Постанова від 20.10.2020 по справі 160/1606/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 160/1606/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Прокопчук Т.С., Кругового О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 р. в адміністративній справі №160/1606/20 (суддя Рищенко А.Ю.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо включення періоду страхового стажу з 01.03.2003 по 31.12.2007 до періоду, за яким обчислена заробітна плата для перерахунку розміру пенсії з 01.10.2017; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок розміру пенсії за період страхового стажу з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 01.03.2003 в межах шестимісячного строку до дати звернення до суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, зарахувавши періоди страхового стажу позивача з 01.03.2003 по 31.12.2007 до періоду, за яким обчислена заробітна плата для перерахунку розміру пенсії, відповідач зменшив коефіцієнт заробітної плати позивача, що, на думку позивача, позбавило його права на отримання пенсії у більшому розмірі.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку ОСОБА_1 .

Посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, скаржник просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Зазначає, що відповідач при перерахунку пенсії самостійно обрав метод визначення заробітної плати позивача, змінив період страхового стажу для обчислення заробітної плати, внаслідок чого зменшився індивідуальний коефіцієнт зарплати. Відповідачем порушено право позивача на отримання пенсії у більшому розмірі, оскільки позивач продовжував працювати після призначення пенсії та відповідачем без його згоди зараховано періоди страхового стажу за весь страховий стаж, за яким обчислена заробітна плата для перерахунку пенсії. Посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 01.11.2018 у справі №804/9874/14, Верховного Суду України у постанові від 21.03.2012 та Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалі від 23.05.2017.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та 19.03.2003 отримує пенсію за віком за Списком № 1, яка розрахована згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017, нарахована пенсія - 6 825,73 грн.

24.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив надати розрахунок пенсії з 2004 по 2019 з визначенням коефіцієнту заробітної плати та стажу.

Листом № 9595/Р-09 від 03.01.2020 відповідачем повідомлено, що для обчислення пенсії 19.03.2003 було застосовано зарплату за період з 01.01.1992 по 31.12.1996, індивідуальний коефіцієнт зарплати складав 2.64536.

З 01.01.2004 здійснено перерахунок пенсії у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, заробітна плата складала 810,67 грн. 389,12 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2002, яка складала 306,45 грн. (306,45*2.64536). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2004 складав 389,12 грн.

З 01.02.2006 здійснено перерахунок пенсії по стажу та по зарплаті, збільшено страховий стаж 34 роки, коефіцієнт стажу 0.50000, для обчислення пенсії застосована зарплата за період з 01.01.1992 по 31.12.1996, з 01.07.2000 по 31.12.2005, індивідуальний коефіцієнт складав 2.38465, змінено показник зарплати по Україні з 306,45 грн. на 735,57 грн., зарплата складала 1 754,08 грн., розмір пенсії 877,04 грн.

З 01.01.2008 здійснено перерахунок пенсії по стажу та по заробітній платі, стаж складав 36 років, коефіцієнт стажу 0.62400 з урахуванням кратності 1,20, зарплата застосована за період з 91.01.1992, з 01.07.2000 по 31.12.2007, індивідуальний коефіцієнт зарплати складав 2.26654, змінено показник зарплати по Україні з 735,57 грн. на 1 197,91 грн., зарплата складала 2 715,11 грн. (1 197,91 грн. х 2.26654), розмір пенсії 1 821,13 грн.

З 16.09.2008 року на підставі Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” здійснено перерахунок пенсії, з урахуванням 80 відсотків від зарплати, яка складала 2 172,09 грн. (2 715,11 грн. зарплата (1 197,91 грн. х 2.26654) х 80%).

З 01.04.2009 року здійснено перерахунок пенсії по пільговому стажу, збільшено пільговий стаж до 20 років.

З 01.04.2010 року здійснено перерахунок по стажу з урахуванням кратності 1,35.

Для обчислення розміру пенсії було застосовано заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.01.1992 по 31.12.1996, та за даними системи персоніфікованого обліку - з 01.07.2000 по 31.12.2007. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складав 2,26654 (після оптимізації).

Протягом 2010 та 2016 років здійснювались перерахунки пенсії в зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та ростом заробітної плати (20%).

З 01.10.2017 на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” здійснено перерахунок пенсії в зв'язку зі зміною показника зарплати по Україні - 3 764,40грн. за 2014-2016 роки, зміною кратності стажу з 1,35% до 1%, зарплата обчислена для перерахунку за період з 01.01.1992 по 31.12.1996, з 01.07.2000 по 31.12.2007, індивідуальний коефіцієнт зарплати складав 2.26654, зарплата складала 8 532,16 грн. (3 764,40 грн. х 2.26654), розмір пенсії 6825,73 грн.

З 01.03.2019 в зв'язку зі збільшенням коефіцієнту показника зарплати по України на 1,17, здійснено перерахунок пенсії із зарплати 9 982,64 грн. (4 404,35грн. (3 764,40 грн. х 1,17) х 2.26654), розмір пенсії складає 7 986,11 грн.

Станом на 01.01.2020 розмір пенсії не змінився та становить 7 986,11 грн.

Не погодившись із проведеними відповідачем перерахунками пенсії, позивач звернувся до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 01.03.2003 та з урахуванням коефіцієнту стажу 2.64536, який було визначено при призначенні пенсії останнього в 2003 році, оскільки на підставі заяв позивача з 01.01.2004, з 01.02.2006 та з 01.01.2008, йому як особі, яка продовжувала працювати, було перераховано пенсію з урахуванням нового стажу та нової заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески, збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищуються 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Отже, перерахунок пенсії за вибором пенсіонера може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

При цьому, перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам не виключає можливість зміни заробітної плати, яка враховується при обчисленні розміру пенсії, і відповідно зміни індивідуального коефіцієнту, про що зазначив Верховний Суд у постанові від 27 червня 2018 р. у справі № 2-а-98/10.

Пенсію позивачу було перераховано на підставі поданих ним заяв як особі, яка продовжувала працювати, як по стажу, так і по стажу та заробітній платі, що не заперечується відповідачем. Врахуванням нового стажу та нової заробітної плати, передбачало зміну коефіцієнту заробітної плати.

Доводи скаржника про те, що він не надавав згоди на визначення зарплати за період з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 31.12.2005 спростовуються наявними у пенсійній справі заявами та рішеннями пенсійного органу. Крім того, при кожному перерахунку пенсії її розмір збільшувався,

Зважаючи на те, що доводи апеляційної інстанції висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 р. в адміністративній справі №160/1606/20 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 20 жовтня 2020 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Т.С. Прокопчук

суддя О.О. Круговий