Справа№718/1882/20
Провадження№3/718/852/20
05.11.2020 року місто Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління патрульної поліції в Чернівецькій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця за національністю, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого у АДРЕСА_2 , не працюючого, паспорт серії НОМЕР_1 виданого Турківським РВ УМВС України у Львівській області 28.02.2006 року, ІПН: НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
03.09.2020 о 22 год. 06 хв. в с. Мамаївці Кіцманського району , траса М-19, 481 км, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Мерседес-Бенц Віто, д.н.з. НОМЕР_3 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився у встановленому законом порядку в присутності двох свідків із застосуванням алкотесту «Драгер 6820», з позитивним результатом 0,42%, з яким водій не був згідний, у зв'язку з чим ОСОБА_1 запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у спеціалізованому медичному закладі ЧОНД по вул. Миколайчука, 30а. Результат позитивний, про що свідчить висновок лікаря. ОСОБА_1 порушив п. 2.9А ПДР, вчинивши правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив суду, що 03.09.2020 року у темну пору доби він керував транспортним засобом "Мерседес" в с. Мамаївці Кіцманського району, коли був зупинений працівниками поліції у зв'язку з технічно несправністю автомобіля - не горіла фара транспортного засобу. Після чого, йому було запропоновано пройти, за допомогою спеціального технічного засобу, огляд на стан сп'яніння, який показав позитивний результат 0,42 %, з яким він не погоджувався. В подальшому йому запропоновано поїхати в лікарню ЧОНД, де він пройшов медичний огляд, з позитивним результатом, пояснив суду, що того дня в обідню пору випив пляшку пива.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у тому числі з урахуванням наявних у справі письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності щодо часу, місця, способу настання обставин цього адміністративного правопорушення, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Так, у зв'язку з набранням чинності 1 липня 2020 року Закону України № 2617-VIII від 22.11.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само за вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування, була закріплена у статті 286-1 КК України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» України, а статтю 130 КУпАП змінено.
Однак Законом України № 720-ІХ від 17.06.2020 внесено зміни до Закону № 2617-VІІІ від 22.11.2018, відповідно до яких із Закону № 2617-VІІІ від 22.11.2018 вилучені положення, які змінювали статтю 130 КУпАП, та стаття 286-1 КК України в редакції Закону № 2617-VІІІ від 22.11.2018 виключена.
Таким чином, суд вважає, що з 3 липня 2020 року стаття 130 КУпАП підлягає застосуванню в редакції, що діяла до набрання чинності Законом України № 2617-VІІІ від 22.11.2018.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та дослідивши долучені до нього матеріали, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП (в редакції станом на 03.09.2020) адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, водію забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні доведена протоколом серії ДПР 18 № 540336 від 04.09.2020, складеним уповноваженим працівником поліції о 00:15 годині. В протоколі міститься підпис особи, яка притягається про роз'яснення йому прав та обов'язків, про ознайомлення із часом та місцем розгляду справи, зі змістом протоколу. Застереження відсутні.
У відповідності до Акту огляду, огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 на місці зупинки проводився з використанням спеціальних технічних засобів, за допомогою алкотесту «Драгер» 6820, який показав позитивний результат - 0,42%, з яким ОСОБА_1 не згідний, від підпису відмовився (а.с. 2-3). Вказані дії ОСОБА_1 підтверджуються також письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 7-8)
Матеріали справи містять також направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння до Чернівецького обласного наркологічного диспансеру від 03.09.2020 року о 23 год. 34 хв.
У відповідності до висновку лікаря Чернівецького обласного наркологічного диспансеру щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння №916 від 03.09.2020 складеного о 23 год.34 хв., ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Міститься підпис обстежуваної особи, застереження відсутні.
В подальшому ОСОБА_1 відсторонено від керування транспортним засобом марки «Мерседес-Бенц Віто», д.н.з. НОМЕР_3 , і згідно розписки від 04.09.2020 року, вказаний автомобіль передано у керування ОСОБА_4 (а.с.9).
Вказані обставини справи підтверджуються відеозаписами із дисків, щодо події від 03.09.2020 та 04.09.2020 року, згідно яких вбачається процедура зупинки працівниками поліції транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , проходження останнім огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер». В подальшому, у зв'язку із незгодою із результатом, ОСОБА_1 їде на медичний огляд, проходить огляд у лікаря нарколога в медичному закладі. Також на відеозаписі зафіксовано самі результати пройденого ОСОБА_1 тесту на стан алкогольного сп'яніння. За результатами тестування, ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Підставою зупинки того дня транспортного засобу стало порушення ОСОБА_1 .31.4.3в ПДР, за що винесено постанову за ч.1 ст.121 КУпАП.
Вищевикладені докази є належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.
Відтак докази по справі про адміністративне правопорушення у своїй сукупності та взаємозв'язку вказують на те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, відповідно поліцейський мав всі підстави скласти протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважає доведеним факт керування ОСОБА_1 03.09.2020 о 22 год. 06 хв. у с. Мамаївці, траса М-19, 481 км, транспортним засобом «Мерседес-Бенц Віто», д.н.з. НОМЕР_3 , в стані алкогольного сп'яніння, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого ним правопорушення, ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка доведена повністю, а тому відносно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами. Застосоване судом до ОСОБА_1 адміністративне стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи наведене, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 283, 284 КУпАП,суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанову може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів