Єд. унік. № 243/9312/20
Провадження № 3/243/4265/2020
05 листопада 2020 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Старовецький В.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, керівника ТОВ «БАМ», який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-
До Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з Головного управління ДПС у Донецькій областінадійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення від 12.10.2020 року № 140/05-99-04-31/32466452 з якого вбачається, що при проведенні перевірки своєчасності надання податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум сплаченого з них податку за 1, 2 квартал 2020 року було встановлено ОСОБА_1 правопорушення, яке полягає у несвоєчасному повідомленні державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, а саме несвоєчасно наданий податковий розрахунок за формою № 1-ДФ за 1 квартал 2020 року (терміном надання не пізніше 12.05.2020 року, фактично наданий податковий розрахунок за формою № 1-ДФ за 1 квартал 2020 року 14.09.2020 року), 2 квартал 2020 року (терміном надання не пізніше 10.08.2020 року, фактично наданий податковий розрахунок за формою № 1-ДФ за 2 квартал 2020 року 14.09.2020 року), чим порушено п.п.49.18.2, п. 49.18, ст. 49, п. 51.1, ст. 51, п.п. б, п. 176.2, ст. 176 Податкового кодексу України, п. 2.1 р. ІІ Порядку № 4 від 13.01.2015 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився, надав заяву, в якій просив справу розглянути без його участі (а.с.14).
Вина ОСОБА_1 повністю доведена тапідтверджується матеріалами справи, а саме:
- Протоколом про адміністративне правопорушення від 12.10.2020 року № 140/05-99-04-31/32466452 з якого вбачається, що при проведенні перевірки своєчасності надання податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум сплаченого з них податку за 1, 2 квартал 2020 року було встановлено ОСОБА_1 правопорушення, яке полягає у несвоєчасному повідомленні державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, а саме несвоєчасно наданий податковий розрахунок за формою № 1-ДФ за 1 квартал 2020 року (терміном надання не пізніше 12.05.2020 року, фактично наданий податковий розрахунок за формою № 1-ДФ за 1 квартал 2020 року 14.09.2020 року), 2 квартал 2020 року (терміном надання
не пізніше 10.08.2020 року, фактично наданий податковий розрахунок за формою № 1-ДФ за 2 квартал 2020 року 14.09.2020 року), чим порушено п.п.49.18.2, п. 49.18, ст. 49, п. 51.1, ст. 51, п.п. б, п. 176.2, ст. 176 Податкового кодексу України, п. 2.1 р. ІІ Порядку № 4 від 13.01.2015 року (а.с.8);
- Актом камеральної перевірки № 1858/05-99-04-31/32466452 від 22.09.2020 року, яким встановлено несвоєчасне подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 1 та 2 квартали 2020 року (а.с.4-5).
Відповідно до ч. 1 ст. 163-4 КупАП адміністративним правопорушенням є неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Таким чином, провина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, повністю доведена, права правопорушника судом не порушені.
Обставин, що пом'якшуютьта обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Судом також у відповідності до вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 420 гривень 40 копійок.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 163-4 ч. 1, 251-252, 277-280, 283-285КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 (тридцять чотири) гривень 00 копійок, який перерахувати на р/р: UA588999980313030106000005075, найменування рахунку: Слов'янське УК/м. Слов'янськ/21081100, ОКПО 37803368, МФО 899998.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області В.І. Старовецький