06 листопада 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/3410/20
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-168 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не поновлення пенсії ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у поновленні пенсії позивачу, викладене в листах відповідача від 10.06.2020, 12.08.2020, 28.08.2020 та 18.09.2020 року;
- зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме: провести поновлення виплати пенсії позивачу з 07.10.2009 року відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та здійснювати виплату пенсії на вказаний ним банківський рахунок з врахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів;
- стягнути з відповідача кошти в сумі 100,000 грн в якості відшкодування моральної шкоди, заподіяної його противоправними рішеннями, дією та бездіяльністю, в результаті яких відповідач відмовив у поновленні пенсії позивачу.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи існують підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Із позовної заяви та доданих до неї матеріалів встановлено, що позивач оскаржує бездіяльність та рішення пенсійного органу від 10.06.2020, 12.08.2020, 28.08.2020 та 18.09.2020 щодо не поновлення виплати пенсії позивачу з 07.10.2009 відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Дослідивши оскаржуване позивачем рішення від 10.06.2020 № 7, встановлено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 у справі №540/1932/19, яке набрало законної сили, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області витребувати архівну пенсійну справу ОСОБА_1 , повторно розглянути заяву останнього про поновлення пенсії за віком від 20.12.2018 та прийняти рішення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV. На виконання вказаного рішення, пенсійним органом здійснено запит до Пенсійного фонду Російської Федерації щодо витребування пенсійної справи ОСОБА_1 . Оскільки до Управління архівна пенсійна справа ОСОБА_1 не надійшла, ввідсутні підстави для поновлення та виплати пенсії.
Крім того, зі змісту листів-відповідей пенсійного органу від 12.08.2020, 28.08.2020, 18.09.2020 встановлено, що останні не є рішеннями-відмовами у призначенні пенсії, а повторно повідомляють заявника про розгляд даного питання, наслідком якого є рішення від 10.06.2020 № 7 та неможливість поновлення та виплати пенсії без надходження матеріалів архівної справи, запитаної на виконання рішення суду від 15.11.2019 у справі № 540/1932/19.
Так, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 у справі № 540/1932/19, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2020, задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Херсонській області. Визнана протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не витребування архівної пенсійної справи ОСОБА_1 . Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області витребувати архівну пенсійну справу ОСОБА_1 . Скасоване рішення відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 27.02.2019 № 15 про відмову у поновлені пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 . Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення пенсії за віком від 20.12.2018 та прийняти рішення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV. У решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто з ГУ ПФУ в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 384,20 грн.
Відтак, спірні правовідносини виникли у зв'язку із невиконанням або неналежним виконанням рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 у справі № 540/1932/19, що набрало законної сили.
Водночас, позивач у своїй позовній заяві безпосередньо зазначає, що передумовою виникнення даного позову є невиконання та неналежне виконання відповідачем рішення суду від 15.11.2019 у справі № 540/1932/19.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Отже, статтею 383 КАС України встановлений такий вид судового контролю за виконанням судового рішення, як визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України ).
З огляду на викладене, суд зауважує, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 383), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України.
Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Таким чином, проаналізувавши предмет позову у цій справі, необхідно зазначити, що він фактично спрямований на належне виконання іншого судового рішення.
Отже, обраний позивачем у цій справі спосіб захисту - визнання протиправними бездіяльності відповідача щодо не поновлення пенсії ОСОБА_1 та скасування рішень про відмову у поновленні пенсії позивачу викладених в листах відповідача від 10.06.2020, 12.08.2020, 28.08.2020 та 18.09.2020; зобов'язання відповідача провести поновлення виплати пенсії з 07.10.2009 відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та здійснювати виплату пенсії на вказаний ним банківський рахунок з врахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів; стягнення коштів в сумі 100,000 грн в якості відшкодування моральної шкоди, заподіяної противоправними рішеннями, дією та бездіяльністю, в результаті яких відповідач відмовив у поновленні пенсії позивачу, по суті є способом виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 у справі № 540/1932/19.
Отже, спір у даній справі є тотожним спору у справі № 540/1932/19, виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Проаналізувавши наведене, суд дійшов висновку про наявність у спірних правовідносинах обставин, з якими стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язує наявність підстав для визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду.
Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушуються його права, свободи чи інтереси, то він мав звертатись до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідною заявою, а не пред'являти новий адміністративний позов.
Відтак, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судових рішень, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
На підставі викладеного, необхідно зазначити про те, що в даному випадку наявне рішення суду, що набрало законної сили, яким вирішено спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, через що наявні правові підстави для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України, повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Керуючись ст.170, 243, 248 КАС України, -
ухвалила:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачеві, що даний спір належить розглядати в порядку статті 383 КАС України.
Повернути позивачу судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп, сплачений, відповідно до квитанції від 29.10.2020 № 60219, за подання до адміністративного суду позовної заяви.
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 112010200