Справа № 420/6648/19
05 листопада 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо: неврахування при перерахунку з 01.01.2018року пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію в розмірі 8% посадового окладу; надбавка за забезпечення безпеки польотів в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу та премії в розмірі 10% посадового окладу; виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії у 2018році, та 75% у 2019році; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2018року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 65% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 3520грн., окладу за військове звання в розмірі 1020грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2270грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з особовим складом в розмірі 7,5% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% посадового окладу; премії в розмірі 10% посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивачу з жовтня 1999р. була призначена згідно вимог частини 3 от. 43 Закону № 2262-ХП та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» із сум грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.07.2012 року, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років (35%), а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавка за кваліфікацію в розмірі 8 процентів посадового окладу; надбавка за забезпечення безпеки польотів в розмірі 15 процентів посадового окладу; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15 процентів посадового окладу; премія в розмірі 10 процентів посадового окладу. У березні 2018р. на виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, проте при цьому враховано лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років. Крім того, після проведеного перерахунку, виплату пенсії відповідач здійснює лише з урахуванням 50 процентів у 2018 році і 75 процентів і 2019 році розміру підвищення пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№44758/19 від 28.11.2019р.), наголошуючи, зокрема, що усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. На виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем у 2018р. проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років. ГУ ПФУ в Одеській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноваженого структурного підрозділу, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Відповідач не має права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Таким чином, ГУ ПФУ в Одеській області при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 р., Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. враховано усі складові, зазначені в довідці, в зв'язку з чим підстави для визнання дій відповідача протиправними відсутні. Крім того, зазначено щодо необґрунтованості вимог щодо здійснення виплати пенсії у 100-відсотковому від обчисленого розмірі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №420/6648/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 02.12.2019р. клопотання позивача - ОСОБА_1 щодо зупинення провадження у справі №420/6648/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18, задоволено. Зупинено провадження у справі №420/6648/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.
Ухвалою суду від 08.09.2020р. поновлено провадження у справі №420/6648/19 відповідно приписів ст..237 КАС України за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 22.09.2020р. відповідно до положень п.3 ч.2 ст.183 КАС України закрито підготовче провадження по справі №420/6648/19, та призначено справу до судового розгляду по суті.
До судового засідання 06.10.2020р. сторони не з'явилися, про дату, час, та місце судового засідання повідомлялися належним чином, та своєчасно.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно зі ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, враховуючи наведене, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, з 1999р. позивачу призначено пенсію за вислугу років. З 01.07.2012р. ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», до якого увійшли: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років (35%), а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавка за кваліфікацію в розмірі 8 процентів посадового окладу; надбавка за забезпечення безпеки польотів в розмірі 15 процентів посадового окладу; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15 процентів посадового окладу; премія в розмірі 10 процентів посадового окладу.
У квітні 2018р. ГУ ПФУ в Одеській області пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01 січня 2018р., виходячи з наступних складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням у розмірі, надбавка за вислугу років (50 %), премія 0%.
Крім того, після проведеного перерахунку, виплату пенсії відповідач здійснює лише з урахуванням 50 процентів у 2018 році і 75 процентів і 2019 році розміру підвищення пенсії.
Вищеозначене слугувало підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо: неврахування при перерахунку з 01.01.2018року пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію в розмірі 8% посадового окладу; надбавка за забезпечення безпеки польотів в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу та премії в розмірі 10% посадового окладу; виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії у 2018році, та 75% у 2019році; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2018року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 65% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 3520грн., окладу за військове звання в розмірі 1020грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2270грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з особовим складом в розмірі 7,5% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% посадового окладу; премії в розмірі 10% посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням у розмірі, надбавка за вислугу років (50 %), премія 0%.
Судом з'ясовано, та з Перерахунку пенсії ОСОБА_2 вбачається, що виплата підвищення пенсії проходить наступним чином: з 01.01.2018року по 31.12.2018року щомісячно 50% від підвищення; з 01.01.2019року по 31.12.2019року щомісячно 75% від підвищення; з 01.01.2020року 100% щомісячно 100% від підвищення.
Означений перерахунок пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено на підставі Довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Відносно зменшення грошового забезпечення, та виплати ОСОБА_1 в 2018році пенсії з урахуванням 50% суми підвищення пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., у справі №826/3858/18, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, у зв'язку з скасуванням Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018року у справі № 2826/3858/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019року, пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, а відтак з 05 березня 2019року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у Рішенні Верховного Суду від 06.08.2019р., залишеного без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020р., у справі №160/3586/19.
Відносно позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію в розмірі 8% посадового окладу; надбавка за забезпечення безпеки польотів в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу та премії в розмірі 10% посадового окладу; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018року, виходячи з основного розміру пенсії 65% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 3520грн., окладу за військове звання в розмірі 1020грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2270грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з особовим складом в розмірі 7,5% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% посадового окладу; премії в розмірі 10% посадового окладу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами другою, та третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992року №393».
21 лютого 2018року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, пунктом 1 якого зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 було внесено ряд змін до Порядку №45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів від 06.12.2016р. №1774-VIII частину четверту статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок, та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів від 06.12.2016р. №1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017року, та Рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
Також, Рішенням Верховного Суду від 13.03.2019р., залишеним без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020р., у справі №240/6263/18, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, відмовлено. Зокрема, в межах розгляду означеної справи, судами враховано, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011року №20-рп/2011 Конституційним Судом України зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас, зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005року №5-рп/2005. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також з урахуванням дослідження наявних у матеріалах справи письмових доказів, судом встановлено, що за наслідками проведеного ГУПФ України в Одеській області перерахунку пенсії позивача, її розмір збільшився, а відтак, відсутні законодавчо передбачені підстави вважати, що права, свободи, та охоронювані законом інтереси ОСОБА_1 на соціальний захист, порушено.
Між тим, суд вважає за доцільне наголосити, що предметом розгляду даної справи є правильність проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Натомість, питання включення до складу грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій уповноваженого органу щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, та не може бути розглянуто в межах даної адміністративної справи, оскільки положеннями чинного законодавства України не встановлено права Пенсійного фонду самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку.
Крім того, суд вважає помилковими посилання ОСОБА_1 на необхідність застосування до спірних правовідносин положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки об'єктами правового регулювання даного нормативно-правового акту є, зокрема, відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, та призначення, перерахунку й виплати пенсій, встановлених цим Законом.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію в розмірі 8% посадового окладу; надбавка за забезпечення безпеки польотів в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу та премії в розмірі 10% посадового окладу; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018року, виходячи з основного розміру пенсії 65% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу в розмірі 3520грн., окладу за військове звання в розмірі 1020грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2270грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з особовим складом в розмірі 7,5% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% посадового окладу; премії в розмірі 10% посадового окладу.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню частково, з вищеокреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, Одеська обл., місто Одеса, вул. Канатна, будинок 83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018р.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, Одеська обл., місто Одеса, вул. Канатна, будинок 83, код ЄДРПОУ 20987385) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018р.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Одеського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки (65044, м.Одеса, вул.Пироговська,6, код ЄДРПОУ 08402040) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 768(сімсот шістдесят вісім)грн. 40коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.