Рішення від 28.10.2020 по справі 120/4125/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

28 жовтня 2020 р. Справа № 120/4125/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Чернюк Алли Юріївни,

за участю:

секретаря судового засідання: Ковальова Віктора Олеговича,

представника позивача: Шевчука Юрія Петровича,

представника відповідача: Несторак Христини Ігорівни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу:

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" (код ЄДРПОУ: 36830374, адреса: вул. Енергетична, 5, м. Вінниця, Вінницька область, 21022)

до: Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ: 43141471, адреса: вул. Дегтярівська, 11 Г, м. Київ, 04119)

про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" зазначив, що за результатами камеральної перевірки з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідачем складено акт від 17.03.2020 року № 220/28-10-52-11/36830374.

На підставі висновків вказаного акта перевірки, Офісом великих платників податків ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.04.2020 року № 0003825211.

Представник позивача стверджує, що визначені в акті камеральної перевірки податкові накладні складені у межах часу операційного дня, встановленого Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, та у строки, визначені статтею 201 Податкового кодексу України, на підтвердження чого посилається на квитанції з програми "M.E.Doc" та наявні в Єдиному реєстрі податкових накладних відомості. При цьому вважає, що у даному випадку саме відповідач порушив вимоги вказаного вище Порядку в частині нездійснення реєстрації спірних податкових накладних, що порушило право платника на їх вчасну реєстрацію.

Таким чином, на переконання представника позивача, встановлена пунктом 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України відповідальність до позивача застосовуватись не може, у зв'язку із чим вважає оскаржуване податкове повідомлення рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

У підготовче засідання, призначене на 02.09.2020 року, сторони не прибули, про дату, час та місце його проведення повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Разом із тим, на адресу суду від представника відповідача надійшла заява про відкладення судового розгляду справи, яка мотивована необхідністю підготовки відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року, з метою забезпечення процесуальної рівності прав учасників даного судового процесу та у зв'язку з необхідністю заслухати в судовому засіданні пояснення всіх сторін щодо обставин, якими вони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, підготовче засідання відкладено та призначено наступне.

11.09.2020 року на адресу суду від представника Офісу великих платників податків ДПС надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 29.04.2020 року № 0003825211, контролюючий орган діяв у межах повноважень наданих нормами Податкового кодексу України. Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Разом із тим, представник відповідача зауважує на тому, що згідно з розшифровкою назв елементів електронних документів, відповідно до яких формуються квитанції про прийняття чи не прийняття поданих податкових накладних, рядок в квитанції "D_FILL" це дата заповнення документа суб'єктом господарювання. Оскільки у квитанціях про прийняття податкових накладних у відповідному рядку "D_FILL" зазначено 06.02.2020 року, а в рядку дата стоїть 06.02.2020 року, то з цього слідує, що позивачем не подавалися податкові накладні до граничного терміну реєстрації, про що останній зазначає у позовній заяві, а навпаки - має місце подача таких накладних із значним запізненням.

З огляду на викладене, підстави для задоволення даного позову, на думку представника відповідача, відсутні.

23.09.2020 року представником позивача подано відповідь на відзив, у якій останній вважає доводи представника Офісу великих платників податків ДПС безпідставними та такими, що не підтверджуються належними доказами, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Правом подання заперечень на відповідь на відзив відповідач не скористався.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 22.10.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що причиною порушення строків реєстрації податкових накладних стала бездіяльність позивача, яка призвела до невчасного подання електронних документів для реєстрації.

Представник позивача, у свою чергу, не заперечував щодо факту несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

17.03.2020 року Офісом великих платників податків ДПС, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, статті 76 та відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 86 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за наслідками якої складено акт від 17.03.2020 року № 220/28-10-52-11/36830374.

У даному акті зафіксовані порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, що підлягають наданню покупцю - платникам податку на додану вартість, зокрема:

- податкову накладну від 19.07.2019 року № 251 на суму ПДВ 27067,05 грн., подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 15.08.2019 року) із затримкою 175 календарних днів;

- податкову накладну від 02.07.2019 року № 249 на суму ПДВ 23323,78 грн., подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 31.07.2019 року) із затримкою 190 календарних днів;

- податкову накладну від 04.07.2019 року № 250 на суму ПДВ 12241,08 грн., подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 31.07.2019 року) із затримкою 190 календарних днів;

- податкову накладну від 10.09.2019 року № 334 на суму ПДВ 22523,91 грн., подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 30.09.2019 року) із затримкою 129 календарних днів;

- податкову накладну від 03.10.2019 року № 462 на суму ПДВ 11186,90 грн., подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 31.10.2019 року) із затримкою 98 календарних днів.

На підставі висновків акту камеральної перевірки, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 29.04.2020 року № 0003825211 про застосування штрафних санкцій у загальному розмірі 38535,88 грн., що складає 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної у податкових накладних, за затримку їх реєстрації від 61 і більше календарних днів.

15.05.2020 року податкове повідомлення-рішення від 29.04.2020 року № 0003825211 оскаржене позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, яка своїм рішенням від 08.07.2020 року № 21278/6/99-00-06-02-05-06 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" залишила без задоволення, а оспорюване рішення - без змін.

Наведене слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Абзацом першим пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За правилами пункту 201.10 вказаної статті при здійсненні операцій з постачання товарів/ послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН), у відповідності до пункту 14.1.60 статті 14 Податкового кодексу України, це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до абзаців 2-5 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Згідно з наступними абзацами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

У пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України також встановлено строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відповідності до абзаців 14-16 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Як встановлено судом, штрафні санкції були застосовані до позивача на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, тобто за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних.

Згідно з вказаною правовою нормою порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Отже, головною умовою для застосування штрафної санкції відповідно до вищезазначеної норми є несвоєчасна реєстрація податкової накладної. Саме факт несвоєчасної реєстрації, допущений платником податків, надає право контролюючому органу провести перевірку та застосувати до платника податків фінансову відповідальність за порушення законодавства.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних (абзац 21 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру додаткових накладних платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (далі за текстом Порядок № 1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Пунктом четвертим Порядку № 1246 передбачено, що до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

За правилами пунктів 12-13 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/ відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку № 1246).

Системний аналіз наведених норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строки, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, є одним із елементів податкового обов'язку, який закріплений для усіх платників податків (продавців), незалежно від форм власності або специфіки діяльності.

У свою чергу, наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року № 557 затверджено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, згідно з положеннями якого автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для надання таких документів. У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.

Отже, законодавством чітко визначено порядок складання, підписання, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних. При цьому, саме квитанція про прийняття податкової накладної є належним підтвердженням дати та часу її подання до Реєстру.

Із матеріалів справи, зокрема, акту камеральної перевірки від 17.03.2020 року № 220/28-10-52-11/36830374, квитанцій та протоколів із програми "M.E.Doc" слідує, що складені позивачем податкові накладні від 19.07.2019 року № 251, від 02.07.2019 року № 249, від 04.07.2019 року № 250, від 10.09.2019 року № 334 та від 03.10.2019 року № 462 подані позивачем на реєстрацію із істотною затримкою (від 61 і більше календарних днів).

Саме несвоєчасне подання Товариством з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" електронних документів для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, стало причиною порушення строків реєстрації податкових накладних.

Як уже встановлено судом, податкова накладна від 19.07.2019 року № 251 на суму ПДВ 27067,05 грн., подана на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 15.08.2019 року) із затримкою 175 календарних днів; податкова накладна від 02.07.2019 року № 249 на суму ПДВ 23323,78 грн., подана на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 31.07.2019 року) із затримкою 190 календарних днів; податкова накладна від 04.07.2019 року № 250 на суму ПДВ 12241,08 грн., подана на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 31.07.2019 року) із затримкою 190 календарних днів; податкова накладна від 10.09.2019 року № 334 на суму ПДВ 22523,91 грн., подана на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 30.09.2019 року) із затримкою 129 календарних днів; податкова накладна від 03.10.2019 року № 462 на суму ПДВ 11186,90 грн., подана на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 06.02.2020 року (граничний термін 31.10.2019 року) із затримкою 98 календарних днів.

У той же час, доводи представника позивача про виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині дотримання строку реєстрації податкових накладних зводяться виключно до того, що податковим органом протягом операційного дня не було надіслано відповідної квитанції про прийняття, неприйняття або зупинення вказаних вище податкових накладних.

Разом із тим, у своїх поясненнях представник позивача залишає поза увагою дату, коли позивач направив на реєстрацію відповідні податкові накладні, як і не надає жодних доказів про те, що останнім направлялися спірні податкові накладні до Єдиного реєстру податкових накладних у строк визначений пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Про вчинення таких юридичних та фактичних дій щодо своєчасної реєстрації податкових накладних не зазначено ані в описовій частині позовної заяви, ані в наданих до суду матеріалах.

Більше того, надані представником позивача витяги із протоколів системи "M.E.Doc" повністю підтверджують висновки контролюючого органу про те, що причиною порушення термінів реєстрації податкових накладних стала бездіяльність позивача, яка полягала у невчасному поданні електронних документів для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зокрема, представником позивача надано витяг з M.E.Doc опису XML-структури податкової накладної, дані яких підтверджують порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" строку реєстрації податкових накладних. Так, досліджуючи відповідні квитанції про подання на реєстрації спірних податкових накладних, суд звертає увагу на наказ Міністерства доходів і зборів України від 29.11.2013 року № 729, яким затверджено Формат (стандарт) електронного документа звітності суб'єктів господарювання, та в пункті 7 якого затверджені розшифровки назв елементів електронних документів, відповідно до яких формуються і квитанції про прийняття чи не прийняття поданих електронних документів. Зокрема, згідно із цим Форматом (стандартом) рядок в квитанції - D_FILL - це "дата заповнення документа суб'єктом господарювання" (формат ддммррр).

Із наявних в матеріалах справи та долучених позивачем до позовної заяви витягів з M.E.Doc вбачається, що дати заповнення документа (06.02.2020 року), зазначені в рядках "D_FILL", знаходяться поза межами встановлених нормами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України строків реєстрації податкових накладних, що підтверджує як правомірність висновків відповідача про наявність підстав для застосування штрафних санкцій, так і правильність розрахунку застосованих санкцій.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позивачем не дотримані вимоги Податкового кодексу України та Порядку № 1246 щодо порядку та строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме спірні податкові накладні не були подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних до граничного терміну, визначеного пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Викладене жодним чином не спростоване позивачем.

Враховуючи, що за порушення термінів реєстрації податкових накладних встановлена відповідальність згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України, то застосування такої відповідальності контролюючим органом до позивача не суперечить вимогам Податкового кодексу України.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що Офісом великих платників податків ДПС правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.04.2020 року № 0003825211 про застосування штрафних санкцій у загальному розмірі 38535,88 грн., а тому підстави для скасування такого рішення відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За правилами частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з пунктом 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. " від 27.09.2001 року рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Окрім того, судом враховується, що відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" (код ЄДРПОУ: 36830374, адреса: вул. Енергетична, 5, м. Вінниця, Вінницька область, 21022);

Відповідач: Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ: 43141471, адреса: вул. Дегтярівська, 11 Г, м. Київ, 04119).

Повний текст рішення складено: 06.11.2020 року

Суддя Чернюк Алла Юріївна