Ухвала від 03.11.2020 по справі 1240/2593/18

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 листопада 2020 року СєвєродонецькСправа № 1240/2593/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді Пляшкової К.О.,

за участю

секретаря судового засідання Моспанюк Є.С.,

представника позивача не прибув,

представника відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 05 жовтня 2020 року надійшла заява Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі № 1240/2593/18 за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості, в обґрунтування якої зазначено, що заявник не має можливості сплачувати борги з рентної плати за користування надрами за минулі періоди у зв'язку з тяжким фінансовим становищем підприємства.

Таке становище викликане, низькою платоспроможністю споживачів питної води: населення, організацій, закладів та промислових підприємств м. Лисичанська, Новодружевська, Привілля та селищ. Єдиним джерелом фінансування підприємства є прибуток, отриманий за надані послуги з центрального постачання питної води та водовідведення. Заборгованість споживачів перед ЛКСП «Лисичанськводоканал» станом на 01 вересня 2020 року складає: населення - 78713,7 грн, юридичні особи - 8021,1 грн.

Підприємства, які споживали великий об'єм послуг, на даний час знаходяться в процедурі ліквідації та мають велику дебіторську заборгованість перед ЛКСП «Лисичанськводоканал». Всього дебіторська заборгованість перед ЛКСП «Лисичанськводоканал» станом на 01 вересня 2020 року становить 86734,8 грн.

Кредиторська заборгованість ЛКСП «Лисичанськводоканал» станом на 01 вересня 2020 року становить 310025,0 грн, в тому числі: по розрахунках з бюджетом 67413,6 грн; по розрахунках за товари послуги 215425,9 грн.

Враховуючи тяжке фінансове становище підприємства, єдиним шляхом вирішення питання щодо погашення заборгованості з рентної плати за користування надрами є надання розстрочки виконання судового рішення по справі № 1240/2593/18, що в свою чергу надасть можливість ЛКСП «Лисичанськводоканал» виконувати свої зобов'язання відповідно до Конституції України, Статуту підприємства, Податкового кодексу України, Закону України «Про питну воду і питне водопостачання», Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».

З вищевикладених підстав відповідач просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року № 1240/2593/1 шляхом встановлення розстрочення терміну виконання рішення на 1 рік, починаючи з листопада 2020 року по листопад 2021 рік включно по 134729,31 грн щомісяця відповідно до графіка погашення заборгованості. Зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області внести необхідні зміни щодо розстрочення виконання судового рішення від 09 жовтня 2018 року у справі № 1240/2593/18 в картки особистих рахунків податків - ЛКСП «Лисичанськводоканал».

Ухвалою від 06 жовтня 2020 року заяву залишено без руху (арк. спр. 97-98).

Ухвалою суду від 26 вересня 2020 року заяву про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі № 1240/2593/18 призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні (арк. спр. 108).

У судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 111, 112).

Керуючись положеннями частини дев'ятої статті 205 та частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні.

Розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення суду, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2018 року у справі № 1240/2593/18 адміністративний позов ГУ ДФС у Луганській області задоволено повністю, стягнуто кошти Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» у банках, обслуговуючих Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» за податковим боргом з рентної плати за користування надрами за період з 01 жовтня 2017 року по 31 березня 2018 року у розмірі 1616751 (один мільйон шістсот шістнадцять тисяч сімсот п'ятдесят одну) гривню 77 копійок в дохід Державного бюджету України (арк. спр. 76-78).

За даними обліково-інформаційної картки на адміністративну справу № 1240/2593/18 рішення суду набрало законної сили 16 листопада 2019 року (арк. спр. 113-114).

Частинами першою, третьою, четвертою, п'ятою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається судом. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом. При цьому необхідно враховувати, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 378 КАС України, ця норма не вимагає. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, тощо.

Таким чином, законодавець у будь-якому випадку пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.

При цьому положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять визначеного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд повинен оцінити докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами статті 90 такого кодексу. Відповідно до вказаної статті суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. З урахуванням наведеного, суд самостійно вирішує питання стосовно достовірності доказів, достатності їх для винесення рішення, істинності відомостей, які містяться в доказах.

На підтвердження зазначених у заяві обставин щодо скрутного фінансового становища ЛКСП «Лисичанськводоканал» до матеріалів справи надано: інформацію щодо дебіторської заборгованості; кредиторської заборгованості; графік погашення заборгованості ЛКСП «Лисичанськводоканал» з рентної плати за користування надрами; баланс на 30 червня 2020 року, звіт про фінансові результати за І півріччя 2020 року (арк. спр. 89-93).

Дослідивши вищевказані документи, суд не знаходить підстав для розстрочення виконання рішення суду, оскільки скрутне фінансове становище, яким ЛКСП «Лисичанськводоканал» обґрунтовує винятковість обставин, що ускладнюють виконання рішення суду, з урахуванням того, що господарська діяльність здійснюється ним на власний ризик, не може бути безумовною підставою для надання розстрочення виконання судового рішення.

При цьому, розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.

Суд також зауважує, що при вирішенні питання про надання розстрочення необхідно врахувати, що спір у даній справі виник саме з вини ЛКСП «Лисичанськводоканал» у зв'язку з несвоєчасною сплатою узгоджених грошових зобов'язань з рентної плати за користування надрами. Ухилення від виконання конституційного обов'язку сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, спричиняє значну шкоду державним інтересам.

Більш того, ЛКСП «Лисичанськводоканал» разом із заявою не надано жодних доказів, що свідчать про вжиття ним заходів з погашення податкового боргу.

Доказів наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, заявником суду не надано.

Суд також зауважує, що заявником не надано економічного обґрунтування, яке свідчило б про покращення фінансового становища ЛКСП «Лисичанськводоканал» та можливість погашення ним заборгованості внаслідок застосування режиму розстрочення виконання рішення суду на 1 рік.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити.

Керуючись статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повну ухвалу складено 06 листопада 2020 року.

Суддя К.О. Пляшкова