Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без розгляду
06 листопада 2020 р. справа № 520/15450/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В., розглянувши адміністративний позов Кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу № 14 з виборів депутатів Харківської обласної ради ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобурлуцької селищної територіальної виборчої комісії Куп'янського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Великий Бурлук, Великобурлуцький район, Харківська область, 62600) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
06.11.2020 року до Харківського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу № 14 з виборів депутатів Харківської обласної ради, ОСОБА_1 в якій він просить:
- визнати протиправним протокольне рішення Великобурлуцької селищної територіальної виборчої комісії Куп'янського району Харківської області про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 630216 у територіальному виборчому окрузі № 14 з виборів депутатів Харківської обласної раді Харківської області та скасувати зазначене рішення.
- зобов'язати членів Великобурлуцької селищної територіальної виборчої комісії Куп'янського району Харківської області прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 630216.
Вказаний адміністративний позов о 00 год. 05 хв. 06 листопада 2020 року надійшов до Харківського окружного адміністративного суду.
Суд зазначає, що згідно з положеннями ч.6 ст.273 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Вказана норма є спеціальною по відношенню до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає строк звернення до адміністративного суду, та чітко визначає початок обчислення строку звернення до суду - день прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Частинами 1-3 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Суд наголошує на тому, що відповідно до частина 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Вищий адміністративний суд України у пункті 8.1.1 постанови Пленуму «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» від 01.11.2013 № 15 зазначив, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Таким чином, вирішальним для встановлення моменту початку перебігу строку на звернення до суду у справах щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів комісії є саме дата прийняття рішення, вчинення дії та допущення бездіяльності.
Строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено (ч.5 ст.179 Кодексу адміністративного судочинства України), в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності (п.8.1.2 вказаної Постанови Пленуму).
Пунктом 9 постанови Пленуму від 01.11.2013 № 15 зазначено, що позовна заява у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишається без розгляду, якщо позивач пропустив строк звернення до суду.
У разі пропущення строку звернення до суду позовні заяви у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишаються судами без розгляду на будь-якій стадії проходження справи в суді: відкриття провадження, в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч. 2 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому суд звертає увагу, що зміст правових норм, передбачених частиною 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017, та частиною 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції після 15.12.2017 щодо строку подання позовних заяв у виборчих справах та залишення без розгляду позовних заяв, поданих після закінчення цих строків, є абсолютно аналогічним, тому положення Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» від 01.11.2013 № 15 можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
За змістом позовних вимог позивач оскаржує протокольне рішення Великобурлуцької селищної територіальної виборчої комісії Куп'янського району Харківської області про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 630216 у територіальному виборчому окрузі № 14 від 26 жовтня 2020 року.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою 06.11.2020 року о 00 год. 05 хв.., тобто з пропуском п'ятиденного строку, передбаченого ч.6 ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити дану позовну заяву без розгляду.
Керуючись положеннями ст.ст.5, 169, 240, 243, 248, 270, 273, 277, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу № 14 з виборів депутатів Харківської обласної ради ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобурлуцької селищної територіальної виборчої комісії Куп'янського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Великий Бурлук, Великобурлуцький район, Харківська область, 62600) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Повний текст ухвали підписано 06 листопада 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.