Б-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про те, що пенсія призначена з 28.01.1998 по ІІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ. Згідно заяви, з 30.12.2014 ОСОБА_1 переведений на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ. Розмір пенсії з 30.04.2020 становить 3535,34 грн.
Разом з тим, суд встановив, що ОСОБА_1 17.07.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням статей 49, 50 частини 4 статті 54 Закону №796-ХІІ, визначивши її у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії, починаючи з 01.01.2014 по 02.08.2014 включно. Вказана заява зареєстрована за вх.№3433/Б-22-20 від 20.07.2020.
За результатом розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 19.08.2020 №4062-3433/Б-03/8-2200/20 повідомив позивача про відсутність підстав для виплати пенсії з врахуванням статей 49, 50 Закону №796-ХІІ в інших розмірах, ніж визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом порушених прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, регулюють Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) .
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-XII (в редакції, чинній до 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії", згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частина 2 статті 56 Закону №796-XII доповнена словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За змістом частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV), за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Отже, особам надане право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-XII.
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону №796-XII, а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05.09.2018 у справі №565/1062/17 та від 10.10.2018 у справі №679/952/17.
Разом з тим, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи і не стосуються дій відповідача у майбутньому, тому позовна вимога про зобов'язання відповідача сплачувати довічну пенсію не підлягає задоволенню.
Суд встановив, що спірним у справі, що розглядається, є питання щодо звернення позивача до пенсійного органу з вимогами про обчислення та виплату пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020, та порушення прав останньої внаслідок непроведення такого перерахунку відповідачем.
В ході розгляду справи згідно ухвали від 01.10.2020 залишив позовну заяву без руху з підстав подання до суду доказів, що підтверджують позовні вимоги.
Від позивача на виконання ухвали суду від 12.10.2020 надійшло пояснення, в якому позивач вказав, що подавав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області дві заяви про перерахунок пенсії, проте, з яких підстав друга заява від 17.07.2020 відсутня в матеріалах пенсійної справи, позивачу не відомо.
З метою з'ясування обставин у справі, суд ухвалою від 15.10.2020 витребував у відповідача документально підтверджені пояснення щодо отримання та розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2020 про перерахунок пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язав вказані пояснення надати суду до 23.10.2020.
На адресу суду від відповідача надійшли пояснення, в яких позивач вказав, що заяв про перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ остання до пенсійного органу позивач не подавав. На підтвердження вказаних обставин, відповідач надав належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
З доданих до матеріалів справи документів, суд встановив, що заява від 17.07.2020, яку надав позивач як на доказ звернення до відповідача, не містить відмітки про її отримання Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Разом з тим, в матеріалах справи міститься фіскальний чек від 17.07.2020, на який позивач посилається як на докази надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяви від 17.07.2020 про здійснення перерахунку пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, та доказів отримання пенсійним органом цієї заяви.
Проте, зазначений фіскальний чек не може бути безпосереднім доказом відправки заяви ОСОБА_1 саме про обчислення та виплату пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020, оскільки з цих чеків неможливо встановити які саме документи надсилав позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Описів вкладення поштового відправлення або інших доказів, які б підтверджували отримання відповідачем спірної заяви, позивач не надав.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач не відмовляв ОСОБА_1 у проведенні обчислення та виплати йому пенсії за віком зі збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020, тобто, не порушував права позивача.
Суд вважає, що вимоги позивача є передчасними, тому, враховуючи положення частини 1 статті 2 КАС України, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 листопада 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.В. Матущак