Справа № 316/3255/20
Провадження № 2-о/316/69/20
"06" листопада 2020 р. м.Енергодар
Енергодарський міський суд Запорізької області у складі
головуючого судді Куценка М.О.,
секретар судового засідання Нестерова Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар Запорізької області в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Енергодарський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення юридичного факту (факту смерті),-
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаною заявою, в обґрунтування якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Стаханов Луганської області, тобто на території непідконтрольній державній владі України померла її баба ОСОБА_2 , та було видано документи про смерть, які не мають на території України законної сили. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
Від Енергодарського МВ ДРАЦС Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) надійшла письмова заява про розгляд заяви без участі представника.
Виходячи з наведеного, а також положень ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, тому суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності заявника та представника заінтересованої особи.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Заявник ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується її паспортом (а.с.5), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною довідкою (а.с.6).
Заявник є онукою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується відповідними письмовими доказами (а.с.7,9,10,11), та має право звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Стахановським МВ УМВС України у Луганській області 21.04.2000 року, померла ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17-18).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, про що була видана лікарське свідоцтво про смерті № 217, згідно якого причиною смерті є: набряк головного мозку, хронічна ішемія мозку на тлі церебрального атеросклероза (а.с.16).
На підставі даного лікарського свідоцтва, 02.09.2020 року, видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 (а.с.15).
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» від 04.02.2016 року беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , що підтверджується відповідним листом (а.с.19), оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», тимчасово окупованою територією України визначена у тому числі територія Донецької області, на яку поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно наказу Міністерства юстиції України від 25.11.2014 №246/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Луганської області», відділи державної реєстрації актів цивільного стану Луганської області, що знаходились на тимчасовій неконтрольованій території, переміщено на підконтрольну Україні території, але бланки суворої звітності вивезені не були, у зв'язку з чим, видані на цій території після 01.12.2014 року документи про державну реєстрацію актів Цивільного стану не є документом територіальних органів Міністерства юстиції України.
Таким чином, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження у судовому засіданні, а тому заява підлягає задоволенню, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть, видане державним органом України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 258, 265, 315, 317 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Енергодарський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення юридичного факту (факту смерті) - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки міста Стаханов Луганської області Україна, на момент смерті зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Стаханов Луганська область Україна, причина смерті: набряк головного мозку, хронічна ішемія мозку на тлі церебрального атеросклероза.
Енергодарському міському відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) провести державну реєстрацію смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки міста Стаханов Луганської області Україна, на момент смерті зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Стаханов Луганська область Україна, причина смерті: набряк головного мозку, хронічна ішемія мозку на тлі церебрального атеросклероза.
У порядку ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення з урахуванням вимог п.3 Розділу ХIІ «Прикінцеві положення» ЦПК України.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду- якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Згідно п.п.15.5 п.15 ч.1 Розділу ХІІІ «Перехідні Положення» ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М. О. Куценко