21 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 280/6357/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 р. в адміністративній справі № 280/6357/19 (суддя Семененко М.О.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Наукова виробнича фірма "Енергосистеми" до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Головного управління ДФС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Наукова виробнича фірма "Енергосистеми" звернулося до суду з адміністративним позовом до , Державної податкової служби України, в якому просило визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області, Головного управління ДФС у Запорізькій області: №1261639/35764186 від 27.08.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №326 від 11.07.2019 ; №1261643/35764186 від 27.08.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №337 від 22.07.2019; №1261644/35764186 від 27.08.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №339 від 23.07.2019; Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області: №1266770/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №375 від 01.08.2019; №1266771/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №382 від 06.08.2019; №1266769/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №386 від 12.08.2019; №1266765/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №387 від 14.08.2019. Позивач просив суд зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у ЄРПН зазначені податкові накладні датою її фактичного подання.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначав, що у відповідності до норм податкового законодавства ним складені податкові накладні по взаємовідносинам з контрагентами, які направлені для реєстрації в ЄРПН. Реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена з підстав того, що податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 “Критеріїв ризиковості платника податку”, позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. На виконання зазначених вимог позивач направив до відповідної Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації пояснення та копії документів, однак в реєстрації податкових накладних відмовлено з підстав неподання копій первинних документів щодо придбання товарів/послуг, складські документи (інвентаризаційні описи). З посиланням на норми Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивач зазначає про незгоду з відмовою в реєстрації податкових накладних, оскільки вважає, що надані ним документи у повній мірі підтверджують реальність здійснення господарських операцій і є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Просить зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати направлені податкові накладні в ЄРПН.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами загального позовного провадження, позов задоволено.
Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку Головним управлінням ДПС у Запорізькій області. Посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, скаржник просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким в частині задоволення позовних вимог ТОВ "Наукова виробнича фірма "Енергосистеми" відмовити.
Скаржник вказує, що реєстрація податкових накладних була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ. Зазначені податкові накладні відповідають вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку».
У судовому засіданні скаржник просив задовольнити апеляційну скаргу.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні: №326 від 11.07.2019 на загальну суму 135 000 грн., у тому числі ПДВ 22 500 грн.; №337 від 22.07.2019 на загальну суму 100 000 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн.; №339 від 23.07.2019 на загальну суму 500 000 грн, у тому числі ПДВ 83 333,33 грн.; №375 від 01.08.2019 на загальну суму 100 000 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн.; №382 від 06.08.2019 на загальну суму 60 000 грн, у тому числі ПДВ 10 000 грн.; №386 від 12.08.2019 на загальну суму 100 000 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн.; №387 від 14.08.2019 на загальну суму 65 707,38 грн, у тому числі ПДВ 10 951,23 грн. Через автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів позивач отримав квитанцію від 24.07.2019 до податкової накладної №326 від 11.07.2019, квитанцію від 12.08.2019 до податкової накладної №337 від 22.07.2019, квитанцію від 13.08.2019 до податкової накладної №339 від 23.07.2019, квитанції від 27.08.2019 до податкових накладних №375 від 01.08.2019, №382 від 06.08.2019, №386 від 12.08.2019, №387 від 14.08.2019, в яких містилась інформація про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанціях зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Позивач скористався своїм правом та направив на адресу Головного управління ДФС у Запорізькій області пояснення 21.08.2019 (до податкових накладних №326 від 11.07.2019, №337 від 22.07.2019, №339 від 23.07.2019) та 28.08.2019 (до податкових накладних №375 від 01.08.2019, №382 від 06.08.2019, №386 від 12.08.2019, №387 від 14.08.2019) і копії документів. Комісією Головного управління ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення:
- №1261639/35764186 від 27.08.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №326 від 11.07.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. В розділі “Додаткова інформація” зазначено - відсутні первинні документи щодо придбання товарів/послуг, складські документи (інвентаризаційні описи);
- №1261643/35764186 від 27.08.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №337 від 22.07.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. В розділі “Додаткова інформація” зазначено - відсутні первинні документи щодо придбання товарів/послуг, складські документи (інвентаризаційні описи);
- №1261644/35764186 від 27.08.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №339 від 23.07.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. В розділі “Додаткова інформація” зазначено - відсутні первинні документи щодо придбання товарів/послуг, складські документи (інвентаризаційні описи).
Комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення:
- №1266770/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №375 від 01.08.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В розділі “Додаткова інформація” зазначено - відсутні первинні документи щодо придбання;
- №1266771/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №382 від 06.08.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В розділі “Додаткова інформація” зазначено - відсутні первинні документи щодо придбання;
- №1266769/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №386 від 12.08.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В розділі “Додаткова інформація” зазначено - відсутні первинні документи щодо придбання;
- №1266765/35764186 від 03.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №387 від 14.08.2019, за змістом якого підставою відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В розділі “Додаткова інформація” зазначено - відсутні первинні документи щодо придбання.
Не погодившись з вищевказаними рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачами не доведено, а судом не встановлено наявності підстав для зупинення реєстрації складених позивачем податкових накладних.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Згідно з пунктом 201.16 цієї ж статті реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №117 (далі - Порядок №117), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі. Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку №117). Відповідно до положень пунктів 6, 7 цього Порядку у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку або коли податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Пунктом 10 Порядку встановлено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Відповідно до пункту 13 Порядку №117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Зі змісту квитанцій вбачається, що реєстрація податкових накладних №326 від 11.07.2019, №337 від 22.07.2019, №339 від 23.07.2019, №375 від 01.08.2019, №382 від 06.08.2019, №386 від 12.08.2019, №387 від 14.08.2019 була зупинена із посиланням на відповідність вимогам підпункту 1.6 пункту 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. Посилань на дату затвердження Критеріїв квитанції не містить.
Державна фіскальна служба України листом № 959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 р. визначила Критерії ризиковості платника податку та Критерії ризиковості здійснення операцій, а листом № 960/99-99-07-18 від 21 березня 2018 р. - Перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку.
Пунктом 1.6 листа №959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 р. визначено, що платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Відповідно до пунктів 14-16 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до змісту квитанцій, що були отримані позивачем після подання на реєстрацію зазначених податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, у них не зазначені жодні із визначених наведеними вище нормативно-правовими актами підстав зупинення реєстрації податкових накладних. Загальне посилання на відповідність податкових накладних №326 від 11.07.2019, №337 від 22.07.2019, №339 від 23.07.2019, №375 від 01.08.2019, №382 від 06.08.2019, №386 від 12.08.2019, №387 від 14.08.2019 вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку" із пропозицією надання пояснення та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, на думку колегії суддів, не може вважатись належним обґрунтуванням підстав зупинення.
Верховний Суд у постанові від 02 липня 2019 р. у справі № 1402/216/19 вказав на те, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Прийняття протиправного рішення про зупинення реєстрації податкової накладної зупинення реєстрації податкової накладної є передумовою прийняття відповідного рішення Комісії.
Враховуючи обставину необґрунтованості, невмотивованості рішень про зупинення реєстрації податкової накладної, рішення про відмову у їх реєстрації також не можуть вважатись правомірними з огляду на наведений правовий висновок Верховного Суду.
Крім того, позивачем як контролюючому органу, так і суду першої інстанції надані документи на підтвердження наявності законних підстав для виписки податкових накладних та необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Таким чином, колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність спірних рішень.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної інстанції висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 р. в адміністративній справі № 280/6357/19 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 21 жовтня 2020 р. та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено 04 листопада 2020 р.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук