про зупинення провадження у справі
05 листопада 2020 р. № 400/1391/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про зупинення провадження у справі в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компания "Прометей" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2019 року №00009140402,-
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Компания "Прометей" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2019 року №00009140402.
Ухвалою від 06.04.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/1391/20 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засдання на 06.05.2020 року на 12:00 год.
Судове засідання, призначене на 06.05.2020 року, у зв'язку з запровадженням карантинних заходів в Україні відкладено на 27.05.2020 року.
Судове засідання, призначене на 27.05.2020 року, у зв'язку з неявкою позивача та надходженням від нього клопотання про відкладення розгляду справи, відкладено на 10.06.2020 року.
В судовому засіданні, призначеному на 10.06.2020 року, суд ухвалив подальший розгляд справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компания "Прометей" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2019 року №00009140402, проводити в порядку загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 12.08.2020 року.
Ухвалою від 12.08.2020 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №400/1391/20 на тридцять днів та у зв'язку з неявкою позивача та надходженням від нього клопотання про відкладення розгляду справи, відклав підготовче судове засідання на 09.09.2020 року.
Ухвалою від 09.09.2020 року, суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Компания "Прометей" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2019 року №00009140402 та призначив справу № 400/1391/20 до судового розгляду по суті на 07 жовтня 2020 року.
Судове засідання, призначене на 07.10.2020 року, у зв'язку з неявкою позивача та надходженням від нього клопотання про відкладення розгляду справи, відкладено на 04.11.2020 року.
Представники сторін в судове засідання, призначене на 04.11.2020 року не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили. Заяв чи клопотань до суду не надходило.
На підставі частини 9 статті 205 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст.29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 р. «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та постановою Кабінету Міністрів України № 760 від 26 серпня 2020 р. встановлено до 31 грудня 2020 р. на усій території України карантин.
Згідно п.п. 18-20, 22, 27 постанови Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 р. «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» самоізоляція здійснюється з метою запобігання поширенню COVID-19 та зменшення кількості хворих з тяжким перебігом COVID-19.
Самоізоляції підлягають особи, які мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов'язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування; строк самоізоляції становить 14 днів для осіб.
Особи, які потребують самоізоляції, зобов'язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Суд зазначає, що у зв'язку з ускладненням епідеміологічної ситуації відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 23.10.2020 р. у м. Миколаєві встановлено червоний рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.
Наказом в.о. голови Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року № 11 на період запровадження в Україні карантинних заходів встановлено особливий режим роботи:
- припинено усі заходи, не пов'язані з процесуальною діяльністю суду та забезпеченням діяльності органів судової влади (круглі столи, семінари, дні відкритих дверей тощо);
- припинено проведення особистого прийому громадян керівництвом суду;
- обмежено допуск в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань, а саме - здійснювати пропуск осіб до приміщення суду лише у разі, якщо вони є сторонами судової справи та лише на час здійснення розгляду такої справи у суді;
- обмежено допуск у судові засідання та приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань, блідість обличчя, почервоніння очей, кашель;
- ознайомлення учасників судового процесу з матеріалами судової справи здійснюватиметься після закінчення періоду вчинення відповідних заходів.
- припинено проведення судових засідань в режимі відеоконференції за дорученням інших судів, окрім судових справ, які потребують термінового судового розгляду.
- приймання (реєстрації) вхідної кореспонденції від сторін по судовим справам особисто працівниками відділу документального забезпечення (канцелярії) суду: - з 08 год. 30 хв. до 17 год.00 хв., з понеділка по п'ятницю, в окремо виділеному кабінеті № 9А, з періодичністю один раз кожні півгодини.
- розміщено в кабінеті № 9А спеціальну поштову скриньку для безперервного прийому вхідної кореспонденції в робочі часи суду.
- тимчасово, до зниження рівня епідемічної загрози на території Миколаївської області, припинити проведення відкритих судових засідань з особистою участю сторін, за виключенням справ, пов'язаних з проведенням виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, які призначені на 25 жовтня 2020 року.
- рекомендовано усі необхідні документи (позовні заяви, заяви, скарги, відзиви, пояснення, клопотання тощо) надавати суду в електронному вигляді на електронну адресу суду inbox@adm.mk.court.gov.ua, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою (вул. Декабристів, 41/10, м. Миколаїв, 54001), факсом (0512 53-31-81) або дистанційні засоби зв'язку (посилання - https://adm.mk.court.gov.ua/sud1470/pro_sud/45/) ;
- для участі у судових засіданнях інших судів у режимі відеоконференції використовувати власні засоби та он-лайн сервіс відеозв'язку "Easycon".
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до одужання.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, рішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Миколаївській області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров'я учасників справи, зупинити провадження по справі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 205, 236, 248, 256 КАС України, суд,-
Зупинити провадження у справі № 400/1391/20 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компания "Прометей" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2019 року №00009140402 до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала суду в частині зупинення провадження по справі може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Г.В. Лебедєва