Постанова від 05.11.2020 по справі 160/14244/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2020 року м. Дніпросправа № 160/14244/20

суддя І інстанції - Коренев А.О.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Мельника В.В., Сафронової С.В.,

за участю секретаря судового засідання Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі апеляційну скаргу кандидата на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року у справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області Жадько О.А. звернулася із зазначеним позовом до суду в якому просила:

визнати протиправними дії Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) щодо проведення 30.10.2020 року повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120723 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року);

визнати протиправними дії Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) щодо складання Протоколу Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області №120723 від 30.10.2020 р. про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №120723 з виборів Марганецького міського голови Нікопольский район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року);

визнати протиправним і скасувати Протокол Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області №120723 від 30.10.2020 р. про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №120723 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року);

визнати протиправними та скасувати рішення Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) прийняті 30.10.2020 р. за результатами повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120723 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року);

визнати протиправною і скасувати Постанову Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) від 28.10.2020 р. №140 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №120723»;

зобов'язати Марганецьку міську територіальну виборчу комісію Нікопольського району Дніпропетровської області скласти уточнений протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 120723 врахувати 2 голоси, як такі, що віддано за кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що територіальною виборчою комісією Нікопольського району Дніпропетровської області 30.10.2020 безпідставно проведено повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №120723 з виборів Марганецького міського голови, за результатами якого складено протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №120723 з виборів Марганецького міського голови від 30.10.2020. Вказує, що фактично територіальна виборча комісія скористалася своїм правом та прийняла рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці за відсутності правових підстав, що призвело до безпідставного перерахунку відповідних результатів місцевих виборів та, в подальшому буде наслідком затягування строку їх оголошення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. Вказує, що відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження правомірності прийнятого рішення про повторний перерахунок голосів, в той час як ТВК для такого перерахунку використала малозначний привід, а саме надходження необґрунтованих заяв. Вказує, що суд безпідставно посилається як на преюдиційний факт - рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2020 у справі №160/13926/20, оскільки предметом спору у вказаній справі була постанова відповідача № 139 від 28.10.2020 року за результатами підрахунку голосів на дільниці № 12076, а не постанова № 140 від 28.10.20 р. про повторний підрахунок про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці 120723.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, а тому відповідно до ст. 229 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що Верховна Рада України Постановою від 15.07.2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25.10.2020 року.

На підставі вказаної постанови Центральною виборчою комісією прийнято постанову від 8 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року», згідно з пунктом 1 якої перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатків 1-24 призначено на неділю 25 жовтня 2020 року.

Постановою Центральної виборчої комісії від 30 серпня 2020 №208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року» оголошено з 05 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

ОСОБА_1 є суб'єктом виборчого процесу та кандидатом на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області.

Судом першої інстанції встановлено, що 28 жовтня 2020 року Марганецька МТВК під час прийняття виборчих документів дільничної виборчої комісії з виборчої дільниці №120723 дійшла висновку, що документи, які стосуються підрахунку голосів кандидатів на посаду Марганецького міського голови та кандидатів в депутати Марганецької міської ради запакована з порушенням положень частин 6, 15 статті 250 ВК України, тобто без пакету зовсім, напис щодо кількості та виду документів, назви місцевих виборів, номера виборчого округу, виборчих бюлетенів, дати і часу пакування, вказаних на окремому аркуші, була розміщена всередині згорнутих в рулон бюлетенів.

Зазанчені обставини слугували підставою для прийняття рішення 28.10.2020 року Марганецькою МТВК про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №120723 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року відповідно до якого вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів кандидатів в депутати Нікопольської районної ради, кандидатів на посаду Марганецького міського голови та кандидатів в депутати Марганецької міської ради на виборчій дільниці №120723.

Крім того рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2020 року у справі 160/13926/20 року (набрало законної сили 02.11.2020) за позовною заявою кандидата на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень надано правову оцінку щодо правомірності винесення постанови від 28.10.2020 року №140 про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120723.

Відмовляючи у задоволенні частини позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем правомірно було прийнято рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 120723 за наявності підстав передбачених ст. 254 Виборчого кодексу України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.250 Виборчого кодексу України, пакети з протоколами та іншою виборчою документацією з виборів, підрахунок щодо яких вже завершено, до закінчення засідання дільничної виборчої комісії зберігаються у приміщенні, де відбувається засідання, у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, присутніх на засіданні комісії. Пакети з виборчою документацією транспортуються в порядку, встановленому статтею 253 цього Кодексу, до територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - до територіальної виборчої комісії, що встановлює результати виборів, відразу після завершення підрахунку голосів виборців та складання відповідних протоколів з усіх місцевих виборів, які організовувалися відповідною дільничною виборчою комісією.

Частиною 6 вказаної статті передбачено, що дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті робиться напис, який вказує на кількість та вид запакованих документів, а також зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Згідно з ч.10 ст.251 Виборчого кодексу України, пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також (за наявності) окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 253 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.253 Виборчого кодексу України, транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 251 цього Кодексу, здійснюється головою або заступником голови дільничної виборчої комісії та іншими двома членами цієї комісії - представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Під час транспортування виборчих документів членами дільничної виборчої комісії їх супроводжують поліцейські, а у разі необхідності, за зверненням територіальної виборчої комісії, - співробітники Служби безпеки України, які повинні забезпечити охорону під час транспортування. Інші члени дільничної виборчої комісії, не зайняті у транспортуванні виборчих документів, кандидати, їх довірені особи, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі за їхнім бажанням можуть також супроводжувати транспортування таких документів. Супроводження таких документів іншими особами забороняється. Під час транспортування документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою документацією.

Порядок прийняття та розгляду виборчих документів дільничних виборчих комісій територіальною виборчою комісією регламентовано ст.254 Виборчого кодексу України.

Згідно з ч.1 ст.254 Виборчого кодексу України, з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Відповідно до ч.4 вказаної статті, при прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами.

Частиною 5 ст.254 Виборчого кодексу України передбачено, що за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень:

1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці;

2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений»;

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з ч.6 ст.254 Виборчого кодексу України, рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

Згідно з ч.9 ст.254 Виборчого кодексу України, за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до ч.10 ст.254 Виборчого кодексу України, у разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії не допускається.

Як вірно зазначив суд першої інстанції вказаними правовими нормами чітко визначено умови прийняття територіальною виборчою комісією рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці, серед яких може бути: або наявність заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, або наявність акта чи письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії, або виявлення, в тому числі, безпосередньо територіальною виборчою комісією наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, або неможливість усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2020 року у справі 160/13926/20, яке набрало законної сили 02 листопада 2020 року в частині щодо прийняття спірної постанови від 28.10.2020 року №140 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №120723 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», встановлено що 28 жовтня 2020 року представниками дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №120723 у кількості 3 (трьох) чоловік до Марганецької МТВК транспортовано виборчі документи, передбачені частиною 10 статті 251 Виборчого кодексу України, з виборів кандидатів в депутати Дніпропетровської обласної ради, кандидатів в депутати Нікопольської районної ради, кандидатів на посаду Марганецького міського голови та кандидатів в депутати Марганецької міської ради, частина з яких, а саме: виборча документація з виборів кандидатів в депутати Нікопольської районної ради, кандидатів на посаду Марганецького міського голови та кандидатів в депутати Марганецької міської ради запакована з порушенням вимог ч.ч.6,15 ст.250 ВК України, оскільки ця документація не запакована в пакети взагалі, а згорнута в рулони, які посередині обгорнуті аркушем паперу, закріпленого на кінцях скобами степлера, при цьому, з боків ці рулони жодним чином не обгорнуті і не закріплені, що надає можливість безперешкодно вилучити з такого рулону будь-який документ, що у нього згорнутий; напис щодо кількості та виду документів, назви місцевих виборів, номера виборчого округу, виборчих бюлетенів, дати і часу пакування, вказані на окремому аркуші, розміщена всередині згорнутих в рулон бюлетенів.

Зокрема вказаним рішенням суду встановлено, що надана дільничною виборчою комісією №120723 виборча документація з виборів кандидатів в депутати Нікопольської районної ради, кандидатів на посаду Марганецького міського голови та кандидатів в депутати Марганецької міської ради запакована з порушенням вимог ч.ч.6,15 ст.250 ВК України, зокрема, у зв'язку із тим, що не була запакована у пакети взагалі, а лише згорнута у рулони, які посередині обгорнуті аркушем паперу, закріпленого на кінцях скобами степлера, при цьому, з боків ці рулони жодним чином не обгорнуті і не закріплені, що надає можливість безперешкодно вилучити з такого рулону будь-який документ, що у нього згорнутий, а також не перешкоджає випаданню таких документів з рулонів, на що головою Марганецької МТВК було звернуто увагу, та що, у свою чергу, не виключає підстав стверджувати про можливість розпакування такої документації під час її транспортування,

Суд дійшов висновку про обґрунтованість рішення Марганецької МТВК про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці, оскільки за змістом приписів абз.1 ч.10 ст.254 ВК України в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими виборчими документами з певної виборчої дільниці територіальна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

Всі члени комісії голосували за рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №120723 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, яке прийнято одноголосно, яке відповідно до ч. 3 ст.37 Виборчого кодексу України оформлене постановою «Про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120723»від 28.10.2020 року №140 о 7:00 год.

Суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дій Марганецької МТВК щодо прийняття рішення від 28.10.2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120723», а також щодо визнання протиправним та скасування рішення Марганецької МТВК від 28.10.2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120723».

Таким чином рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2020 року у справі №160/13926/20 підтверджено правомірність прийняття Марганецькою МТВК рішення від 28.10.2020 року про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120723.

За таких обставин доводи апеляційної скарги з приводу того, що предметом спору у справі №160/13926/20, була лише постанова відповідача № 139 від 28.10.2020 року за результатами підрахунку голосів на дільниці № 12076, а не постанова № 140 від 28.10.20 р. про повторний підрахунок про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці 120723 не виповідають дійсності, а тому не можуть братися до уваги.

З огляду на вказані обставини справи суд першої інстанції, з посланням на ч. 4 ст. 78 КАС України, якою передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом, дійшов вірних висновків про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться лише до їх переоцінки, а тому не можуть бути підставою для скасування законного та обґрунтованого рішення відповідно до ст.317 КАС України.

Оскільки при поданні апеляційної скарги не було сплачено судовий збір, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Згідно з частиною дев'ятою статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Статтею 2 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземці) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Статтею 3 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою або фізичною особою-підприємцем, ставка судового збору становить один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Частиною 3 статті 6 вказаного Закону визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Станом на 01 січня 2020 року один прожитковий мінімуму для працездатних осіб становить 2102 гривні.

В позові заявлено три вимоги немайнового характеру та відповідно три похідні від них.

Враховуючи наведені норми права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судовий збір за подання апеляційної скарги повинен бути стягнутий з кандидата на посаду Криворізького міського голови Криворізького району Дніпропетровської області від Криворізької міської організації Політичної партії «Слуга Народу» ОСОБА_2 у розмірі (2102х0,4)х150% х 3=3783 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 271, 272, 273, 278, п.1.ч.1 ст. 315, ст. 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу кандидата на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року - залишити без змін.

Стягнути з кандидата на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3783 грн. 60 коп. ( три тисячі сімсот вісімдесят три грн. 60 коп.) до спеціального фонду Державного бюджету України.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя В.В. Мельник

суддя С.В. Сафронова