ЄУН 387/971/20
Номер провадження по справі 2/387/524/20
02 листопада 2020 року смт Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Майстер І. П.
розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу соціального захисту Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання факту перебування на роботі та зобов'язання суб'єкта державної влади вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відділу соціального захисту Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання факту перебування на роботі та зобов'язання суб'єкта державної влади вчинити певних дій, в якій просить:
1. Визнати факт його роботи по догляду за людиною з інвалідністю ІІ групи починаючи з 01.04.2015;
2. Зарахувати ОСОБА_1 , як стаж період по догляду за людиною з інвалідністю ІІ групи;
3.Зобов'язати відділ соціального захисту Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області перерахувати до пенсійного фонду необхідну частину відрахувань, які мали б бути перечисленні в тому випадку, коли б відповідач виплачував ОСОБА_1 щомісячно 1500 грн, починаючи з 01.04.2015;
4. Визнати , що архівна довідка об'єднаного трудового архіву Добровеличківського району від 03.09.2020 № Т-391/05-02 належить ОСОБА_1 ;
5. Визнати , що архівна довідка об'єднаного трудового архіву Добровеличківського району від 03.09.2020 № Г-391/05-02 містить неточності, так як в ній заперечується запис в трудовій книжці про те що він працював в колгоспі " Правда" в 1988 році;
6. Зарахувати до стажу дев'ять місяців трудового стажу, з урахування записів у трудовій книжці.
Із позовної заяви вбачається, що вона не відповідає вимогам ч. 3 ст. 175 ЦПК України, а саме у ній не зазначено повне найменування (для юридичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Як видно зі змісту позову, позивач іменував позовну заяву як "адміністративний позов", водночас позовні вимоги визначив щодо визнання факту роботи по догляду за людиною з інвалідністю ІІ групи починаючи з 01.04.2015; про визнання, що архівна довідка об'єднаного трудового архіву Добровеличківського району від 03.09.2020 № Т-391/05-02 належить ОСОБА_1 ; про визнання, що архівна довідка об'єднаного трудового архіву Добровеличківського району від 03.09.2020 № Г-391/05-02 містить неточності, так як в ній заперечується запис в трудовій книжці про те що він працював в колгоспі " Правда" в 1988 році; зарахувати до стажу дев'ять місяців трудового стажу, з урахування записів у трудовій книжці.
Суд зазначає, що якщо позивач мав на увазі вимогу про встановлення факту, що ОСОБА_1 є особою, яка зайнята постійним доглядом за ОСОБА_2 , яка його потребує відповідно до законодавства України та про встановлення фактів щодо належності архівних довідок ОСОБА_1 , то такі вимоги не мають ознак публічно-правового та цивільно-правового спору, а мають розглядатися за правилами окремого провадження непозовного цивільного судочинства про встановлення фактів, що мають юридичне значення у порядку передбаченому ст.ст. 293-294 ЦПК України.
Крім того в позовній заяві наявні позовні вимоги до Відділу соціального захисту Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області про зобов'язання перерахувати до пенсійного фонду необхідну частину відрахувань, які мали б бути перечисленні в тому випадку, коли б відповідач виплачував ОСОБА_1 щомісячно 1500 грн, починаючи з 01.04.2015, а також про зарахування стажу догляду за особою з інвалідністю ІІ групи. Зазначені позовні вимоги до Відділу соціального захисту Добровеличківської РДА не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства так як позивач просить зобов'язати відділ соціального захисту Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області зобов'язати вчинити дії, тобто має місце публічно правовий спір фізичної особи із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності (п. 1 ч. 1 ст. 19КАС України). Отже ці правовідносини врегульовуються Кодексом адміністративного судочинства України, а сам спір відноситься для вирішення окружним адміністративним судам.
Крім того, згідно з ст.6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, та відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Натомість позивачем при поданні до суду даної позовної заяви, повинен сплачуватися судовий збір за кожну позовну вимогу за умови приведення у відповідність позовної заяви із позовними вимогами. Суд також зазначає, що в разі наявності підстав звільнення від сплати судового збору такі обставини повинні зазначатися позивачем із наданням відповідних підтверджуючих документів.
Тому, відповідно до ч.3,4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 1ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що позовна заява не відповідає вимогам ст.175, 177 ЦПК України, то таку позовну заяву необхідно залишити без руху і надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст.175,177,185,259-261 ЦПК України, -
Позов ОСОБА_1 до відділу соціального захисту Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання факту перебування на роботі та зобов'язання суб'єкта державної влади вчинити певних дій,- залишити без руху, надавши строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали для усунення недоліків, які зазначені у мотивувальній частині.
В разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області І. П. Майстер