1Справа № 335/11041/19 1-кс/335/2423/2020
18 червня 2020 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Запорізької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів, в рамках кримінального провадження № 42018081160000001 від 12 січня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, -
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу прокуратури Запорізької області ОСОБА_4 , звернулася до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018081160000001 від 12 січня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що Слідчим управлінням ГУНП у Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018081160000001 від 12 січня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
В ході проведення досудового слідства було встановлено, що 30.11.2017 ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято рішення № 48 «Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодарі Запорізької області», яким порушено інтереси держави у сфері земельних відносин.
У межах досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що на розгляд сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 , засідання якої відбулось 30.11.2017 виносився проект рішення № 48 «Про зміну меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у м. Енергодарі Запорізької області».
Водночас, опрацюванням відомостей, розміщених на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.11.2017 № 48 «Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у м. Енергодарі Запорізької області» не опубліковано.
У той же час, на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 опубліковано рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2018 № 5 «Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодарі Запорізької області».
З отриманої у порядку ст. 93 КПК України від ІНФОРМАЦІЯ_2 інформації від 09.08.2018 № 3387/01-15 та копій документів встановлено, що на пленарному засіданні ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.11.2017 розглянуто та підтримано більшістю депутатів (59 депутатів) від загального складу ради (84 депутата) питання щодо зміни меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодарі Запорізької області (рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.11.2017 № 31 «Про зміну меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області».
У той же час рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 з назвою «Про зміну меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодарі Запорізької області, яке прийняте радою 30.11.2017, має порядковий номер 31, а не 48. Указане рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.11.2017 № 31 не набрало чинності, оскільки не було підписано головою обласної ради та не було оприлюднене у встановленому порядку.
Крім того, як вбачається з інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 та долучених до інформації копій документів, рішення від 30.11.2017 № 31 скасоване пунктом 5 рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2018 № 5 «Про зміну меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області».
Зокрема, встановлено, що двадцять другою сесією сьомого скликання ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято рішення від 22.05.2018 № 5 «Про зміну меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області», яким вирішено:
1) змінити межі ландшафтного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у зв'язку зі збільшенням його площі на 12,1 га шляхом виключення з його складу земель державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » загальною площею 82,9 га та включення до його складу земель ІНФОРМАЦІЯ_5 загальною площею 95,0 га;
2) ІНФОРМАЦІЯ_6 в установленому порядку забезпечити: внесення змін до положення про територію природно-заповідного фонду місцевого значення та переоформлення охоронного зобов'язання щодо території природно - заповідного фонду місцевого значення;
3) рекомендувати державному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ІНФОРМАЦІЯ_7 забезпечити розробку проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж території природно - заповідного фонду;
4) рекомендувати ІНФОРМАЦІЯ_8 на основі проекту землеустрою з організації та встановлення меж території природно - заповідного фонду, згаданої у цьому рішенні, внести відповідні зміни до земельно-кадастрової документації;
5) скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.11.2017 № 31 «Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодарі Запорізької області».
Матеріали, на підставі яких прийнято ІНФОРМАЦІЯ_1 рішення від 22.05.2018 № 5 «Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодарі Запорізької області» постановою процесуального прокурора у кримінальному провадженні виділені з кримінального провадження № 42018081160000001 та направлені до Енергодарського ВП ГУ НП в Запорізькі області для прийняття рішення у порядку ст. 214 КПК України.
У подальшому виділені матеріали були зареєстровані у ЄРДР за № 12018080160000541 від 04.09.2018 за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , якими підготовлено та погоджено матеріали, на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято рішення від 22.05.2018 № 5 ««Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області» за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, та об'єднані із матеріалами кримінального провадження № 42018081160000001.
Результат аналізу норм чинного законодавства України засвідчив наступне:
- відповідно до пункту «г» частини 1 статті 150 Земельного кодексу України, до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 150 Земельного кодексу України, припинення права постійного користування земельними ділянками особливо цінних земель, визначених у пунктах "в" і "г" частини першої цієї статті, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України.
Погодження матеріалів вилучення (викупу) земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, провадиться Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської і Севастопольської міських рад.
В ході проведення досудового слідства було встановлено, що таке погодження при ухваленні спірного рішення було відсутнє.
- відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
- відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону України «Про землеустрій» рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.
- відповідно до ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд» зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку.
Так, в матеріалах кримінального провадження наявний документ Приватного підприємства « ОСОБА_5 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , за підписом ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , якими підготовлений та підписаний експертний висновок щодо можливості зміни меж та площі ландшафтних заказників місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Проте зазначені особи відсутні у Реєстрі атестованих судових експертів Міністерства юстиції України та згідно з інформацією, розміщеною у Єдиному реєстрі юридичних, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, видами діяльності Приватного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) визначено: комп'ютерне програмування; оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук (основний); дослідження й експериментальні розробки у сфері суспільних і гуманітарних наук. У зв'язку із чим постає питання щодо чинності вказаного документу через видання його та підписання не уповноваженими на те особами.
- відповідно до ст. 62 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам.
Порядок здійснення державної експертизи документації із землеустрою визначається Законом.
- згідно зі статтею 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.
- відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Таким чином, до розробки проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду, отримання позитивного експертного висновку, затвердження вказаного проекту, відбулася зміна меж ландшафтного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2018 № 5 «Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області», що прямо суперечить ст.ст. 52, 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд».
Пунктом 1 спірного рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено: змінити межі ландшафтного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у зв'язку зі збільшенням його площі на 12,1 га шляхом виключення з його складу земель державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » загальною площею 82,9 га згідно з додатком № 1 та включення до його складу земель ІНФОРМАЦІЯ_5 загальною площею 95,0 га згідно з додатком № 2.
Таким чином, землі природно-заповідного фонду, на яких розташований ландшафтний заказник місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на підставі спірного рішення перейшли до земель комунальної власності, що прямо суперечить вимогам чинного законодавства.
До матеріалів об'єднаного кримінального провадження долучено копію договору від 09.11.2018 № 345, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_11 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » про закупівлю послуги з розроблення проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж території природно - заповідного фонду заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у т.ч. проведення експертизи землевпорядної документації.
За умовами указаного договору товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_12 » взято зобов'язання у строк до 01.05.2019 надати ІНФОРМАЦІЯ_13 послуги з розроблення проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у т.ч. проведення експертизи землевпорядної документації (надалі - розроблення проекту землеустрою) за кодом ДК 021:2015 - 71340000-3 Комплексні інженерні послуги.
З урахуванням вищенаведеного, аналізуючи вимоги чинного законодавства, матеріали на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято рішення від 22.05.2018 № 5 «Про зміну меж та площі природно - заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області» слід дійти до висновку, що до розробки проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду, отримання позитивного висновку державної експертизи, затвердження вказаного проекту рішенням органу місцевого самоврядування, ІНФОРМАЦІЯ_14 не мала повноважень змінювати межі ландшафтного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Окрім того, згідно із Актом № 070/98/07, складеним ІНФОРМАЦІЯ_15 за результатами проведення в період часу з 13.03.2019 по 15.03.2019 планової перевірки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », були виявлені наступні порушення:
- ч. 4 ст. 17 Лісового кодексу України - право постійного користування земельною ділянкою посвідчено не в повному обсязі, а саме: державні акти, що посвідчують право користування земельною ділянкою отримано на 18,9% площі;
- ст. 125 Земельного кодексу України - державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, що посвідчують право власності на ділянки під об'єктами ПЗФ отримано на 15,7% площ;
- розд. 3 Інструкції, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_16 № 376 від 18.05.2010 - межі територій об'єктів ПЗФ не встановлено в натурі.
У зв'язку із вищевикладеним, постановою ст. слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області від 23.08.2019 було призначено судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_17 (експертиза зареєстрована за № 3997-19 від 28.08.2019).
Згідно із клопотанням судового експерта ОСОБА_9 , яке надійшло із супровідним листом від 09.09.2019 вих. № 3017/3997-10-19, для проведення експертизи необхідно надати наступні додаткові матеріали:
1. Документацію із землеустрою, проект землеустрою щодо організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2018 №5 «Про зміну меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області».
2. Рішення відповідного органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади відповідно до компетенції щодо затвердження вищезазначеного проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду.
3. Висновок державної експертизи землевпорядної експертизи на вказану документацію із землеустрою відповідно до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації відповідно до наказу Держкомзему від 03.12.2004 № 391, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2004 р. за №1618/10217.
Слідчий посилаючись на те, що за допомогою зазначених документів досудове слідство може встановити наявність або відсутність фактів вчинення кримінальних правопорушень, встановити розмір матеріальної шкоди у кримінальному провадженні, встановити коло осіб причетних до скоєння кримінального правопорушення, просить клопотання задовольнити.
В судове засідання слідчий не з'явилася, подала заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, в рамках кримінального провадження № 42018081160000001 від 12 січня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, за її відсутністю.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_5 в судове засідання не з'явився, про день та час судового засідання повідомлявся у встановленому законом порядку.
Перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши надані докази, з врахування позиції слідчого, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
За нормою частини шостої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Зазначені слідчим обставини вказують, що тимчасовий доступ до документів надасть органу досудового розслідування можливість встановити фактичні обставини вчинення ймовірного злочину, які можуть мати доказове значення під час судового розгляду, при цьому підтвердження обставин, які передбачається довести за допомогою цих документів в інший спосіб є неможливим.
Проаналізувавши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що інформація, яка міститься в документах, зазначених у клопотанні, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо, а тому наявні підстави для надання слідчому тимчасового доступу до цих документів.
Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Запорізької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів, в рамках кримінального провадження № 42018081160000001 від 12 січня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_10 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_11 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_12 , дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, та їх подальше вилучення, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
1) документацію із землеустрою, проект землеустрою щодо організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2018 №5 «Про зміну меж та площі природно-заповідного фонду місцевого значення у місті Енергодар Запорізької області»;
2) рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 або іншого органу місцевого самоврядування або виконавчої влади відповідно до компетенції щодо затвердження вищезазначеного проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду;
3) висновок державної експертизи землевпорядної експертизи на вказану документацію із землеустрою відповідно до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації відповідно до наказу Держкомзему від 03.12.2004 № 391, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2004 р. за № 1618/10217.
Визначити строк дії ухвали протягом тридцяти днів з дня її постановлення слідчим суддею.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1